statistiche web Forum ItaliaRomania.com - CE ACTE SE FAC LA CONSULAT MILANO
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Daca ma bucur ca invat ceva nou, este ca sa-l impartasesc altora.
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Legislatia in Italia
 CE ACTE SE FAC LA CONSULAT MILANO
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Precedenta | Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 8

spiridon

Membru Normal

Introdus in - 30/05/2009 : 11:41:26  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite spiridon un Mesaj Privat Adauga spiridon la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Dupa cum stiti pasapoartele romanesti cu domiciliul in romania se fac doar acasa in romania deoarece consulatele deocamdata nu au aparatura necesara pentru amprentare si implementarea datelor in microcipul noilor pasapoarte.Este vorba de pasapotul biometric, electronic.

Pasapoartele consulare nu se mai fac de mult timp.

Se primesc cereri doar pt. pasapoarte PASAPORT C.R.D.S.(cetatean Roman cu domiciliul in strainatate)
Acte necesare.

-Pasaportul actual
-Certificatul de nastere
-Certificatul de casatorie transcris in Romania(Certificat de casatorie Romanesc)
-Certificat de rezidenta din Primarie(Comune),
-Carte de identitate Italiana
-4 foto color3,5-4,5 cm
-Pentru copiii minori este necesar acordul ambilor parinti
(ATENTIE SE PIERDE CARTEA DE IDENTITATE ROMANEASCA SI IMPLICIT DOMICILIUL IN ROMANIA)
(dureaza max 2 luni de la data depunerii cererii)
-Taxa 60 Euro
a

Pentru a face pasaport C.R.D.S.unui copil trebuie ca macar unul din parinti sa aibe pasaport cu domiciliul in strainatete.

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: milano  ~  Mesaje: 82  ~  Membru din: 14/01/2009  ~  Ultima vizita: 22/05/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 30/05/2009 : 18:28:50  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
[red]spiridon a scris:

Pentru a face pasaport C.R.D.S.unui copil trebuie ca macar unul din parinti sa aibe pasaport cu domiciliul in strainatete.

Exact informatia asta imi lipsea,mersi Spiridon,deci nici o sansa,adica tre sa ajung oricum in RO

Semnatura lui alina-ionela 
Nu e semn de sanatate sa fii adaptat unei societati profund bolnave
Khrishnamurti

Regiune Piemonte  ~ Provincia.: Cuneo  ~ Oras: Manta  ~  Mesaje: 5096  ~  Membru din: 17/02/2009  ~  Ultima vizita: 07/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

spiridon

Membru Normal

Introdus in - 26/06/2009 : 22:52:20  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite spiridon un Mesaj Privat Adauga spiridon la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Pasapoarte cu domiciliul in romania se fac doar in romania.

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: milano  ~  Mesaje: 82  ~  Membru din: 14/01/2009  ~  Ultima vizita: 22/05/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

spiridon

Membru Normal

Introdus in - 27/06/2009 : 15:51:03  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite spiridon un Mesaj Privat Adauga spiridon la lista de prieteni  Raspunde Quotand
ANUNT!
S-a modificat legea 119 cu privire la actele de stare civila romanesti,de pe data de 10 iunie 2009 asa ca cei care vor sa obtina certficate de nastere la copiii nascuti in italia pot depune actele la primaria din localitatea unde au domiciliul si primariile au obligatia sa dea certificat de nastere in maxim 30 de zile , nu mai dureaza 3 -6 luni ca altadata.

spiridon

Membru Normal

Introdus in - 27/06/2009 : 15:55:41  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite spiridon un Mesaj Privat Adauga spiridon la lista de prieteni  Raspunde Quotand
La Consulat Milano programarile pt. ridicarea certificatelor de nastere a ajuns la 2 luni si jumatate de asteptare din cauza ca foarte multe dosare sau depus si nu se poate face fata solicitarilor.dar este bine ca se pot obtine acasa mai repede.30 zile max.

Georgiana

Membru Normal

Introdus in - 25/07/2009 : 01:06:19  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Georgiana un Mesaj Privat Adauga Georgiana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
cine nu are un spiridon sa si-l cumpere! multumim pentru toate informatiile pe care ni le dai!

