statistiche web Forum ItaliaRomania.com - procura
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Nu-i de ajuns sa faci bine, mai trebuie sa-l faci si bine
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Ajutooor
 procura
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 2

andredani

Membru Activ

Introdus In - 28/06/2010 : 14:38:16  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul Trimite lui andredani un Mesaj Privat Adauga andredani la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
buna..de mult nu am mai trecut pe aici..hm---oricum am nevoie de ajutorul vostru ,e posibil sa merg la un notar aici in italia si sa fac o procura prin care mandatez un terz(din romania)?
adik mai pe intelesul tuturor trebuie sa trimit in romania o procura speciala care sa imputerniceasca pe cumparator unei masini care am vandut-o cu mult timp in urma....sa ridice CI de la politie(pe care i lau lut din cauza cu nu era trecut el pe certificat ci era inca sotul meu...ufa!!) cat si sa faca toate demersurile pentru transcrierea masinii pe numele sau ??
multumesc aniticipat baci -

Semnatura lui andredani 
" Bogatul e ca o scrumiera: cu cāt e mai plina, cu atāt e mai murdara."proverb japonez

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Pescara  ~ Oras: pescara  ~  Mesaje: 550  ~  Membru din: 28/07/2009  ~  Ultima vizita: 03/11/2011

Google Adsense

Mountain View

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 28/06/2010 : 16:25:12  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
depinde daca iti accepta procura de la notar de aici, care apoi trebuie sa o traduca si sa o legalizeze in tara...totul depinde daca acolo, la Politie o accepa

trebuie sa ai toate datele identificative ale lui, dar mai ales sa o faci in asa masura sa fie ffoarte explicita

Modificato da - dany in data 28/06/2010 17:08:19

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

andredani

Membru Activ

Introdus in - 28/06/2010 : 16:59:14  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite andredani un Mesaj Privat Adauga andredani la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dany a scris:
depinde daca iti accepta procura de la notar aici, care apoi trebuie sa o traduca si sa o legalizeze in tara...totul depinde daca acolo, la Politie o accepa trebuie sa ai toate datele identificative ale lui, dar mai ales sa o faci in asa masura sa fie ffoarte explicita

nu am inteles nik din ceea ce ai vrut sa zici..oricum astept si alte raspunsuri
baci

Semnatura lui andredani 
" Bogatul e ca o scrumiera: cu cāt e mai plina, cu atāt e mai murdara."proverb japonez

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Pescara  ~ Oras: pescara  ~  Mesaje: 550  ~  Membru din: 28/07/2009  ~  Ultima vizita: 03/11/2011 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 28/06/2010 : 17:21:42  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
adica, tu vrei o procura, care sa imputerniceasca o persoana (aceasta persoana este de fapt cumparatorul normal al masinii), pe care i-ai vandut-o...cu multi ani in urma...

la Politie , iti pot accepta sau nu o procura facuta la un Notar de aici din Italia...sunt liberi sa aleaga, dar de fapt aleg cum vor ei...

O Procura Speciala, facuta la notarul de aici, trebuie sa o traduca in tara si sa o legalizeze...tu trebuie sa ai toate datele lui, nu numai adresa, dar si codul numeric personal, si seria si nr buletinului, ca sa poti face aceasta procura....

daca sti sigur ca este acceptata la Politie aceasta Procura Speciala, te duci si cauti un notar, unde iti va spune pretul, poate sa fie intre 200-300 euro, pt ca fiind speciala si merge in afara Italiei, el trebuie sa o legalizeze si inregistreze in alt mod, nu ca cele folosite pe teritoriul italian

ps.
trebuie facuta in asa fel, sa explice tot ce trebuie sa faca cu aceasta procura, la ce-i serveste...pt ca nu se fac asa usor in 2 cuvinte, ca X se duce si ia lui Y etc etc... asa vor cei din tara, sa fie...mai ales daca le accepta....de asta spuneam sa fii sigura ca ei ti-o accepta acolo...a, si inca ceva, atunci poti cere un rezumat de la ei, exact cum trebuie sa fie intocmita, sa nu se greseasca...sunt ffoarte fixati in treburi din astea

Modificato da - dany in data 28/06/2010 17:26:24

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 28/06/2010 : 18:30:35  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
in teorie, procura, se poate face si la un notar italian. Important sa o accepte institutiile romane.

Pasii ar fi:
-procura la notarul italian, deci in limba italiana;
-apostila in prefectura italiana;
-traducere si legalizare in limba romana (se poate face in Romania)

sa ridice CI de la politie(pe care i lau lut din cauza cu nu era trecut el pe certificat ci era inca sotul meu...ufa!!) cat si sa faca toate demersurile pentru transcrierea masinii pe numele sau ??

Pt. fiecare "operatie" iti trebuie cate o procura.

Cu siguranta pt. vinderea unui autoturism iti trebuie o procura, iar pt. cartea de identitate o alta procura (nu prea am inteles ce CI trebuie ridicata).

Clarifica mai intai ce trebuie sa faci, pe cine si cum imputernicesti.

