statistiche web Forum ItaliaRomania.com - traseu ravenna - timisoara
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Daca ma bucur ca invat ceva nou, este ca sa-l impartasesc altora.
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Ajutooor
 traseu ravenna - timisoara
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 2

keny

Nou Membru

Introdus In - 08/08/2010 : 14:02:31  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul  Trimite lui keny un mesaj Yahoo! Trimite lui keny un Mesaj Privat Adauga keny la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
cum pot ajunge in timisoara cu masina din ravenna... prin slovenia.
care traseu ii mai bun si sigur sa imi da-ti localitatile care trebuiesc urmate pe autobanda si nu numai. cum ar veni ce trebuie sa ,, tin ,,sa ajung in romania.

Regiune Emilia Romagna  ~ Provincia.: Ravenna  ~ Oras: ravenna  ~  Mesaje: 45  ~  Membru din: 27/06/2009  ~  Ultima vizita: 05/02/2014

Google Adsense

Mountain View

valerio

Membru Mediu

Introdus in - 08/08/2010 : 16:40:01  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  valerio  Trimite lui valerio un mesaj Yahoo! Trimite valerio un Mesaj Privat Adauga valerio la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Cel mai scurt este prin Beograd. Ajungi repede, toata autostrada. Vama din Romania este Moravita. Din ce stiu eu in Serbia trebuie pasaport, dar pe aici am citit ca numai este nevoi.

Provincia.: Pesaro-Urbino  ~ Oras: pergola  ~  Mesaje: 213  ~  Membru din: 08/07/2010  ~  Ultima vizita: 11/11/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 09/08/2010 : 15:44:54  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dar deschide google, pune traseul si iti va da tot drumul...e fffoarte usor sa intrebati....

ce ne faceam daca nu era internet...tu Valerio, cum ai gasit Romania ???? acum zdemii de ani???

eu, prima data, mi-am cumparat o harta, si aia din tara,ca pina la granita doar daca nu sti sa citesti te pierzi...dar acum cu internetul, nu vad nici o problema

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

valerio

Membru Mediu

Introdus in - 09/08/2010 : 19:26:16  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  valerio  Trimite lui valerio un mesaj Yahoo! Trimite valerio un Mesaj Privat Adauga valerio la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dany a scris:

dar deschide google, pune traseul si iti va da tot drumul...e fffoarte usor sa intrebati....

ce ne faceam daca nu era internet...tu Valerio, cum ai gasit Romania ???? acum zdemii de ani???

eu, prima data, mi-am cumparat o harta, si aia din tara,ca pina la granita doar daca nu sti sa citesti te pierzi...dar acum cu internetul, nu vad nici o problema

daca te povestesc despre prima calatorie in Romania este de plans ! A durat 4 zile, pina la Urziceni ! Nici nu stiam ca exista asa ceva ! Deja cind am ajuns la Budapesta eram suparat rau cu strazile....cum am ajuns la Arad nu credeam ca poate exista asa ceva !! Nici nu te spun de gropie, nu spun ce carute, cai, vacile, porci !! La Peco ( asa se numea statia) erau coade de chilometri si cind ajungei acolo o doamna ( toate urate foc ) te spunea : NU AVEM ! Asa ca am invatat si scoteam 50 de dolari si faceam plin pina la urechi
Prima nopte la Drobeta, Hotel Train : EU SINGUR CLIENT !! O camera pentru mine 30 de dolari, pentru un roman 1.500 de lei ( 5 dolari ) Am intrebat : DECE? CE AM EU ? "ESTI STRAIN !" a fost raspuns ....

Modificato da - valerio in data 09/08/2010 19:27:34

Provincia.: Pesaro-Urbino  ~ Oras: pergola  ~  Mesaje: 213  ~  Membru din: 08/07/2010  ~  Ultima vizita: 11/11/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

valerio

Membru Mediu

Introdus in - 09/08/2010 : 19:30:45  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  valerio  Trimite lui valerio un mesaj Yahoo! Trimite valerio un Mesaj Privat Adauga valerio la lista de prieteni  Raspunde Quotand
...bine, am uitat sa spun despre "camera", fara apa calda, fara apa rece, fara caldura.....fara orice !!! Numai femei erau destule si nu puteai sa domi nopte pentruca bateau la usa pina cind nu deschidei...

