statistiche web Forum ItaliaRomania.com - alocatie pt copii=asegni famigliare???????
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Paste fericit si multa lumina in suflet romanilor de pretutindeni!
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Ajutooor
 alocatie pt copii=asegni famigliare???????
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 2

dragos79

Membru Normal

Introdus In - 19/10/2012 : 02:17:19  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul  Trimite lui dragos79 un mesaj Yahoo! Trimite lui dragos79 un Mesaj Privat Adauga dragos79 la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
salut la toti. o lamurire .sunt ani de cind prieteni de ai mei lucreaza in regula aici in it ,in fabrica,si iau alocatie din tara(primimul an 2 mil de lei si apoi 400de mii pe luna).AM UITAT SA SPECIFIC TOTI DIN NORDUL MOLDOVEI(IASI ,BOTOSANI,SUCEAVA).EU am depus actele la primaria din anina ,jud caras severin (vestul tarii,BANAT ),acum 3 ani de zile si mi-au cerut cartea de identitate it si mi-au spus ca ei trimit la autoritatile de acolo si verifica daca eu primesc aici alocatie.eu am semnat tot atunci o declaratie pe propria raspundere ca nu iau alocatie in italia,nu stiu de ce tre sa mai verifice ei .DE 3 ANI TOT ASTEPT SA IMI BAGE BANII IN CONT LA CEC IN RO .INTREBAREA ESTE DACA ASEGNI FAMIGLIARE CE LUAM NOI AICI ESTE =CU ALOCATIA DIN TARA???????? VA MULTUMESC LA TOTI.(ultima noutate care miau spuso de la primarie acuma ,sa merg la inps si sa cer modelul 404 completat si sa il trimit in tara,,,,,nu stiu ce vrea sa spuna modelul acesta)????

Modificat de - dragos79 in Data 19/10/2012 02:20:19

Regiune Veneto  ~ Provincia.: Treviso  ~ Oras: mansue  ~  Mesaje: 78  ~  Membru din: 05/09/2011  ~  Ultima vizita: Azi

Google Adsense

Mountain View

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 19/10/2012 : 12:20:13  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
eu nu am luat alocatie de aici sau asegno familiare, dar sigur stiu ca este aceiasi chestie... adica alocatia de aici, este acest asegno familiar,. care il iei, nu este o suma fixa, dar este in baza veniturilor, daca este si sotia in intretinerea ta, atunci va fi o auma mai mare.... stiu, ca pt 2 copii, sunt in jur de 80-90 de euro, ti-am spus, depinde de multe chestii

daca tu in romania, ai declarat ca nu iei alocatie de aici, si primeai acei bani...vezi, ca mai devreme sau mai tarziu, iti va cere banii inapoi, sa nu spun ca esti pasibil de declaratii false.... daca nu cunosti termenii si situatiile, este cel mai bine sa nu declari nimic, pt ca este in devafoarea ta....

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 21/10/2012 : 11:08:30  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Da, alocatia din Romania in Italia este assegno familiare. In teorie nu se poate lua in ambele tari. Daca se primeste in Romania, in Italia se poate primi doar diferenta.

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

dragos79

Membru Normal

Introdus in - 21/10/2012 : 21:24:40  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui dragos79 un mesaj Yahoo! Trimite dragos79 un Mesaj Privat Adauga dragos79 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dana am scris la inceput am prieteni din moldova(suceava ,iasi ,botosani ,focsani,bacau)care au copii nascuti aici in it de virsta de 14-15 ani si ei angajati aici si au luat SEMPRE asegnii fam aici si alocatie in tara de cind sunt nascuti copii. Altceva daca eu merg la vara in ro si merg la fortele de munca si iau adeverinta de somer de acolo ca eu doar in ro sun fara servici,si dupa aia merg si am sa le bag de alocatie la copii si sa vad atunci ce model 404 are sa imi mai ceara. eu le spun ca sotia a fost in vizita in it si a nascut acolo. nu am eu nici o treaba sa le spun ca eu lucrez in strainatate. doar sunt cetatean romin trebuie sa imi dea alocatie . atunci cind au nevoie de voturi vin si ne cauta si fac sctii de votare prin toate orasele din italia. atunci sunt roman si au nevoie de votul meu. asa ma invatat un prieten sa fac eu declar ca sunt somer si am sa iau alocatie si in ro ca doar ei nu cauta ca lucrez inafara daca eu le aduc adeverinta de somer.