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

andredani

Membru Activ

Introdus in - 29/06/2010 : 09:44:20  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite andredani un Mesaj Privat Adauga andredani la lista de prieteni  Raspunde Quotand
deci trebuie sa imputernicesc pe noul proprietar al masinii(masina este vanduta...contract vanzare cumparare)...doar ca actele nu au fost schimbate la timp si cum noi nu suntem in romania nu putem merge cu noul proprietar ca sa poata intocmi aceste acte!CI INSEAMNA CERTIFICATUL DE IMATRICULARE CARE A FPST RITIRAT DE CATRE POLITIA ROMANA.....FARA SOTUL MEU NOUL PROPRIETAR NU POATE RITIRA ACEST CI!
BACI

Semnatura lui andredani 

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Pescara  ~ Oras: pescara  ~  Mesaje: 550  ~  Membru din: 28/07/2009  ~  Ultima vizita: 03/11/2011 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 29/06/2010 : 16:25:25  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dana a scris:

in teorie, procura, se poate face si la un notar italian. Important sa o accepte institutiile romane.

Pasii ar fi:

de asta spuneam ca costa mai mult.Pt ca notarul italian, facand o procura pt Romania, stie deja ca trebuie apostila si aceasta procura este inregistrata pt a fi valabila in afara Italiei...

eu am facut asa ceva, fiind o Procura Speciala, se poate imputernicii o persoana pt mai multe lucruri....asta este diferenta intre una simpla si una speciala...

dana

Deleted

Introdus in - 29/06/2010 : 18:21:03  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dany a scris:

dana a scris:

Pasii ar fi:

de asta spuneam ca costa mai mult.Pt ca notarul italian, facand o procura pt Romania, stie deja ca trebuie apostila si aceasta procura este inregistrata pt a fi valabila in afara Italiei...

eu am facut asa ceva, fiind o Procura Speciala, se poate imputernicii o persoana pt mai multe lucruri....asta este diferenta intre una simpla si una speciala...

Acum nu stiu cat costa o procura la un notar italian, ceea ce stiu ca prin consulat costa 60 de euro.

Apostila este gratuita.

Prin consulat procurile speciale nu se fac cumulative, stiu ca pt. fiecare lucru trebuie o alta procura.

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 29/06/2010 : 21:27:48  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
O procura facuta la un notar italian costa intre 75 si 120#8364; cu tot cu apostila,acum depinde pentru ce e procura.Daca e simpla e mai ieftina,daca e "speciala",ex:delega pentru certificat de nastere facut in Ro,e mai scumpa.

Semnatura lui alina-ionela 
Nu e semn de sanatate sa fii adaptat unei societati profund bolnave
Khrishnamurti

Regiune Piemonte  ~ Provincia.: Cuneo  ~ Oras: Manta  ~  Mesaje: 5096  ~  Membru din: 17/02/2009  ~  Ultima vizita: 07/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Crisss

Nou Membru

Introdus in - 30/06/2010 : 09:14:12  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Crisss un Mesaj Privat Adauga Crisss la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Buna dimineata!
Stiu ca poate suna banal dar cum eu nu sunt in bransa asta de asistenti medicali cu tot ce comporta atunci ma adresez voua care lucrati prin spitale,case de batrani sau pur si simplu cunoasteti persoane care au nevoie de cineva care sa ii ajute in viata de zi cu zi si sunt dispusi sa plateasca ptr asta. In cuvinte mai putine, viata din Romania devine din ce in ce mai grea iar mama mea ( 50 de ani ) s-a hotarat sa vina sa lucreze in Italia deoarece are pe cap un imprumut pe care nu mai reuseste sa-l onoreze si este pasibila de a pierde toata munca de o viata intreaga. Cum spuneam, este dispusa sa se ocupe de cineva sau chiar de o familie cu copii...este in putere,gospodina cum sunt mai toate romancele si fara fite. Nu este obligatoriu la loc fix ptr. ca ar putea sta la mine.

Va multumesc si astept vesti.

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: milano  ~  Mesaje: 31  ~  Membru din: 05/06/2010  ~  Ultima vizita: 08/10/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 30/06/2010 : 09:14:37  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Eu am facut o Procura Speciala, acum cativa ani.Am platit 200 de euro, nu m-am gandit ca era mult sau putin, important ca nu fusesem la Roma-Milano la Consulat, sa fac cozile alea inspaimantatoare...Imputerniceam un avocat....ce stiu ca a fost facuta in asa fel, ca el o poate folosi si in ziua de azi, pt mine...nu era cu timp de valabilitate, nimic.Si nu numai pt o anumita chestie, ci exact cum am spus, daca am nevoie de ceva, el imi poate rezolva totul in tara....pt ca de asta se cheama Speciala, pt ca are un regim special, nu numai pt un anumit lucru...

ce stiu, ca atunci Notarul a pus pe ea si o alta stampila, chiar imi spusese ca trebuia sa fie inregistrata aceasta procura in alt mod, intrucat era utilizata in afara spatiului Italiei

Andredani, vrea sa imputerniceasca proprietarul masinii, care de fapt nu este proprietar....pt ca daca ei aveau un contract de vanzare-cumparare, care Politia il considerau valabil,deja nu aveau probleme si putea sa faca contractul definitiv...pt ca de fapt, vanzarea masini-actele se fac in politie...de aici ideea ca s-ar putea ca politia sa nu ia in consideratie o procura, sau in cel mai rau caz, pt o chichitza mica, la sfarsit sa nu-l considere...

aici, ei sunt la mana Politiei Romane....ei decid ce este valabil si in ce fel....

