statistiche web Forum ItaliaRomania.com - certificat de nastere romanesc
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Curajul nu inseamna puterea de a merge inainte - ci inseamna a merge inainte cand nu ai putere.
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Ajutooor
 certificat de nastere romanesc
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Autore Discutia  

dragos79

Membru Normal

Introdus In - 21/02/2012 : 02:26:34  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul  Trimite lui dragos79 un mesaj Yahoo! Trimite lui dragos79 un Mesaj Privat Adauga dragos79 la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
am un copil nascut acu o saptamina in italia prov di treviso, as dori sa ii fac certificat de nastere si pasaport romanesc la consulatul de la trieste. stie cineva ce acte imi sunt necesare ,citi euro si orarul de lucru cu publicul. va multumesc mult pt raspunsuri.

Regiune Veneto  ~ Provincia.: Treviso  ~ Oras: mansue  ~  Mesaje: 81  ~  Membru din: 05/09/2011  ~  Ultima vizita: 16/05/2014

Google Adsense

Mountain View

veronicad

Membru Mediu

Introdus in - 21/02/2012 : 08:21:40  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  veronicad Trimite veronicad un Mesaj Privat Adauga veronicad la lista de prieteni  Raspunde Quotand
ACTE NECESARE PENTRU TRANSCRIEREA CERTIFICATULUI DE NASTERE ITALIAN

Buna ziua,

Cred ca aici pe forum sunt deja multe informatii referitoare la certificate de stare civila dar vi le reproduc aici din nou (sperand sa fie si mai usor pe viitor cautarea, in baza titlului topicului):

" Pentru transcrierea certificatului de nastere in registrele romane sunt necesare:

1). Certificatul de nastere original de tip international apostilat in prefectura italiana unde domiciliati in care sa fie mentionati parintii copilului (maternita e paternita).
2). Copie xerox dupa toate actele de stare civila.
3) Traducerea certificatului, in limba romana, legalizata de un TRADUCATOR AUTORIZAT sau de un consulat.
4) Certificatul de casatorie romanesc al parintilor , daca la data nasterii copilului, acestia erau casatoriti.
5) Certificatele de nastere ale parintilor copilului ( copie si original ).
Daca unul din parinti este cetatean strain, acest act trebuie tradus in limba romana la un traducator autorizat sau la Consulatul General al Romaniei.
5) Pasapoartele parintilor si/sau cartile de identitate romanesti in termen de valabilitate.

TAXA:
Taxa consulara este de 140 euro in cazul in care certificatul de nastere este prezentat in termen de 6 luni de la nasterea copilului si 170 euro in cazul in care certificatul de nastere este prezentat DUPA 6 luni de la nasterea copilului.
In momentul de fata timpul de asteptare pentru obtinerea certificatului de nastere este de aproximativ 20 de zile.

Dupa eliberarea certificatului romanesc, intr-un al doilea moment reveniti la consulat, de data asta CU copilul sa ii faceti pasaport.
Daca nu aveti timp sau considerati ca va este peste mana, cu putin timp inainte de-a merge in Romania, ii faceti copilului DOAR titlu de calatorie, e valabil o singura calatorie (un drum dus in Romania) si apoi imediat ce ati ajuns acasa mergeti cu sotia+copil la Pasapoarte si ii faceti documentul de calatorie.

Tot legat de certificatul de nastere, consulatele nu au interes sa comunice pe larg cetatenilor, caci incaseaza bani frumosi din taxe dar puteti si sa evitati drumurile de consulat.
Trebuie sa faceti (la notar public sau la consulat) o imputernicire unei rude din Romania careia ii trimiteti toate documentele (cele 5 puncte)si care sa mearga la Primaria unde aveti acasa domiciliul, la Biroul de stare civila si sa va faca acest document.

Sper ca v-am fost de folos!