Regiune Veneto  ~ Provincia.: Treviso  ~ Oras: mansue  ~  Mesaje: 78  ~  Membru din: 05/09/2011  ~  Ultima vizita: Azi Intoarce-te la inceputul paginii

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 21/10/2012 : 21:48:56  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dragos79 a scris:

dana am scris la inceput am prieteni din moldova(suceava ,iasi ,botosani ,focsani,bacau)care au copii nascuti aici in it de virsta de 14-15 ani si ei angajati aici si au luat SEMPRE asegnii fam aici si alocatie in tara de cind sunt nascuti copii. Altceva daca eu merg la vara in ro si merg la fortele de munca si iau adeverinta de somer de acolo ca eu doar in ro sun fara servici,si dupa aia merg si am sa le bag de alocatie la copii si sa vad atunci ce model 404 are sa imi mai ceara. eu le spun ca sotia a fost in vizita in it si a nascut acolo. nu am eu nici o treaba sa le spun ca eu lucrez in strainatate. doar sunt cetatean romin trebuie sa imi dea alocatie . atunci cind au nevoie de voturi vin si ne cauta si fac sctii de votare prin toate orasele din italia. atunci sunt roman si au nevoie de votul meu. asa ma invatat un prieten sa fac eu declar ca sunt somer si am sa iau alocatie si in ro ca doar ei nu cauta ca lucrez inafara daca eu le aduc adeverinta de somer.

Dragos,daca tu primesti deja assegno aici,multumeste-te cu asta.Lacomindu-te si la ala din RO,care e si foarte mic,nu faci decat sa devii evazor,iar mai devreme sau mai tarziu te vor descoperi si va trebui sa returnezi tot,ori aici ,ori acolo.Am prieteni care au facut la fel si care au crezut ca-s mai smecheri decat statul si acum au de dat 2800 de euro inapoi in rate. pana in 6 luni.
Faptul ca esti cetatean roman si TREBUIE SA-TI DEA,e o prostie,ce lucrezi in Romania???
Iar in priviinta voturilor,nu te strange nimeni de fund sa votezi,esti tu care decizi,da ori ba.

ps:Si eu sunt din Suceava si am nascut copilul aici.Am lucrat si in tara, lucrez si aici,dar nu am ravnit niciodata la ceea ce nu mi s-a cuvenit.

Modificato da - alina-ionela in data 21/10/2012 21:50:20

Semnatura lui alina-ionela 
Nu e semn de sanatate sa fii adaptat unei societati profund bolnave
Khrishnamurti

Regiune Piemonte  ~ Provincia.: Cuneo  ~ Oras: Manta  ~  Mesaje: 5089  ~  Membru din: 17/02/2009  ~  Ultima vizita: Azi Intoarce-te la inceputul paginii

PEPI

Membru Activ

Introdus in - 21/10/2012 : 21:57:53  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite PEPI un Mesaj Privat Adauga PEPI la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dragos79 a scris:

Scuza-ma, dar tu cam vrei sa pacalesti autoritatile din ambele state. In Italia cand complectezi formularul pentru asegni, declari pe propria raspundere, si tu si sotia ta ca nu primesti alti bani sub forma de alocatie(cam asa ceva) din alta tara. Iar autoritatile romane deasemenea, nu merge asa amico, asa cum tia scris Gaby, te gasesc si trebuie sa dai banii inapoi. Eu stiu ca in Romania nu mai primeste alocatie de stat un copil care depaseste vrsta de 7 ani si nu merge la scoala. Cred ca colegii tai te prind in giro cand spun ca primesc alocatie pentru copiii lar de 14-15 ani, fiind la scoala in Italia.

