statistiche web Forum ItaliaRomania.com - accident de masina in Italia
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Nu-i de ajuns sa faci bine, mai trebuie sa-l faci si bine
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Legislatia in Italia
 accident de masina in Italia
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 3

adytzu13

Nou Membru

Introdus In - 15/01/2011 : 19:35:21  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul Trimite lui adytzu13 un Mesaj Privat Adauga adytzu13 la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
bine v-am gasit pe acest forum,ma numesc popa adrian si vreau sa va rog sa ma ajutati cu ceva.am avut un accident de masina grav in italia in apropiere de foggia in august.si as vrea sa stiu cum e treaba cu banii care trebuie sa mi dea compania de asigurare a masinii ca nu stiu si nu prea sunt informat cu asta.va multumesc

Provincia.: Romania  ~ Oras: blaj  ~  Mesaje: 13  ~  Membru din: 15/01/2011  ~  Ultima vizita: 27/06/2011

Google Adsense

Mountain View

dana

Deleted

Introdus in - 15/01/2011 : 20:23:10  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Compania de asigurari este italiana sau romaneasca?

Politia a facut proces verbal in momentul accidentului in Italia ? Ai fost implicat singur in accident sau si alte masini? Ati completat formularul de constatare amiabila (daca ati fost implicati mai multi)?

Oricum pentru a primi despagubiri cererea trebuie facuta la societatea de asigurari. Aceasta din urma va deschide un dosar de dauna si vor constata pagubele.

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

adytzu13

Nou Membru

Introdus in - 16/01/2011 : 13:41:06  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite adytzu13 un Mesaj Privat Adauga adytzu13 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
compania de asigurari este italiana,si da politia a facut cred proces verbal k a fost destul de grav accidentul,soldat cu 2 morti,am intrat intr-un tractor.eu nu stiu sa fi completat vreun formular k am fost in coma 10 zile.dar imi amintesc k dupa ce am iesit din spital am semnat ceva la un avocat care ma reprezinta .si deaia va intreb daca nu stiti cam cat dureaza chestia asta pana o sa primesc banii k deja au trecut 6 luni de la accident.va multumesc

Provincia.: Romania  ~ Oras: blaj  ~  Mesaje: 13  ~  Membru din: 15/01/2011  ~  Ultima vizita: 27/06/2011 Intoarce-te la inceputul paginii

gaby

Administrator

Introdus in - 16/01/2011 : 16:16:43  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite gaby un Mesaj Privat Adauga gaby la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Buna Adi!
In primul nu se intelege bine natura accidentului din informatiile date.
Tu conduceai un tractor? Cu care ai intrat intr-o masina?

Trebuie vazut a cui a fost vina ... Din ce am vazut eu in ce priveste accidentele: in caz ca era vina ta nu ai rascumparari... daca vina era jumatate-jumatate nu se fac rascumparari pentru nici-o parte.... daca era vina celuilalt tu primesti rascumparari

Faptul ca au murit si 2 persoane, din pacate, procesul poate fi destul de lung.
Trebuie sa iei legatura mai ales cu avocatul care te reprezinta. El te poate informa cel mai bine despre tot. Aici poti primi pareri si opinii, sau sfaturi dein experinete avute, insa informatii legale si oficiale 100% cred ca nu prea.

Semnatura lui gaby 
Viata este frumoasa!

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Firenze  ~ Oras: In Mugello  ~  Mesaje: 6492  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

adytzu13

Nou Membru

Introdus in - 16/01/2011 : 21:20:06  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite adytzu13 un Mesaj Privat Adauga adytzu13 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
nu nu eu conduceam tractoru,noi eram 4 in masina si mergeam regulamentar si soferul tractorului a iesit de pe camp in drum fara sa se asigure si nu avea nici girofar pe cabina.dar aveam viteza mare si deaia au murit soferul si cealalta persoana.cine stie poate sa imi zica va rog cam cati bani trebuie sa imi dea fiindca am stat vreo 15 zile in spital si mana dreapta o sa imi ramana cu urmari pe viatza.va multumesc

