statistiche web Forum ItaliaRomania.com - Sectia Consulara - Ambasada ROMANIEI la ROMA
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Paste fericit si multa lumina in suflet romanilor de pretutindeni!
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Ajutooor
 Sectia Consulara - Ambasada ROMANIEI la ROMA
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 2

Natalie

Nou Membru

Introdus In - 24/03/2012 : 23:36:43  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul Trimite lui Natalie un Mesaj Privat Adauga Natalie la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
Buna seara,
vreau sa-mi fac programare la consulatul din Roma pentru reinoirea pasaportului, imi expira la inceputul lunei iulie, in a doua jumate de iunie trebuie sa merg la Londra urgent. Poate cineva sa ma informeze cat dureaza reinoirea pasaportului aici in Italia, am inteles ca nu este o taxa de urgenta pentru eliberarea pasapoartelor, atunci si probabilitatea ca nu voi reusi in timp pana in iunie sa-l primesc pana in iunie este mai mare. Din motiv ca sunt studenta si pentru nu a lipsi de la ore ( fac un master aici si se pune accentul mult pe frecventa) nu as vrea sa ma intorc in tara, daca totusi nu e nici o posibilitateaici sa-l fac sunt fortata ca sa plec in tara, stie cineva cat timp dureaza sa-l reinoiesc urgent in Romania.

Va rog mult sa ma ajutat-ti cu informatii. Multumesc mult.

Semnatura lui Natalie 
Natalie

Regiune Lazio  ~ Provincia.: Roma  ~ Oras: Roma  ~  Mesaje: 10  ~  Membru din: 17/03/2009  ~  Ultima vizita: 25/03/2012

Google Adsense

Mountain View

crystal

Membru Mediu

Introdus in - 24/03/2012 : 23:44:40  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui crystal un mesaj Yahoo! Trimite crystal un Mesaj Privat Adauga crystal la lista de prieteni  Raspunde Quotand
prin consulat dureaza 60 de zile, costa 100euro si este valabil 5 ani. In Romania, la directia generala de pasapoarte se face intr-o zi si e valabil 1 an. Dar de ce iti trebuie pasaport la Londra???

Modificato da - crystal in data 24/03/2012 23:46:13

Semnatura lui crystal 
http://voceaimpertinentei.wordpress.com/

Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 267  ~  Membru din: 16/03/2012  ~  Ultima vizita: 02/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Natalie

Nou Membru

Introdus in - 24/03/2012 : 23:56:13  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Natalie un Mesaj Privat Adauga Natalie la lista de prieteni  Raspunde Quotand
pentru autoritatile de la aeroport, intotdeauna mi-l cer, atat buletinul cat si pasaportul, as vrea sa-l am cu mine, mi-e frica sa nu am probleme

Semnatura lui Natalie 
Natalie

Regiune Lazio  ~ Provincia.: Roma  ~ Oras: Roma  ~  Mesaje: 10  ~  Membru din: 17/03/2009  ~  Ultima vizita: 25/03/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

crystal

Membru Mediu

Introdus in - 24/03/2012 : 23:57:46  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui crystal un mesaj Yahoo! Trimite crystal un Mesaj Privat Adauga crystal la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Natalie daca esti cetatean roman, este suficienta Cartea de identitate romaneasca, Anglia face parte din spatiul Schengen

Semnatura lui crystal 

Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 267  ~  Membru din: 16/03/2012  ~  Ultima vizita: 02/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Natalie

Nou Membru

Introdus in - 25/03/2012 : 00:03:55  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Natalie un Mesaj Privat Adauga Natalie la lista de prieteni  Raspunde Quotand
stiu asta... sunt di Moldova, am dubla cetatenie din 2007, iti zic din propria experienta intotdeauna imi cer sa prezint pasaportul chiar daca am cartea de identitate romaneasca

Semnatura lui Natalie 
Natalie

Regiune Lazio  ~ Provincia.: Roma  ~ Oras: Roma  ~  Mesaje: 10  ~  Membru din: 17/03/2009  ~  Ultima vizita: 25/03/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

crystal

Membru Mediu

Introdus in - 25/03/2012 : 00:09:57  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui crystal un mesaj Yahoo! Trimite crystal un Mesaj Privat Adauga crystal la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Ce sa zic....daca te grabesti putin s-ar putea sa ai norocul sa il obtii prin consulat

Semnatura lui crystal 

Natalie

Nou Membru

Introdus in - 25/03/2012 : 00:18:04  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Natalie un Mesaj Privat Adauga Natalie la lista de prieteni  Raspunde Quotand
am sa incerc totusi aici pe loc sa vad poate se rezolva cumva problema mea daca e asa cum mi-ai zis de 60 zile. Mersi mult ca mi-ai citit problema si mi-ai raspuns la mesaj