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 10/08/2010 : 16:52:45  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
valerio a scris:

Prima nopte la Drobeta, Hotel Train : EU SINGUR CLIENT !! O camera pentru mine 30 de dolari, pentru un roman 1.500 de lei ( 5 dolari ) Am intrebat : DECE? CE AM EU ? "ESTI STRAIN !" a fost raspuns ....

pina la urma ai inteles ce ai????? aveai 2 @@.....pt ca in Romania nici dupa 20 de ani, mentalitatea nu e schimbata...nu spun si nu voi nega nciodata, ca nu sunt si ale persoane educate cu bun simt......

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

boby

Membru Mediu

Introdus in - 11/08/2010 : 14:18:03  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite boby un Mesaj Privat Adauga boby la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Mesajul lui keny

cum pot ajunge in timisoara cu masina din ravenna... prin slovenia.
care traseu ii mai bun si sigur sa imi da-ti localitatile care trebuiesc urmate pe autobanda si nu numai. cum ar veni ce trebuie sa ,, tin ,,sa ajung in romania.
De la Ravenna poti sa mergi pe ss309 Romea pana la Venezia s-au prin autostrada Bologna-Padova-Venezia-Mestre si iesi din It la Fernneti,intri in Slovenia mergi spre Lubliana-Zagreb-Belgrad,la Belgrad trebuie sa iesi din autostrada sa mergi spre granita,partea asta nu o stiu pt ca eu merg de obicei la Drobeta.Drumul este foarte ok si foarte sigur.

Modificato da - boby in data 11/08/2010 14:19:00

Semnatura lui boby 
boby

Regiune Emilia Romagna  ~ Provincia.: Forlì-Cesena  ~ Oras: forli  ~  Mesaje: 374  ~  Membru din: 15/03/2009  ~  Ultima vizita: 14/07/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Nelumbo

Membru Senior

Introdus in - 12/08/2010 : 07:23:07  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Nelumbo un Mesaj Privat Adauga Nelumbo la lista de prieteni  Raspunde Quotand
@valerio, urita poveste, asa-i? Dar nu crezi ca si din cauza ta au ajuns asa oamenii? Care au avut bani, au mituit! Vrei sa intelegem ca Italia este altfel? Vrei sa dam si noi exemple? Sa povestim si noi? Mai bine nu, ca sintem mai multi si povestiri mai multe si mult mai urite. Spui de doamne -toate urite foc- aici chiar ca gresesti! Vrei sa spui ca romancele sint urite? Am inteles ca te-ai casatorit cu o romanca! Fetele iti bateau in usa... Dar cum sint benzinariile in Italia noaptea? Nu doar fete, ci transexuale care nici nu te lasa sa alimentezi si incearca sa te pipaie in timp ce tu alimentezi. Sint sigur ca le stii dar e mai usor sa arati cu degetul. Dar stiai ca atunci cind arati cu degetul doar unul este indreptat spre celalalt si trei inspre cel care arata?

Semnatura lui Nelumbo 
Maranata

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Pavia  ~ Oras: Pavia  ~  Mesaje: 1554  ~  Membru din: 01/04/2010  ~  Ultima vizita: Azi Intoarce-te la inceputul paginii

bogdy

Moderator

Introdus in - 12/08/2010 : 12:22:14  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite bogdy un Mesaj Privat Adauga bogdy la lista de prieteni  Raspunde Quotand
@nelumbo...cred ca te-ai aprins cam tare si ai uitat ca pe "vremea ta" (si-a mea, desigur), tabloul descris de valerio era ceva normal...strainii plateau tarife exorbitante pentru nimic, pentru un occidental aparea ca din legende.
Nu cred ca strainii au inventat ciubucul in Ro, el tine de latura noastra orientala (chiar si cuvintul o spune), in rest in pompele italiene eu nu am dat niciodata spaga..in cel mai rau caz sunt pe self-service.
Drmurile si astazi sunt de toata jena oricat ai incerca sa arunci pisica in curtea Italiei.
Vezi asta este iar o latura a romanului...la el acasa critica si face politica indarjit si revoltat..dar sa nu cumva sa ne critice altii ca e jaleeee...cum adica ???? Cum isi permit????
Deja faptul ca suntem peste un milion in Italia vorbeste despre cat se sta de bine la casa noastra, nu crezi???? (sau tu esti in vacanta in Italia?)

Semnatura lui bogdy 

When there is a will, there is a way too.