Semnatura lui Georgiana 
Un om informat este un om puternic

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 95  ~  Membru din: 09/01/2009  ~  Ultima vizita: 29/12/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

spiridon

Membru Normal

Introdus in - 25/07/2009 : 12:42:39  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite spiridon un Mesaj Privat Adauga spiridon la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Georgiana multumesc pt complimente dar ce rau imi pare ca nu am timp mai mult pentru forum ca as fi mult mai util-

AdminFlorin

Forum Admin

Introdus in - 25/07/2009 : 17:31:08  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite AdminFlorin un Mesaj Privat Adauga AdminFlorin la lista de prieteni  Raspunde Quotand
spiridon a scris:

Georgiana multumesc pt complimente dar ce rau imi pare ca nu am timp mai mult pentru forum ca as fi mult mai util-

Spiridon, esti o comoara la casa (forumul) omului

Semnatura lui AdminFlorin 
Florin

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 2936  ~  Membru din: 02/03/2008  ~  Ultima vizita: 25/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

geanina ionela

Membru Normal

Introdus in - 12/08/2009 : 18:03:45  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite geanina ionela un Mesaj Privat Adauga geanina ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Buna vreau sa adaug ceva la tot ce sa scris daca vreti sa mergeti la consulat ori ajungeti la 4 dimineata ca sa poti intra sau daca nu dai spaga ca sunt si aici romani care se ocupa de lista care se face la poarta sunt ei care fac totul acolo.

Semnatura lui geanina ionela 
geanina

Regiune Veneto  ~ Provincia.: Padova  ~ Oras: padova  ~  Mesaje: 88  ~  Membru din: 08/08/2009  ~  Ultima vizita: 08/08/2009 Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 12/08/2009 : 19:14:18  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
geanina ionela a scris:

Buna vreau sa adaug ceva la tot ce sa scris daca vreti sa mergeti la consulat ori ajungeti la 4 dimineata ca sa poti intra sau daca nu dai spaga ca sunt si aici romani care se ocupa de lista care se face la poarta sunt ei care fac totul acolo.

sunt acuzatii destul de grave, poate in trecut se petreceau si astfel de lucruri; ai ceva probe?

dupa cate stiu, indiferent cate liste se fac inainte, lista oficiala se face cand se deschide consulatul, cel putin asta stiu eu.

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 12/08/2009 : 19:32:41  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
geanina ionela a scris:

Asta sa i-o spui bunicii,eu am ajuns la consulat lejer,la 10 dimineata si am intrat ...culmeafara lista si am scapat si de spaga

Khrishnamurti

Regiune Piemonte  ~ Provincia.: Cuneo  ~ Oras: Manta  ~  Mesaje: 5096  ~  Membru din: 17/02/2009  ~  Ultima vizita: 07/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 12/08/2009 : 19:51:54  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Alina, tu nu ai fost la cel din Torino?

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 12/08/2009 : 19:57:02  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dana a scris:

Alina, tu nu ai fost la cel din Torino?

Ba da,dar Geaninuta noastra a zis "consulat" adica..nu conteaza,care,s-apoi am inteles ca e unul si pe la Padova...daca nu ma insel sau oricum prin apropiere

Khrishnamurti

geanina ionela

Membru Normal

Introdus in - 12/08/2009 : 20:39:02  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite geanina ionela un Mesaj Privat Adauga geanina ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Stiu foarte bine cand se face lista si daca nu crezi dute si te convingi.La Padova si nici pe langa nu este draga mea.

Semnatura lui geanina ionela 
geanina

Regiune Veneto  ~ Provincia.: Padova  ~ Oras: padova  ~  Mesaje: 88  ~  Membru din: 08/08/2009  ~  Ultima vizita: 08/08/2009 Intoarce-te la inceputul paginii

andredani

Membru Activ

Introdus in - 13/08/2009 : 08:41:37  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite andredani un Mesaj Privat Adauga andredani la lista de prieteni  Raspunde Quotand
am o nelemurire,spiridon a zis ca certificatul romanesc a copiilor nascuti in italia se pot face in romania(asta binenteles)si dureaza doar 30 zile??si aici cat dureaza?

Semnatura lui andredani 
" Bogatul e ca o scrumiera: cu ct e mai plina, cu att e mai murdara."proverb japonez

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Pescara  ~ Oras: pescara  ~  Mesaje: 550  ~  Membru din: 28/07/2009  ~  Ultima vizita: 03/11/2011 Intoarce-te la inceputul paginii
Pagina: di 8 Discutie  
Pagina Precedenta | Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,34 seconde.
Search Engine Optimization