Modificato da - dany in data 30/06/2010 09:15:38

andredani

Membru Activ

Introdus in - 30/06/2010 : 10:58:03  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite andredani un Mesaj Privat Adauga andredani la lista de prieteni  Raspunde Quotand
poi domnul sau domana Dany...eu am intrebat de procura ptr ca politia la consiliat pe asa zisul proprietar sa faca rost de aceasta......ptr. ca noi nu suntem la fata locului!! oricum mutami ptr.raspunsuri!!
baci

Semnatura lui andredani 

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 30/06/2010 : 14:38:22  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
andredani a scris:

deci trebuie sa imputernicesc pe noul proprietar al masinii(masina este vanduta...contract vanzare cumparare)...doar ca actele nu au fost schimbate la timp ....

avand un contract de vanzare-cumparare, cum ai spus, deja totul era foarte legal....nu stiam ca este un timp, in care esti obligat sa iti termini actele...

daca masina era cu nr italiane, atunci este alta treaba, iar daca a trecut timpul, actele nu sunt luate pur si simplu, ci pt ca a depasit termenul de stat in tara...
daca este asa, nu stiu cat poate el sa scoata actele, atata timp cat nu-i recunoaste contractul de vanzare-cumparare...cu toata procura speciala, pe care vrei sa o faci, imi pare rau ca iti spun asa ceva....

tu ai intrebat daca la notar se poate face o asemenea procura....raspunsurile au fost , ca DA se poate face, DAR DEPINDE DACA TI-O ACCEPTA EI la Politie.....lor trebuie sa le ceri, sa iti spuna care este valabila si in ce mod o vor ei sa fie facuta....

imi pare rau ca raspunsul meu , nu te-a satisfacut de la inceput...normal ca in o situatie de asta, tu trebuie sa te interesezi la fata locului, care sunt procedurile valabile-legale, care sunt acceptate acolo...

exact cum am spus, asa zisul proprietar, care de fapt nu este proprietar , iar autoritatile nu recunosc acest contract....ar trebui ca tu si sotul tau sa va interesati mai bine de motivul ridicarii actelor de la masina, pt ca asa ceva se cheama sechestru, iar daca sunt din cauza nr, atunci trebuie sa faci tu personal mult mai multe acte...

Modificato da - dany in data 30/06/2010 14:39:57

andredani

Membru Activ

Introdus in - 30/06/2010 : 15:52:22  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite andredani un Mesaj Privat Adauga andredani la lista de prieteni  Raspunde Quotand
nu e domnule nici un "sechestru" ai inteles gresit si ai si multa imaginatie...eu nu am zic ca numerele sunt de IT... am pus doar o simpla intrebare raspunsurile ma pot ajuta sau nu!...gata subiect inchis!

Semnatura lui andredani 

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 30/06/2010 : 16:20:19  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
avand in vedere ca ai pus o intrebare, la care am raspuns cu imaginatia noastra, fiecare in felul lui, pt ca nu suntem nici avocati sau notari, dar in acelasi timp, din experienta mea personala, care am facut o PROCURA SPECIALA....

cred ca era mult mai usor sa te duci la primul notar din sat (pt ca aici si in cele mai prapaditte sate, se gasesc notari si avocati) si aflai un raspuns legal , de la o autoritate....fara imaginatii

eu am inteles, exact ce ai spus, ca ia ridicat actele de la masina: DE CE????, aici trebuie sa fie un motiv, nu ala ca a trecut timpul, ala e o scuza, mai ales ca spui ca sunt nr romanesti (aici e buba cu ce sa intamplat acolo)...si cu ridicarea actelor, masina este obligata sa stea sa nu se miste,nu poate circula: pe scurt si asta se cheama sechestru...

in rest, toate cele bune...

gabi

Nou Membru

Introdus in - 30/06/2010 : 18:02:04  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite gabi un Mesaj Privat Adauga gabi la lista de prieteni  Raspunde Quotand
buna ,am si eu o intrebare cat costa o procura in Italia?o procura pt. incredintarea unui minor de catre mama tatalui.

Regiune Extern  ~ Provincia.: Extern  ~ Oras: göteborg  ~  Mesaje: 2  ~  Membru din: 30/06/2010  ~  Ultima vizita: 01/07/2010 Intoarce-te la inceputul paginii
Pagina: di 2 Discutie  
Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,36 seconde.
Search Engine Optimization