statistiche web Forum ItaliaRomania.com - vreau sa-mi aduc masina din romania
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Nu-i de ajuns sa faci bine, mai trebuie sa-l faci si bine
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Ajutooor
 vreau sa-mi aduc masina din romania
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 2

nykko34

Nou Membru

Introdus In - 01/05/2010 : 14:56:08  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul Trimite lui nykko34 un Mesaj Privat Adauga nykko34 la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
Sunt de 6 luni in Italia si sincer habar nu am cum e mai bine sa procedez.Vreau sa aduc din Romania definitiv o masina care este inscrisa pe numele mamei mele.Cum ar trebui sa procedez? O sa ma probleme aici daca o conduc fara sa fie pe umele meu? Am nevoie de cartea verde?...va multumesc anticipat!

Regiune Lazio  ~ Provincia.: Roma  ~ Oras: roma  ~  Mesaje: 17  ~  Membru din: 01/05/2010  ~  Ultima vizita: 03/03/2012

Google Adsense

Mountain View

Elena.Negrota

Moderator

Introdus in - 01/05/2010 : 15:10:52  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Elena.Negrota un Mesaj Privat Adauga Elena.Negrota la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Mesajul lui nykko34

Am nevoie de cartea verde?

Da ! Nici nu cred ca te lasa sa iesi din tara fara
Daca iti faci la Notariat un act (contract de comodat-parca asa se numeste) si il traduci ,poti circula un an fara probleme !In acel contract ,specifica notarul ca proprietarul masinii este de acord sa-ti dea masina TIE.

Semnatura lui Elena.Negrota 

Invingatorii nu renunta, iar cei care renunta nu ajung invingatori. ARISTOTEL

Regiune Lazio  ~ Provincia.: Roma  ~ Oras: Pomezia  ~  Mesaje: 2065  ~  Membru din: 10/01/2009  ~  Ultima vizita: 05/07/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

nykko34

Nou Membru

Introdus in - 01/05/2010 : 15:17:11  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite nykko34 un Mesaj Privat Adauga nykko34 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
am inteles...banuiam ceva de genu' dar nu eram sigura...multumesc pt raspuns!

Regiune Lazio  ~ Provincia.: Roma  ~ Oras: roma  ~  Mesaje: 17  ~  Membru din: 01/05/2010  ~  Ultima vizita: 03/03/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

bibanu

Moderator

Introdus in - 02/05/2010 : 12:50:40  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite bibanu un Mesaj Privat Adauga bibanu la lista de prieteni  Raspunde Quotand
...din cat stiu eu, propietarul masinii trebuie sa-ti faca o procura cum ca iti incredinteaza tie masina ( poi apostilata si tradusa in italiana) si un an de zile nu ar trebui sa ai probleme ....stiu romani care circula cu numere romanesti (targa rumena) de ani de zile, numai ca de fiecare data cand expira asigurarea sau revizia trebuie sa mearga in Ro pentru a reface totul...
...cartea verde trebuie facuta de fiecare data... atentie la termenul de valabilitate...

Semnatura lui bibanu 
He who has a why to live can bear almost any how.
Friedrich Nietzsche

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Firenze  ~ Oras: Firenze  ~  Mesaje: 433  ~  Membru din: 28/04/2010  ~  Ultima vizita: Azi Intoarce-te la inceputul paginii

nykko34

Nou Membru

Introdus in - 02/05/2010 : 21:06:37  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite nykko34 un Mesaj Privat Adauga nykko34 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
multumesc frumos pt ajutorul dat...o seara frumoasa!

Regiune Lazio  ~ Provincia.: Roma  ~ Oras: roma  ~  Mesaje: 17  ~  Membru din: 01/05/2010  ~  Ultima vizita: 03/03/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

boby

Membru Mediu

Introdus in - 05/05/2010 : 15:57:15  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite boby un Mesaj Privat Adauga boby la lista de prieteni  Raspunde Quotand
In momentul actual nu exista companie de asigurari din Romania,care in momentul efectuarii unei polite de asigurare,sa nu elibereze cartea verde,pt care nu se plateste absolut nimic,este exact ca in Italia.Si nu inteleg de ce un singur an se poate circula ,din moment ce masina nu este pe numele tau.Bibane,de ce trebuie sa mergi in Romania cand iti expira asigurarea,oare nu se poate trimite prin posta?