VERONICA

Modificato da - veronicad in data 21/02/2012 08:23:08

Semnatura lui veronicad 
Veronica Drugas
Traduttore ed interprete giurato RUMENO, MOLDAVO, FRANCESE, INGLESE, SPAGNOLO, ITALIANO
Traducator si interpret autorizat pt. limbile: ITALIANA, FRANCEZA, ENGLEZA, SPANIOLA, ROMANA (RO, Rep MD)
Site: www.veronicadrugas.com

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: pisa  ~  Mesaje: 487  ~  Membru din: 24/02/2011  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 21/02/2012 : 18:16:58  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Consulatul General al Romāniei la Trieste
Adresć: Via Udine 11, Trieste
Telefoane: 0039 040411652 / 0039 040412536
0039 040416350 / 0039 0404528136
Fax: 0039 04044938
E-mail: consulat.trieste@gmail.com

Consul general: Dl. Radu DOBRE

Consulatul General al Romāniei la Trieste este competent pentru regiunile: VENETO, FRIULI-VENEZIA GIULIA.

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

dragos79

Membru Normal

Introdus in - 24/02/2012 : 23:14:43  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui dragos79 un mesaj Yahoo! Trimite dragos79 un Mesaj Privat Adauga dragos79 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
am reusit sa merg joi la consulatul de la trieste,si am depus actele pt certificatulde nastere al copilului. pretul este de 125 europina in 6 luni si 170 dupa 6 luni.DAR AM O MARE PROBLEMA ACUMA,AM INTREBAT DE PASAPORT PT COPIL SI MI-A SPUS CA TREBUIE CERTIFICATUL DE NASTERE AL TATALUI ORIGINAL(SAU O FOTOCOPIE COLOR) PE LINGA ALTE ACTE. EU AM CERTIFICATUL LA PREFETURA DI TREVISO PT CETATENIE (CACI EI MI-AU CERUT ORIGINALUL). NU STIU ACUMA CE SA FAC,SA MERG SA INCERC LA PREFECTURA SI SA INCERC SA MIL DEA SA FAC O FOTOCOPIE COLOR. EU AM O FOTOCOPIE ALB NEGRU LEGALIZATA DAR MIAU SPUS CA PT EI NU ARE VALOARE. EI VOR ORIGINALUL SAU COPIE COLOR. (MULTUMESC LUI VERONICA SI DANA PT PROMTITATEA CU CARE AU RASPUNS).

Regiune Veneto  ~ Provincia.: Treviso  ~ Oras: mansue  ~  Mesaje: 81  ~  Membru din: 05/09/2011  ~  Ultima vizita: 16/05/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

gaby

Administrator

Introdus in - 25/02/2012 : 20:38:11  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite gaby un Mesaj Privat Adauga gaby la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Mesajul lui dragos79

am un copil nascut acu o saptamina in italia prov di treviso,

Sa va traiasca frumos si sanatos!
Orice nastere este o bucurie imensa

Si spor la burocratie .... hmm si cica sunt aici pentru noi

Semnatura lui gaby 
Viata este frumoasa!

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Firenze  ~ Oras: In Mugello  ~  Mesaje: 6496  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 15/09/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 26/02/2012 : 08:37:05  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dragos79 a scris:
DAR AM O MARE PROBLEMA ACUMA,AM INTREBAT DE PASAPORT PT COPIL SI MI-A SPUS CA TREBUIE CERTIFICATUL DE NASTERE AL TATALUI ORIGINAL(SAU O FOTOCOPIE COLOR) PE LINGA ALTE ACTE. EU AM CERTIFICATUL LA PREFETURA DI TREVISO PT CETATENIE (CACI EI MI-AU CERUT ORIGINALUL). NU STIU ACUMA CE SA FAC,SA MERG SA INCERC LA PREFECTURA SI SA INCERC SA MIL DEA SA FAC O FOTOCOPIE COLOR. EU AM O FOTOCOPIE ALB NEGRU LEGALIZATA DAR MIAU SPUS CA PT EI NU ARE VALOARE. EI VOR ORIGINALUL SAU COPIE COLOR.

interesant; este bine de stiut ce se cere la Trieste si ce ar trebui sa faca toti cei care depun de cetatenie.

noua la Milano nu ne-au cerut si certificatele noastre de nastere. Asta ne mai lipsea ... ca si noua ne-au luat originalele.
Noi am avut nevoie de certificatul de nastere al minorului, in original, ca acum se scaneaza documentele.