Semnatura lui PEPI 
,,Cat timp judec in istorie iar nu in absolut-nu pot gandi nimic fara sa tin seama de neamul meu". Mircea Eliade

Regiune Liguria  ~ Provincia.: Genova  ~ Oras: Genova  ~  Mesaje: 979  ~  Membru din: 09/05/2010  ~  Ultima vizita: 17/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 22/10/2012 : 11:26:26  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
stiti cum se spune in romania... si cu s...a in cur, si cu sufletul in rai....

dragos, vezi ca vrei si ceri cam multe... im i amintesc, ca alocatia in romania, se ia si daca parintii muncesc, dar si daca merg la scoala copilul...exact cum spunea mai sus, cineva isi bate joc de tine....

vezi, ca ai cerut si cetatenia, sa nu spui dupa aia, ca au cxev a cu tine, ca totul se controleaza si se verifica

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

fair_fax2001

Membru Activ

Introdus in - 22/10/2012 : 18:20:15  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui fair_fax2001 un mesaj Yahoo! Trimite fair_fax2001 un Mesaj Privat Adauga fair_fax2001 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
hmmmmmmmm!!!!......fara cuvinte....

Semnatura lui fair_fax2001 
drumuri bune !!!!

Regiune Extern  ~ Provincia.: Extern  ~ Oras: toata lumea....  ~  Mesaje: 534  ~  Membru din: 19/06/2011  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

Geronimo

Membru Activ

Introdus in - 22/10/2012 : 19:09:44  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Geronimo un Mesaj Privat Adauga Geronimo la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Mai bine intrebai ceva despre cum e vremea...

Morala e cu noi!

Semnatura lui Geronimo 
De ce?

Provincia.: Torino  ~ Oras: Torino  ~  Mesaje: 927  ~  Membru din: 15/03/2012  ~  Ultima vizita: 19/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 22/10/2012 : 19:42:42  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Mesajul lui dragos79,acum 3 ani de zile si mi-au cerut cartea de identitate it si mi-au spus ca ei trimit la autoritatile de acolo si verifica daca eu primesc aici alocatie.eu am semnat tot atunci o declaratie pe propria raspundere ca nu iau alocatie in italia,nu stiu de ce tre sa mai verifice ei .DE 3 ANI TOT ASTEPT SA IMI BAGE BANII IN CONT LA CEC IN RO .INTREBAREA ESTE DACA ASEGNI FAMIGLIARE CE LUAM NOI AICI ESTE =CU ALOCATIA DIN TARA???????? VA MULTUMESC LA TOTI.(ultima noutate care miau spuso de la primarie acuma ,sa merg la inps si sa cer modelul 404 completat si sa il trimit in tara,,,,,nu stiu ce vrea sa spuna modelul acesta)????

Nu vreau sa te judec, dar deja cand ai facut cererea in Romania ai facut declaratie falsa avand in vedere ca tu primesti in Italia cecul familiar. Din acest motiv stiu bine ei de c' trebuie sa verifice. Sunt destui cei care vor sa beneficieze din ambele tari de acesti bani, desi legea spune clar ca nu se poate primi din ambele tari. Eu cred ca astepti degeaba, ca ai deja te-au descoperit ca primesti alocatia in Italia.

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

fair_fax2001

Membru Activ

Introdus in - 22/10/2012 : 20:02:35  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui fair_fax2001 un mesaj Yahoo! Trimite fair_fax2001 un Mesaj Privat Adauga fair_fax2001 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Economia Moldovei este extraordinara, dar... lipseste cu desavarsire.......!!!!
imi place mult......din ce in ce mai mult.....ce citesc...........imi vine sa.......

Nu trage dom` Semaca, sunt eu.......Lascarica

http://www.mamicamea.ro/legislatie/...u-copil.html

......

Modificato da - fair_fax2001 in data 22/10/2012 20:07:25

drumuri bune !!!!

Regiune Extern  ~ Provincia.: Extern  ~ Oras: toata lumea....  ~  Mesaje: 534  ~  Membru din: 19/06/2011  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

fair_fax2001

Membru Activ

Introdus in - 22/10/2012 : 20:12:38  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui fair_fax2001 un mesaj Yahoo! Trimite fair_fax2001 un Mesaj Privat Adauga fair_fax2001 la lista de prieteni  Raspunde Quotand