Provincia.: Romania  ~ Oras: blaj  ~  Mesaje: 13  ~  Membru din: 15/01/2011  ~  Ultima vizita: 27/06/2011 Intoarce-te la inceputul paginii

AdminFlorin

Forum Admin

Introdus in - 17/01/2011 : 09:31:07  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite AdminFlorin un Mesaj Privat Adauga AdminFlorin la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Adrian, din pacate aici numai avocatul te poate ajuta pentru ca nu exista o suma "batuta-n cuie" pe care o poti lua in urma unui accident. Poti lua 10 euro cum poti lua 100.000 de euro, sunt multe "variabile" de luat in considerare. Depinde mult si de cel cu tractorul, ce asigurare avea, daca avea asigurare si asa mai departe. Daca cel cu tractorul (vinovat se pare, care a si murit) nu avea asigurare lucrurile se complica. Sunt multe lucruri pe care doar un avocat (care cunoaste cazul tau) ti le poate spune si iti poate da informatiile necesare. Pentru ca fie care caz este un caz aparte.

Semnatura lui AdminFlorin 
Florin

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 2936  ~  Membru din: 02/03/2008  ~  Ultima vizita: 25/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Cocolina

Membru Master

Introdus in - 17/01/2011 : 13:30:53  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Cocolina un Mesaj Privat Adauga Cocolina la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Ai grija mare...pt ca voi fiind romani,puteti avea surprize...in joc e vb de ff multi bani oricum,dar depinde ce avocat ai.Ai grija la ce semnezi,daca nu intelegi,chemi un traducator,altfel nu semna nimic.In mod sigur vor incerca sa plateasca cat mai putin,avocatul tau acum trebuie sa stie exact ce scrie in procesul verbal.

Semnatura lui Cocolina 

Cerul n-ar avea curcubeul,daca ochii n-ar avea lacrimi...

Regiune Romania  ~ Provincia.: Romania  ~ Oras: Oradea  ~  Mesaje: 2646  ~  Membru din: 17/02/2009  ~  Ultima vizita: 12/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Paul - Milano

Administrator

Introdus in - 17/01/2011 : 14:09:10  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Paul - Milano un Mesaj Privat Adauga Paul - Milano la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Un prieten a fost lovit la Milano de o alta masina care nu i-a dat prioritate. S-a ales cu 1 mana rupta iar asigurarea i-a platit 25.000 Euro.
Dar trebuie sa ai avocat bun si, MAI ALES, de incredere.

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 1165  ~  Membru din: 16/01/2009  ~  Ultima vizita: 24/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

adytzu13

Nou Membru

Introdus in - 17/01/2011 : 16:20:42  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite adytzu13 un Mesaj Privat Adauga adytzu13 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
pai da am un avocat bun care e prieten bun cu o verisoara de a mea care e in italia si ma gandesc k nu o sa incerce nimic.dar avocatul a zis k vrea sa imi faca o pensie pe viata k am ramas cu urmari pe viata la mana si nu pot munci.oare se poate k sa imi dea cei de la asigurare ?

Paul - Milano

Administrator

Introdus in - 17/01/2011 : 16:53:11  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Paul - Milano un Mesaj Privat Adauga Paul - Milano la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Daca ai ramas cu urmari pe viata, e posibil.

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 1165  ~  Membru din: 16/01/2009  ~  Ultima vizita: 24/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

adytzu13

Nou Membru

Introdus in - 17/01/2011 : 17:02:13  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite adytzu13 un Mesaj Privat Adauga adytzu13 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
aha.pai macar cu asta sa ma aleg k am lucrat pe 3 euro pe ora 6 luni de zile si nu am reusit sa imi pun ceva bani deoparte...si era sa si mor in accident k numai eu am scapat din masina aia .multumesc pentru sfaturi