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Teramo  ~ Oras: Giulianova  ~  Mesaje: 1026  ~  Membru din: 18/02/2009  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

bogdy

Moderator

Introdus in - 12/08/2010 : 12:28:34  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite bogdy un Mesaj Privat Adauga bogdy la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Nu vreau sa intru in polemici, dar mi se pare aiurea sa ataci unul dintre putinii italieni care au ales sa ne cunoasca mai bine, nu numai sa se casatoreasca cu slugi romance pentru ca sunt blomde,supuse si rabda...(rabda ele si in Ro unde nici legea nu le protejeaza deajuns)
Pune-i la valerio in spate toate bubele Italiei si tie puneti-le toate cele a Romaniei..iti garantez ca tu nu te mai ridici de jos aparte coloana rupta..poate velerio reuseste cumva dar tu in nici un caz...fa-ti o injectie de realism si dupa aia mai vorbim...

Semnatura lui bogdy 

When there is a will, there is a way too.

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Teramo  ~ Oras: Giulianova  ~  Mesaje: 1026  ~  Membru din: 18/02/2009  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

valerio

Membru Mediu

Introdus in - 12/08/2010 : 13:51:07  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  valerio  Trimite lui valerio un mesaj Yahoo! Trimite valerio un Mesaj Privat Adauga valerio la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Nelumbo a scris:

@valerio, urita poveste, asa-i? Dar nu crezi ca si din cauza ta au ajuns asa oamenii? Care au avut bani, au mituit! Vrei sa intelegem ca Italia este altfel? Vrei sa dam si noi exemple? Sa povestim si noi? Mai bine nu, ca sintem mai multi si povestiri mai multe si mult mai urite. Spui de doamne -toate urite foc- aici chiar ca gresesti! Vrei sa spui ca romancele sint urite? Am inteles ca te-ai casatorit cu o romanca! Fetele iti bateau in usa... Dar cum sint benzinariile in Italia noaptea? Nu doar fete, ci transexuale care nici nu te lasa sa alimentezi si incearca sa te pipaie in timp ce tu alimentezi. Sint sigur ca le stii dar e mai usor sa arati cu degetul. Dar stiai ca atunci cind arati cu degetul doar unul este indreptat spre celalalt si trei inspre cel care arata?

Auzi Nelumbo, clar nu cred ca si din cauza mea au ajuns asa omeni ! Asta sa fie clar ! Vrei sa dai si tu exemple ?? Treaba ta, ce ma doare pe mine cu exemple tai ?? Iti place benzinariele italiene nopte ? Stai acolo la benzinerie atunci, eu nopte dorm, si nu vizez transexuale.
EU NU ARAT DEGET LA NIMEN, NU TIN CU NICIU O TARA PENTRU SIMPLU FAPT CA NU AM TARA SI NU SUNT O TARAN ! M an nascut in Italia, si nu ma simnt vinovat pentru asta !
Cineva ma intrebat daca pot sa impovestesc despre esperienta mea in legatura cu primul drum care am facut in Romania si eu am spus, atat !
Eu nu am zis ca Italia este mai buna ca Romania, si in legatura cu femeile urate vorbeam despre cele care erau atunci la benzinerie Peco, clar nu vorbeam de femeile in generale, cunosc ff bine femeile din romania si iubesc femeile de acolo mai mult ca tine.
Sper ca t ai suparat ca t am raspuns asa, dar sa stii ca mai greu va fie daca incep sa ma supar eu pe tine ...atunci o sa las sa scrie sotie mea, care cred ca este romanca, si atunci o sa te spuna ea o parere despre Romania ! Sanatate !

valerio

Membru Mediu

Introdus in - 12/08/2010 : 14:24:39  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  valerio  Trimite lui valerio un mesaj Yahoo! Trimite valerio un Mesaj Privat Adauga valerio la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Kenny, cind esti la Beograd mai mergi 2 chilometri, treci pod mare, mai mergi 1 chilometro si o sa vezi indicatie PANCEVO. Treci prin centru Beograd, este putin greu, dar o sa te descurci.Daca ai un GPS roman este si mai bine, daca ai un Tom Tom...cam greu Tine a minte ca trebuie sa treci Dunarea, acolo se numeste Dunarav, Pancevo si...Moravita . Drum Bun !