Semnatura lui boby 
boby

Regiune Emilia Romagna  ~ Provincia.: Forlì-Cesena  ~ Oras: forli  ~  Mesaje: 374  ~  Membru din: 15/03/2009  ~  Ultima vizita: 14/07/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Elena.Negrota

Moderator

Introdus in - 06/05/2010 : 10:42:13  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Elena.Negrota un Mesaj Privat Adauga Elena.Negrota la lista de prieteni  Raspunde Quotand
boby a scris:

...,de ce trebuie sa mergi in Romania cand iti expira asigurarea,oare nu se poate trimite prin posta?

Ba se poate trimite fara probleme ! In Ro cu masina trebuie sa te duci cand expira verificarea tehnica !Asta nu se poate face fara masina in Ro (sau se poate ?!? ).

Semnatura lui Elena.Negrota 

Invingatorii nu renunta, iar cei care renunta nu ajung invingatori. ARISTOTEL

Regiune Lazio  ~ Provincia.: Roma  ~ Oras: Pomezia  ~  Mesaje: 2065  ~  Membru din: 10/01/2009  ~  Ultima vizita: 05/07/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

gerostar

Membru Activ

Introdus in - 06/05/2010 : 14:07:31  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite gerostar un Mesaj Privat Adauga gerostar la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Salut.
Nu mai exista carte verde separata.
Cand iti faci asigurarea iti da cartea verde pentru toti.
Inainte de a intra in UE se platea separat.
Poti sa circuli cat vrei fara probleme.
Si fara contract de comodat.le spui ca mama ta e la tine in vizita si ai luat putin masina.Mai ales ca apare pe acelasi nume.
Acum daca vrei sa stai linistit poti sa iti faci acte prin notariat.
Dar cheltui niste bani in plus.
Poti sa le spui daca te opreste ca esti doar in vizita la un prieten si nu iti face nimic.

Bye Bau

Semnatura lui gerostar 
Un optimist vede o oportunitate in fiecare CRIZA, iar un pesimist vede ca o CRIZA fiecare oportunitate.

Regiune Campania  ~ Provincia.: Salerno  ~ Oras: salerno  ~  Mesaje: 516  ~  Membru din: 16/10/2009  ~  Ultima vizita: 09/08/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 06/05/2010 : 18:16:55  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
oricum trebuie sa platesti, nu este cum sunt asigurarile aici, adica intra si cartea verde...

dar atentiune, am descoperit ca Ro, nu este in toate companiile de asigurari, atunci ATENTIE cand faceti o asigurare aici in Italia

cu masina adusa aici, depinde de noroc, dar oricum ar trebui adusa legal, adica cu procura si asta costa...pt ca daca esti intr-un sat unde li se pune pata, normal ca il vigile isi da seama ca stai in sat...dar si pt linistea ta sufleteasca

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

gerostar

Membru Activ

Introdus in - 07/05/2010 : 08:45:59  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite gerostar un Mesaj Privat Adauga gerostar la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dany a scris:

oricum trebuie sa platesti, nu este cum sunt asigurarile aici, adica intra si cartea verde...

Scuze dar te contrazic.
Acum intra cartea verde in asigurare.
Toti platim la fel indiferent daca iesi sau nu din tara.
S-a schimbat de mult.

Bye bau

Semnatura lui gerostar 
Un optimist vede o oportunitate in fiecare CRIZA, iar un pesimist vede ca o CRIZA fiecare oportunitate.

Regiune Campania  ~ Provincia.: Salerno  ~ Oras: salerno  ~  Mesaje: 516  ~  Membru din: 16/10/2009  ~  Ultima vizita: 09/08/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 07/05/2010 : 08:51:04  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
am citit rau, cand ai spus "inainte de a intra in UE", scuze...
oricum ar fi, cine sta cu masina aici si e resident oricum trebuie sa fii mereu pregatit cu scuza, cand se intampla sa te opreasca....