Poti incerca la prefectura, desi nu stiu ce sanse ai.

Daca nu rezolvi nimic cu prefectura, tot prin consulat ai putea cere o copie a certificatelor de nastere (au acest serv. Procurarea de acte din Romania) doar ca trebuie sa platiti in plus 50 de euro pt. un act de stare civila.

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

veronicad

Membru Mediu

Introdus in - 26/02/2012 : 10:08:33  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  veronicad Trimite veronicad un Mesaj Privat Adauga veronicad la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Asta e ultima gaselnita de care aud! Vor fotocopie color si nu accepta copia legalizata la notar?! Ce aberatie cat casa! Adica o fotocopie color in opinia lor face mai mult decat copia legalizata de notar in persoana! Nu exista limite la ciudateniile birocratiile!
Da, incercati la prefectura dar ma tem ca acestia nu au facut scanarea documentelor...Cum zice Dana, tot la mana consulatului veti fi ...

Semnatura lui veronicad 
Veronica Drugas
Traduttore ed interprete giurato RUMENO, MOLDAVO, FRANCESE, INGLESE, SPAGNOLO, ITALIANO
Traducator si interpret autorizat pt. limbile: ITALIANA, FRANCEZA, ENGLEZA, SPANIOLA, ROMANA (RO, Rep MD)

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: pisa  ~  Mesaje: 487  ~  Membru din: 24/02/2011  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

dragos79

Membru Normal

Introdus in - 02/03/2012 : 13:53:14  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui dragos79 un mesaj Yahoo! Trimite dragos79 un Mesaj Privat Adauga dragos79 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
vreau sa va spun ca pe data de 28.01.2012 am trimis un email la preffetura de treviso ufficio citadinanza si ei foarte repede si amabili mi-au raspuns a doua zi. le-am spus toata povestea cu copilul nou nascut si ca cei de la consulat pt ai face pasapotr imi cer originalul sau copie color a c.de nastere. si ei mau inteles si mi-au facut apuntament in preffectura a doua zi.am fost am lasat un document acolo si am luat de la dosar c.de nastere si am facut VRO 10 COPII COLOR CA SA AM , apoi lam dus inapoi . VREAU SA VA SPUN PT ACEI CARE DEPUN ACTE DE CETATENIE FACETI COPII LEGALIZATE SI COPII COLOR DE PE TOATE ACTELE ,ASA LE AVETI PT ORISICE EVENTUALITATE.

Regiune Veneto  ~ Provincia.: Treviso  ~ Oras: mansue  ~  Mesaje: 81  ~  Membru din: 05/09/2011  ~  Ultima vizita: 16/05/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

veronicad

Membru Mediu

Introdus in - 02/03/2012 : 14:53:42  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  veronicad Trimite veronicad un Mesaj Privat Adauga veronicad la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Dragos, ati fost f. norocos si vad ca si functionarii de la Treviso sunt amabili si saritori! Multumesc de sfatul cu copiile color; voi transmite si eu clientilor mei.
Pentru cine are scanner acasa, ideal este sa-si scaneze toate documentele (absolut toate) caci e o masura de preventie care nu strica niciodata (ganditi-va daca pierdem sau ni se fura un portofel, o poseta cu documente ...)

VERONICA

Semnatura lui veronicad 
Veronica Drugas

Discutie  
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,27 seconde.
Search Engine Optimization