12 Oct 2012, 11:54

Este un topic dedicat celor care au parintii la munca in strainatate intr-o tara comunitara,sau celor care au cunostinte sau rude in aceasta situatie.
Alocatia Europeana este un drept legal al romanilor care lucreaza cu acte legale in tarile comunitar europene si au COPII IN ROMANIA
Despre cat mai multe informatii va puteti adresa aici:AJPS-institutia care se ocupa cu prestariile familiale sau la Ministerul Afacerilor Externe
Informatii mai gasiti si aici:

http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_237448/Formularele-E411-si-E401-Ghid-practic-de-accesare-a-alocatiilor-europene-pentru-copii.html

Pentru a beneficia de o alocatie europeana, minorii trebuie sa aiba unul sau ambii parinti la munca in strainatate si sa lucreze cu contract legal. De asemenea, daca primeste alocatie din Romania trebuie sa renunte la ea in favoarea celei din statul unde lucreaza parintele.

Pentru obtinerea alocatiei europene, cei care au copii trebuie sa se adreseze atat institutiei care se ocupa cu plata prestatiilor familiale din Romania (AJPS), cat si celei din statul in care isi desfasoara activitatea.
In plus, alocatia se da si retroactiv."

sau La MInisterul Afacerilor Externe : http://www.mae.ro/node/5987
Pentru completarea formularului 411 va las un format pdf
http://www.singuracasa.ro/_images/i...r%20E411.pdf

Alocatia depinde de la tara la tara ,in momentul in care se primeste raspunsul alocatia din Romania va fi sistata sau scazuta din alocatia europeana.
"In tari precum Danemarca aceasta ajunge la 250 Euro pe luna si este urmata de Belgia cu 200E, Germania - 184E, sau Italia cu 137E (pentru un singur copil). La polul opus se afla Grecia, cu doar 8 Euro pe luna"

V-as ruga sa lasati comentariile pe langa subiect,nu este momentul si nici locul.Pentru veridicitatea topicului se poate da un simplu telefon la Minister sau la sediile AJPS-institutia care se ocupa cu prestatiile familiale din Romania sau la Serviciile Sociale din tara de resedinta -intrebati de formularul european 411 si alocatia europeana.

Pentru cei care stau in Italia-Domanda di informazione riguardante il diretto a prestazioni familiari negli stati membri di rezidenza del familiari.

E 411 (1 - Inps www.inps.it/Modulistica/legg...ile=E_411.pdf

www.eva.ro/forum/viewtopic.p...378&forum=4&0" target="_blank">http://www.eva.ro/forum/viewtopic.p...78&forum=4&0

drumuri bune !!!!

fair_fax2001

Membru Activ

Introdus in - 22/10/2012 : 20:15:39  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui fair_fax2001 un mesaj Yahoo! Trimite fair_fax2001 un Mesaj Privat Adauga fair_fax2001 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
deci......nu cred ca au rostul asemenea intrebari......sa le zic doar puerile....!]
se da simplu......www(ce caut).ro....
ps ..............ma simt jignit......sunt nascut si traiesc undeva in enumeratiile tale......din acea paranteza......HALAL!!!!!!!!

drumuri bune !!!!

dana

Deleted

Introdus in - 22/10/2012 : 20:31:30  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
fair_fax2001 a scris:

Economia Moldovei este extraordinara, dar... lipseste cu desavarsire.......!!!!
imi place mult......din ce in ce mai mult.....ce citesc...........imi vine sa.......

Nu trage dom` Semaca, sunt eu.......Lascarica

http://www.mamicamea.ro/legislatie/...u-copil.html

......

Nu toti sunt asa descurcareti ca tine

fair_fax2001

Membru Activ

Introdus in - 22/10/2012 : 20:35:58  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui fair_fax2001 un mesaj Yahoo! Trimite fair_fax2001 un Mesaj Privat Adauga fair_fax2001 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
scuze stimata dana.............era o......gluma.....

dar am vazut subiectul asta.....cam asa....

-Buna ziua domnule , unde mergeti asa grabit?
-Merg la dentist sa-mi fac control la ochi ca nu mai aud.

Modificato da - fair_fax2001 in data 22/10/2012 21:02:23

drumuri bune !!!!

dana

Deleted

Introdus in - 22/10/2012 : 21:45:27  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Poate mergea la biserica.

Pagina: di 2 Discutie  
Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,34 seconde.
Search Engine Optimization