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

boby

Membru Mediu

Introdus in - 07/05/2010 : 16:01:15  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite boby un Mesaj Privat Adauga boby la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Elena.Negrota a scris:

boby a scris:

...,de ce trebuie sa mergi in Romania cand iti expira asigurarea,oare nu se poate trimite prin posta?

Ba se poate trimite fara probleme ! In Ro cu masina trebuie sa te duci cand expira verificarea tehnica !Asta nu se poate face fara masina in Ro (sau se poate ?!? ).
Stiu ca Romania este tara tuturor posibilitatilor,dar revizia trebuie facuta pe bune intr-un service autorizat in Romania,si asta pt ca cei de la service transmit pe loc fotografia cu datele de identificare ale masini la RAR[registrul auto roman]

Semnatura lui boby 
boby

Regiune Emilia Romagna  ~ Provincia.: Forlì-Cesena  ~ Oras: forli  ~  Mesaje: 374  ~  Membru din: 15/03/2009  ~  Ultima vizita: 14/07/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

nykko34

Nou Membru

Introdus in - 07/05/2010 : 22:26:50  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite nykko34 un Mesaj Privat Adauga nykko34 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
va multumesc mult imi sunteti de mare ajutor, daca nu va ceream parerea cine stie ce prostioare as fi facut!!!

ionutz8772

Nou Membru

Introdus in - 15/06/2010 : 17:27:59  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite ionutz8772 un Mesaj Privat Adauga ionutz8772 la lista de prieteni  Raspunde Quotand
auziti si voi ce mi sa intamplat:
din cauza cartii verzi de la asigurarea de la masina(masina inscrisa pe italia pe numele meu)mi sa facut dosar penal,mi sa retinut permisul ,mi sau luat placutele de inmatriculare de la masina.
mi se pare aberant pur si simplu tinand cont ca aveam asigurarea platita la zi totul in regula la masina numai acea hartie verde.
astept raspunsurile voastre cat mai urgent vreau sa obtin permisul si numerele cat mai curand.

Provincia.: Romania  ~ Oras: arges  ~  Mesaje: 1  ~  Membru din: 15/06/2010  ~  Ultima vizita: 15/06/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

boby

Membru Mediu

Introdus in - 15/06/2010 : 17:59:49  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite boby un Mesaj Privat Adauga boby la lista de prieteni  Raspunde Quotand
ionutz8772 a scris:

din cauza cartii verzi de la asigurarea de la masina(masina inscrisa pe italia pe numele meu)mi sa facut dosar penal,mi sa retinut permisul ,mi sau luat placutele de inmatriculare de la masina.
mi se pare aberant pur si simplu tinand cont ca aveam asigurarea platita la zi totul in regula la masina numai acea hartie verde.
astept raspunsurile voastre cat mai urgent vreau sa obtin permisul si numerele cat mai curand.
Eu nu am inteles nimic,deci care a fost problema cu cartea verde?

Semnatura lui boby 
boby

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 17/06/2010 : 16:52:51  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
ionutz8772 a scris:

poate cartea verde nu era in regula...se poate ff usor sa fie asa...

eu am descoperit in martie, tot citind pe asigurare, ca ROMANIA nu era trecuta in tabelul de pe cartea verde...daca ma duceam in Ro, putem sa o incurc rau de tot...
aveam toate asigurarile la un brocker, care ma trezesc ca mi-a schimbat agentia, motivand ca plateam cu 200 mai ieftin/semestru..normal ca era o afacere, dar daca in timpul asta ajungeam prin tara, cred ca pateam si eu ca ionutz...

brockerul, m-a asigurat, ca nu era nici o problema etc etc,ca Ro, e in Europa etc etc...dar nu este asa:daca compania de aici, nu are una cu care lucreaza acolo, nu este trecuta pe tabelul respectiv si daca te duci in tara platesti cartea verde la granita...

atentie mare la asigurarile care costa putin si cititi totul, chiar daca de multe ori nu se inteleg termenii respectivi

poate asta i sa intamplat si lui

Pagina: di 2 Discutie  
Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,44 seconde.
Search Engine Optimization