Semnatura lui Natalie 
Natalie

florinellove

Membru Mediu

Introdus in - 25/03/2012 : 09:30:36  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui florinellove un mesaj Yahoo! Trimite florinellove un Mesaj Privat Adauga florinellove la lista de prieteni  Raspunde Quotand
SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR PENTRU ELIBERAREA SI EVIDENTA PASAPOARTELOR SIMPLE BUCURESTI elibereaza exclusiv:

-pasapoarte simple electronice=244,00 lei* (costul pasaportului) + 32,00 lei* (taxa consulara);
-pasapoarte simple temporare = 84,00 lei* (costul pasaportului) + 32,00 lei* (taxa consulara) + 100* lei (tarif suplimentar).

Pasaportul simplu electronic se elibereaza in termen de 10 de zile lucratoare. Valabilitatea pasaportului electronic este de 5 ani, iar pentru minorii cu varsta sub 6 ani, valabilitatea acestuia este de 3 ani.

Pasaportul simplu temporar are valabilitatea de 12 luni si se elibereaza in termen de cel mult 3 zile lucratoare, in urmatoarele situatii:

1. pentru persoanele care nu dispun de timpul necesar pentru eliberarea unui pasaport simplu electronic;
2. in cazul in care titularul declara in scris ca urmeaza sa calatoreasca in state in care exista stare de beligeranta ori conflict diplomatic si are aplicata n pasaportul simplu sau in pasaportul simplu electronic o stampila ori o viza eliberata de statul cu care tara in care calatoreste se afla in conflict;
3. cand titularul detine pasaport simplu sau pasaport simplu electronic care contine vize valabile, dar filele au fost epuizate;
4. cand titularul a depus pasaportul simplu sau pasaportul simplu electronic pentru obtinerea unor vize si trebuie sa calatoreasca urgent in strainatate;
5. cand minorul urmeaza sa se deplaseze in strainatate pentru studii, concursuri oficiale, pentru a urma un tratament medical fara de care viata ii este pusa in pericol si nu exista timpul necesar pt. obtinerea acordului celuilalt parinte;

Pentru eliberarea pasaportului simplu temporar in oricare din situatiile mentionate mai sus se percepe tariful suplimentar de 100 lei prevazut de Legea nr.248/2005.

CERERILE DE ELIBERARE A PASAPOARTELOR SIMPLE ELECTRONICE SI A PASAPOARTELOR SIMPLE TEMPORARE SE DEPUN SI SE TIPARESC AUTOMAT IN MOMENTUL DEPUNERII DOCUMENTELOR LA GHISEU

Sursa -> http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/in...ucuresti.htm

Semnatura lui florinellove 
Florinel

Regiune Liguria  ~ Provincia.: Genova  ~ Oras: Genova  ~  Mesaje: 492  ~  Membru din: 17/07/2011  ~  Ultima vizita: 30/01/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

florinellove

Membru Mediu

Introdus in - 25/03/2012 : 09:55:47  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui florinellove un mesaj Yahoo! Trimite florinellove un Mesaj Privat Adauga florinellove la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Pasaportul simplu temporar

In conditiile legii, pot fi eliberate pasapoarte temporare, cu valabilitate de 1 an, atunci cand solicitantul probeaza necesitatea si capacitatea continuarii imediate a calatoriei in strainatate (bilet de avion/alte documente) sau o situatie de exceptie/urgenta, documentata corespunzator, care sa indice imposibilitatea procesarii unui pasaport electronic simplu.

Taxa consulara: 80 euro.

Pasaportul simplu electronic pentru cetatenii romani adulti cu domiciliul in Romania

INFORMATII GENERALE

Romania, ca stat membru al Uniunii Europene, a introdus n circulatie pasapoarte electronice care contin datele biometrice ale titularului (amprente digitale si fotografia) in conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 2252/2004 din 13 decembrie 2004 privind standardele pentru elementele de securitate si elementele biometrice integrate in pasapoarte si in documente de calatorie emise de statele membre. Acestea sunt reglementate prin:

1. Legea nr. 248/ 2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate cu modificarile si completarile ulterioare

2. H.G. nr. 94/26.01.2006 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a legii nr. 248/2005;

IMPORTANT!

Cererea pentru eliberarea pasaportului se depune personal. Prezenta solicitantului este obligatorie pentru prelevarea datelor biometrice.

Se elibereaza pasaport individual si pentru minori. Minorul nu poate fi inclus n pasaportul parintilor.