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 12/08/2010 : 16:04:21  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Nelumbo a scris:

@valerio, urita poveste, asa-i? Dar nu crezi ca si din cauza ta au ajuns asa oamenii? Care au avut bani, au mituit! Vrei sa intelegem ca Italia este altfel?

mereu ti-am dat dreptate...de data asta nu iti dau...nu pt ca nu vreau ca @ valerio sa primeasca toate boacanele, ci pt ca de data asta nu ai avut dreptate...
-cu ciubucul, chiar te contrazic, nu cred ca in ITALIA, ai dat undeva bani-CIUBUC, pt sa faci ceva....ca ai fost la un dentist si nu ai luat factura, asta era treaba ta sa o ceri...aici in 10 ani de cand sunt, iti pot insirui zeci de pagine cu adrese, institutii, fel si fel de persoane unde am avut de umblat...nu iti povestesc cordialitatea si bunul simt, pt ca il cunosti
-cu prostitute-curve, asta este o asemanare intre ITALIA-ROMANIA, de ce suntem surori??? pt ca ale noastre au venit aici...ale lor, la francezi, elvetieni, in germania, etc etc...oamenii italieni sau dus in Romania sa se insoare si femeile noastre au venit aici...asa se echilibreaza balanta...nu am vrut sa ofensez pe nimeni, fiind eu maritata cu un italian....
-femei frumoase-urate...toate tarile au...poti sa fi cea mai frumoasa daca ai o fata trista, ca te gandesti la ce pui in farfurie maine...si mergi cu capul in pamant, nu pt gropi, pt ca asa am luat aceasta pozitie...
-valerio, se minuna de hotelul unde a dormit acum 20 de ani...eu am ramas fara cuvinte, cand m-am oprit la un hotel, destul de aratos, pe dinafara...nu sunt cuvinte pt explicat...si nu eram acum 20 de ani, ci acum vreo 5 ani...de asta eu sunt fidela traseului pe care-l fac acum, nu ies din program nici moarta, asa am invatat unde dorm, mananc si chiar wc
-hehehe...iti este frica de trasesuali, te cred, tu fiind sofer, mergi mult si noaptea...numai ca ai uitat, ei sunt cei mai inocenti, ramai numai cu pipaitul ...ce te faci daca te trezesti cu ditamai burduhanul de tigan, ca vrea sa iti dea fata, iar tu nu vrei...te mai si ameninta

asa ca lista se poate lungi, cu pro si contro

Nelumbo

Membru Senior

Introdus in - 13/08/2010 : 06:34:49  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Nelumbo un Mesaj Privat Adauga Nelumbo la lista de prieteni  Raspunde Quotand
@bogdy tu stii ca vorbesti de o dictatura si de o democratie? Cind am vrut sa-mi fac prima rata in IT (la Euronics) m-i s-a aratat regulamentul unde scria ca ofertele sint doar pentru cetatenii italieni. Nu ai auzit de cazuri cind straini in IT au dat in judecata institutii ale statului care au refuzat dreptul strainilor de a concura pentru un loc de munca si au cistigat? Stii ca pe acea vreme acei straini care veneau in RO cheltuiau bani marunti la noi in concedii? Nu ei aveau taxe mari, noi aveam reduceri. Tii minte ca si casetofoanele le cumparau din shop-uri si cu toate astea plecau cu masinile burdusite de marfuri? Locuiam aproape de granita de vest si am vazut multe.
Da, m-am aprins, deoarece prin aceasta intimplare nefericita al lui valerio sigur nu va trece keny, asa ca nu a fost scris cu gindul de a da un sfat bun lui keny, nu crezi? Daca vrea sa deschida un topic cu intimplari adevarate. Eu SINT realist dar nu-mi place sa vi tu sa-mi faci ordine in casa sau mai mult, sa rizi dupa ce te-am primit in casa. Ai uitat proverbul cu paiul din ochiul altuia si birna din ochiul tau?
Dupa afirmatiile lui valerio, el nu s-a dus in RO
sa ne cunoasca mai bine

ci sa faca afaceri!

@dany aici nu e vorba de cui dai dreptate si cui nu. Aici e vorba despre reprosuri aduse tarii tale, care nu se caracterizeaza asa. Eu, o stiu cu oameni simpli SINCERI, cu o ospitalitate iesita din comun! Si crede-ma: nu este Drum National in RO sa nu-l cunosc FOARTE bine!
cu ciubucul, chiar te contrazic, nu cred ca in ITALIA, ai dat undeva bani-CIUBUC

Eu nu, dar un fost coleg de-al meu da: 2000 euro pentru un credit de 10.000. Dar sint nenumarate, acest exemplu m-i s-a parut fantastic!
Eu defapt nu critic IT dar nici altul sa nu critice RO.