Nelumbo

Membru Senior

Introdus in - 17/01/2011 : 22:11:44  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Nelumbo un Mesaj Privat Adauga Nelumbo la lista de prieteni  Raspunde Quotand
In primul rind trebuie constatat cine este vinovatul, deoarece chiar daca pare absurd pentru noi, nu sint convins ca tractoristul este de vina chiar daca trebuia sa acorde prioritate. Este esential care loc al tractorului a fost lovit de masina voastra. Daca ati lovit partea din spate sau lateral-spate, atunci voi ati fost de vina si asigurarea masini in care ai fost trebuie sa-ti plateasca, DACA, este stipulat in contractul de asigurari ca si calatorii din masina sint asigurati. Deci daca vrei sa-ti spun o parere mai exacta, o probabilitate, trebuie sa vad schita accidentului, vehiculele unde sint asigurate, cite puncte de invaliditate ai primit, daca medicii "si-au terminat treaba", cite zile de spitalizare, cite fracturi, cite operatii, etc. asa cum a spus si Florin, sint multe "variabile".

Semnatura lui Nelumbo 
Maranata

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Pavia  ~ Oras: Pavia  ~  Mesaje: 1555  ~  Membru din: 01/04/2010  ~  Ultima vizita: 21/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 18/01/2011 : 10:05:31  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
bine ai venit, imi pare rau de situatie

exact cum sa vorbit, poate dura mai mult timp.Dar cum ai spus ca avocatul este unul de incredere, atunci ar trebui sa astepti, pt ca poate dura destul de mult...

ce stiu, este ca: eu am asigurata masina, dar si pasagerii, exact cum spune nelumbo...dar asta numai daca proprietarul avea si asigurare pt tertzi, si asa platea asigurarea, danele pasagerilor...daca nu avea, atunci trebuia sa deschizi tu un dosar imporiva lui, pt a te plati el personal...el fiind mort, dupa cum am inteles, nu stiu daca ar fi cineva care sa iti plateasca, mai ales ca si familia lui, are destule probleme...

un ex concret, o prietena a avut un accident destul de rau, dar nu din cauza ei...vinovatul, nu avea asigurare, nu avea bunuri, nu avea nici un venit, asigurarea ei a platit, pasagerul pe care-l avea langa, ea nu a primit nimic, pt ca nu sunt resurse de la vinovat....iar ea, masina a aruncato pe 2000 de euro...

un mare noroc, este ca esti viu, dupa cum ai spus...aici timpurile sunt destul de lungi, dar nu iti face probleme, nu este asa cum se spune, ca daca esti roman nu te plateste...pot fi si italieni si sa nu ia bani, daca nu au de unde.
Important ca ai un avocat, sper din suflet sa fie bun, pt ca si el isi ia partea din aceasta afacere.... dar proprietarul masinii si ceilalti morti, de ce origini erau...pt ca aici va fi un proces colectiv, adica toti avocatii, al tau si ceilalti, trebuie sa faca cauza si impreuna, dar la urma cu un singur tzel, sa gaseasca vinovatul si sa primeasca fiecare, partea lui de despagubiri

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

adytzu13

Nou Membru

Introdus in - 18/01/2011 : 15:25:06  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite adytzu13 un Mesaj Privat Adauga adytzu13 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
eram toti romani care eram in masina si masina nu era a celui care a condus-o.era a firmei la care lucram el era doar sofer.si verisoara mea a zis ca o sa imi dea despagubire dar nu stie ce suma,si trebuie sa astept dar deja au trecut 6 luni de la accident.

Nelumbo

Membru Senior

Introdus in - 18/01/2011 : 20:53:22  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Nelumbo un Mesaj Privat Adauga Nelumbo la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Daca masina era a firmei lucrurile se complica mult in avantajul tau.

Semnatura lui Nelumbo 
Maranata

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Pavia  ~ Oras: Pavia  ~  Mesaje: 1555  ~  Membru din: 01/04/2010  ~  Ultima vizita: 21/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

angelique

Membru Virtuoz

Introdus in - 18/01/2011 : 21:00:00  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite angelique un Mesaj Privat Adauga angelique la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Adytzu - tu lucrai cu acte la firma aceea?

Semnatura lui angelique 
http://www.danielfoto.it/
http://ilmenudiangela.wordpress.com/

Provincia.: Milano  ~ Oras: S.Corinna  ~  Mesaje: 4272  ~  Membru din: 23/04/2009  ~  Ultima vizita: 23/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii
Pagina: di 3 Discutie  
Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,36 seconde.
Search Engine Optimization