Valabilitatea pasaportului electronic este de 5 ani, iar pentru minorii cu varsta sub 6 ani, valabilitatea acestuia este de 3 ani.

Pasaportul electronic nu se efectueaza in regim de urgenta.

Pasapoartele model 2001 raman valabile pana la expirarea termenului.

La cerere, pasaportul poate fi remis printr-un serviciu de curierat rapid si securizat, ales de titular, cu suportarea cheltuielilor de catre acesta.

Pasaportul soseste din Romania in maxim 90 de zile lucratoare.

Taxa consulara este de 100 euro.

Retragerea documentelor se efectueaza de luni pana vineri intre orele 9,00-10,00, fara programare, prezentand chitanta si un document romanesc.

DEPUNEREA CERERII:

Personal, in tara, la Serviciul Public Comunitar pentru Eliberarea si Evidenta Pasapoartelor Simple din subordinea Institutiiilor Prefectului de pe raza judetului de domiciliu.

Personal, la Sectia consulara a Ambasadei Romaniei la Roma - daca va aflati in Italia si nu doriti sa va deplasati in Romania.

Sectia consulara este competenta pentru preluarea cererilor, datelor si documentelor justificative ale solicitantilor pe care le transmite automat in Romnia in sistem electronic securizat.

Prezenta personala la Sectia consulara a solicitantilor pentru depunerea cererii este absolut obligatorie intrucat este necesara preluarea datelor biometrice - fotografierea si preluarea amprentelor digitale ale viitorilor titulari de pasapoarte, conform normelor legale in vigoare.

RECOMANDARE: pentru asigurarea unei bune calitati a fotografiei, va rugam sa evitati imbracamintea de culoare deschisa

La preluarea imaginii faciale, solicitantul nu trebuie sa aiba capul acoperit, ochii inchisi ori sa poarte ochelari, iar expresia fetei acestuia trebuie sa reprezinte o stare comuna. Prin exceptie, preluarea imaginii faciale se poate realiza cu capul acoperit, pentru motive religioase, cu conditia ca faaa titularului, de la baza barbiei si pana la frunte, sa fie vizibila in mod clar si fara umbre de lumina

Dupa depunerea cererii pasapoartele vechi aflate in curs de valabilitate se returneaza solicitantilor si pot fi folosite pana la ridicarea pasaportului nou.

DOCUMENTE NECESARE IN ORIGINAL:

- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau buletinul de identitate, aflate in termen de valabilitate,

- pasaportul anterior, daca este cazul,

- in cazul furtului pasaportului este necesara prezentarea dovezii eliberate de organele de politie italiene, tradusa in limba romana de catre un traducator autorizat,

- in cazul distrugerii se va prezenta pasaportul distrus sau deteriorat, iar in cazul pierderii se va completa o declaratie la sediul oficiului consular,

- certificatul de nastere romanesc,

- certificatul de casatorie romanesc (pentru cei casatoriti si pentru cei vaduvi),

Nota: In cazul in care casatoria a fost efectuata pe teritoriul Italiei, este obligatorie transcrierea certificatului de casatorie italian n prealabil n Romania, la serviciul de stare civila sau la oficiile consulare ale Romaniei n Italia (pentru mai multe informatii accesati sectiunea Acte de stare civila);

- sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (pentru cei divortati),

- certificatul de deces romanesc al sotului/sotiei (pentru cei vaduvi).

Sursa -> http://roma.mae.ro/node/268

Natalie vezi ca ai numerele de telefon pe site, suna si intereseazate mai bine, eu cred ca poti obtine pasaport mai repede. Succes!

Florinel

Regiune Liguria  ~ Provincia.: Genova  ~ Oras: Genova  ~  Mesaje: 492  ~  Membru din: 17/07/2011  ~  Ultima vizita: 30/01/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

florinellove

Membru Mediu

Introdus in - 25/03/2012 : 10:00:59  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui florinellove un mesaj Yahoo! Trimite florinellove un Mesaj Privat Adauga florinellove la lista de prieteni  Raspunde Quotand
crystal a scris:

Natalie daca esti cetatean roman, este suficienta Cartea de identitate romaneasca, Anglia face parte din spatiul Schengen

Ai dreptate, dar Romania nu face parte, deocamdata...

Florinel

crystal

Membru Mediu

Introdus in - 25/03/2012 : 10:33:17  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui crystal un mesaj Yahoo! Trimite crystal un Mesaj Privat Adauga crystal la lista de prieteni  Raspunde Quotand
florinellove a scris:

crystal a scris:

Ai dreptate, dar Romania nu face parte, deocamdata...