Semnatura lui Nelumbo 
Maranata

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Pavia  ~ Oras: Pavia  ~  Mesaje: 1554  ~  Membru din: 01/04/2010  ~  Ultima vizita: Azi Intoarce-te la inceputul paginii

valerio

Membru Mediu

Introdus in - 13/08/2010 : 10:22:25  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  valerio  Trimite lui valerio un mesaj Yahoo! Trimite valerio un Mesaj Privat Adauga valerio la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Eu cred ca Romania a ajuns asa jos din cauza omenilor care sa gandeste ca dvs !
Sa fii mandriu ca esti roman, eu sunt mandriu pentruca ma numesc Valerio, nu ma interezaza ce scrie in pasaportul meo ! Cred ca ai suferit mult in Italia, asa cum am suferit eu in Romania.
Ai dreptate, am plecat acolo pentruca aici era greu cu comunisti de aici si am vrut sa incerc sa fac afaceri aici! Si este o problema ? Omeni care pleaca din tara lor sa fac bani in alta tara sunt omeni neseriosi ? Nu am furat in tara ta, stai linistit ! Am fost furat, sigur, dar niciodata o sa spun ca romania este tara otilor, pentruca stiu ca nu este adeverat ! Sincer, imi pare rau ca mai exista omeni care se gandeste ca tine, asa nu mergi departe, aduci marfa, atat !
Si in legatura cu Kenny nu am inteles.... unde am gresit !? Clar tu crezi ca stii drumuri mai bine ca mine ? Dar nu ai observat ca suntem in 2010 si numai prosti au ramas razisti ? Am vorbit eu urat de tara ta ? Cind si unde ??? Dar care este tara ta ??? Sa nu spui ca este Romania, pentruca Romania este si TARA MEA !! Si nu am vazut niciodata ca scrie "bine ati venit in tara lui Nelumbo" cind am trecut granita ! Daca vrau sa te supari pot sa zic ca la vama din San Nicolau Mare, atunci cind sa deschis, era scris BENVENUTI IN ROMANIA, clar in limba italiana , dar cei de la bucuresti sau suparat si a fost data jos ....
Vreau sa ma esplici si mie care este motivul pe care eu nu pot spun nimic despre Romania !! DAR TA ROG, SA SPUI IN LIMBA ITALIANA, asa cum ma chinuo eu sa scriu in limba romena, o limba frumoasa care sigur nu este limba ta .

Modificato da - valerio in data 13/08/2010 10:41:25

valerio

Membru Mediu

Introdus in - 13/08/2010 : 11:07:26  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  valerio  Trimite lui valerio un mesaj Yahoo! Trimite valerio un Mesaj Privat Adauga valerio la lista de prieteni  Raspunde Quotand
La seconda volta che sono andato in Romania, nel 1992, ero da solo. In un piccolo paese, Strehaia, mi si ruppe la cinghia dell' alternatore Come si fermo' la macchina fui circondato da una decina di curiosi che volevano vedere il motore della mia Passat. Ero disperato !! Dovevo arrivare ad Urziceni, la citta' dove avevo il mio socio romeno, e non sapevo come fare !! Ad un certo punto arrivo un signore, un ragazzo di circa 30 anni, mi disse che mi avrebbe aiutato. Mi porto a casa sua, mi fece dormire un paio d' ore ( conducevo da 22 ore in continuo ) mi diede da mangiare, ando' a Craiova a cercare la cinghia, mi fece il pieno di motorina e mi offri in sposa sua sorella !! Dopo 5 ore, incredulo, potei ripartire ! Gli chiesi quanto dovevo pagare, mi rispose " faci tu" ...
Gli diedi 100 dollari, mi rispose che erano troppi ! Gli dissi che per me era il giusto, mi aveva aiutato ed aveva aperto la sua Casa per me !!
La sua Casa era tutta crepata, mi disse che c' era stato anni fa' un grosso terremoto e molti erano morti.
Per questo ho subito amato la Romania e i Romeni. Forse io sono stato fortunato ? Forse quelli che adesso parlano male della Romania hanno incontrato un Nelumbo sulla loro strada ? Mah....chissa', la vita e' un lungo viaggio senza ritorno, le risposte non le trovero' mai....

Pagina: di 2 Discutie  
Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,5 seconde.
Search Engine Optimization