O citez pe Dana: "Cartea de identitate (CI) este valabila doar n statele membre ale Uniunii Europene (UE): Austria, Belgia, Bulgaria, Cehia, Cipru, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Marea Britanie, Olanda, Polonia, Portugalia, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Ungaria", dupa cum vezi pe lista este si Marea Britanie....

Semnatura lui crystal 

florinellove

Membru Mediu

Introdus in - 25/03/2012 : 12:04:47  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui florinellove un mesaj Yahoo! Trimite florinellove un Mesaj Privat Adauga florinellove la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Are foarte mare dreptate, dar sa nu confundam UE cu Schengen... din ce stiu eu, cand vom fi in Schengen nu vor mai exista vamile, dar la aeroport tot vei arata un act, pasaport sau carte de identitate sau pe amandoua, depinde de tara.
<OFFTOPIC> Am observat o chestie, pe cartea de identitate italiana scrie "Non valida per L'espatrio" nu stiu daca scrie numai pe cartile de identitate pentru straini sau scrie si pe cele pentru italieni, ce inseamna ca nu o poti folosi in alta tara?

Florinel

AdminFlorin

Forum Admin

Introdus in - 25/03/2012 : 16:44:03  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite AdminFlorin un Mesaj Privat Adauga AdminFlorin la lista de prieteni  Raspunde Quotand
florinellove a scris:

<OFFTOPIC> Am observat o chestie, pe cartea de identitate italiana scrie "Non valida per L'espatrio" nu stiu daca scrie numai pe cartile de identitate pentru straini sau scrie si pe cele pentru italieni, ce inseamna ca nu o poti folosi in alta tara?

pe cartea de identitate a cetatenilor italieni nu scrie acest lucru, doar pe cele ale strainilor, comunitari sau nu. "Non valida per L'espatrio" din cate am inteles eu - nu este valabila in afara Italiei. Este un fel de "document provizoriu" - daca se poate numii asa - recunoscut numai in Italia

Semnatura lui AdminFlorin 
Florin

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 2923  ~  Membru din: 02/03/2008  ~  Ultima vizita: 20/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Byby Bytza

Nou Membru

Introdus in - 26/03/2012 : 14:12:56  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Byby Bytza un Mesaj Privat Adauga Byby Bytza la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Buna as avea si eu o intrebare ! Stiti cumva daca se poate face cununia civila la consulatul Romei si daca da cam de ce acte e nevoie pentru ca tot ce am gasit pe site-uri sunt putine lucruri si nu as vrea sa fac multe drumuri la ambasada . Va multumesc !

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: L'Aquila  ~ Oras: l'aquila  ~  Mesaje: 5  ~  Membru din: 15/03/2012  ~  Ultima vizita: 24/05/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

veronicad

Membru Mediu

Introdus in - 26/03/2012 : 14:24:43  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Click pe telefon perntru a chema cu Skype  veronicad Trimite veronicad un Mesaj Privat Adauga veronicad la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Ciao Bybytza!

Desigur ca se poate incheia si la consulat casatoria si costa chiar mai putin decat obtinerea acelei autorizatii (nulla oasta) care, nici mai mult nici mai putin, costa 250,00 euro si este obligatorie pentru cununia la primarie italiana!!!!Din pacate, consulatele nu ilustreaza cetatenilor pe indelete aceasta posibilitate caci, deh, insemana mai putini money la vistieria misiunilor diplomatice romanesti...!
Trebuie sa stiu, inainte de a-ti raspunde exhaustiv, nationalitatea viitorului sot.

VERONICA

Modificato da - veronicad in data 26/03/2012 14:25:20

Semnatura lui veronicad 
Veronica Drugas
Traduttore ed interprete giurato RUMENO, MOLDAVO, FRANCESE, INGLESE, SPAGNOLO, ITALIANO
Traducator si interpret autorizat pt. limbile: ITALIANA, FRANCEZA, ENGLEZA, SPANIOLA, ROMANA (RO, Rep MD)
Site: www.veronicadrugas.com

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: pisa  ~  Mesaje: 473  ~  Membru din: 24/02/2011  ~  Ultima vizita: Azi Intoarce-te la inceputul paginii

Byby Bytza

Nou Membru

Introdus in - 26/03/2012 : 14:29:02  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Byby Bytza un Mesaj Privat Adauga Byby Bytza la lista de prieteni  Raspunde Quotand
suntem amandoi romani .

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: L'Aquila  ~ Oras: l'aquila  ~  Mesaje: 5  ~  Membru din: 15/03/2012  ~  Ultima vizita: 24/05/2012 Intoarce-te la inceputul paginii
Pagina: di 2 Discutie  
Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,34 seconde.
Search Engine Optimization