statistiche web Forum ItaliaRomania.com - poezie pentru micuti micuti
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Fericirea nu este o statie la care ajungi , ci un mod de a calatori!
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Familia
 Despre copii
 poezie pentru micuti micuti
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 2

pichona

Membru Senior

Introdus In - 17/02/2010 : 11:16:35  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul  Trimite lui pichona un mesaj Yahoo! Trimite lui pichona un Mesaj Privat Adauga pichona la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
Imi aduc atat de bine aminte cat era de dulcica fetita mea cand recita o poezie ce o invatase doamna educatoare din motivul ca ii era tare draga Cristinica ,fetita me:
Sunt cea mai mica din gradinita
Cu rochita scurtulita
SI cu parul retezat
Am uitat ce am invatat
Mie imi plac bomboanele
Jocul cu baloanele...
Toata lumea ma rasfata
Si ma striga GOGONEATA!
Era atata de dulcica ,o invatase sa isi puna si manutele pe capusor cand recita si se vaita ca ea este atata de mica si ca a uitat ce a invatat si inmcheia poezia cu un zambet tare dragalas...
Copilasii vostri ce poezii ii invatati?
Va mai aduceti aminte de poezia :Catelus cu Parut cret ....

Semnatura lui pichona 
M@M@C@

Provincia.: Avellino  ~ Oras: Avellino  ~  Mesaje: 1460  ~  Membru din: 09/09/2009  ~  Ultima vizita: Ieri

Google Adsense

Mountain View

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 17/02/2010 : 11:34:04  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Lizu zice cam asa poezia "Catelus cu parul cret..."

Catelus cu palu chet,
Fula rata din cotet
Si si jura ca nu fula,
Darrrr l-am pins cu rata in guraaaa
Si cu ou in buzunal
Hai la sfatul poporar

Semnatura lui alina-ionela 
Nu e semn de sanatate sa fii adaptat unei societati profund bolnave
Khrishnamurti

Regiune Piemonte  ~ Provincia.: Cuneo  ~ Oras: Manta  ~  Mesaje: 5089  ~  Membru din: 17/02/2009  ~  Ultima vizita: Azi Intoarce-te la inceputul paginii

pichona

Membru Senior

Introdus in - 17/02/2010 : 15:25:34  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui pichona un mesaj Yahoo! Trimite pichona un Mesaj Privat Adauga pichona la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Buna Alina, vad ca si voua va palc poeziile, ii faci si joculetul acela de pe nasuc?
Vine mosul in salon si apasa pe buton ...

Imi face atata placere sa vorbesc despre copii si in special despre fetita mea, este subiectul preferat de mine

Semnatura lui pichona 
M@M@C@

Provincia.: Avellino  ~ Oras: Avellino  ~  Mesaje: 1460  ~  Membru din: 09/09/2009  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 17/02/2010 : 16:58:34  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
pichona a scris:

Buna Alina, vad ca si voua va palc poeziile, ii faci si joculetul acela de pe nasuc?
Vine mosul in salon si apasa pe buton ...

Imi face atata placere sa vorbesc despre copii si in special despre fetita mea, este subiectul preferat de mine

Joculetul cu mosul ni-l facem reciproc
De obicei seara,inainte de culcare o apuca cheful de recitariIn repertoriu mai are "O furnica duce-n spate..", "Pisicuta pis pis pis","Cocodrillo come fa" si "Il caffe de la Pepina"

Khrishnamurti

Regiune Piemonte  ~ Provincia.: Cuneo  ~ Oras: Manta  ~  Mesaje: 5089  ~  Membru din: 17/02/2009  ~  Ultima vizita: Azi Intoarce-te la inceputul paginii

pichona

Membru Senior

Introdus in - 17/02/2010 : 17:02:41  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui pichona un mesaj Yahoo! Trimite pichona un Mesaj Privat Adauga pichona la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Mia era si aceea : un pic atat de mic facea baie in ibric...

Semnatura lui pichona 
M@M@C@

Provincia.: Avellino  ~ Oras: Avellino  ~  Mesaje: 1460  ~  Membru din: 09/09/2009  ~  Ultima vizita: Ieri Intoarce-te la inceputul paginii

rosablu

Membru Senior

Introdus in - 17/02/2010 : 17:22:31  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite rosablu un Mesaj Privat Adauga rosablu la lista de prieteni  Raspunde Quotand
"O fetita cu fundita, se ducea la gradinita...." v-o amintiti?

Regiune Emilia Romagna  ~ Provincia.: Ferrara  ~ Oras: Ferrara  ~  Mesaje: 1088  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 29/04/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

pichona

Membru Senior

Introdus in - 17/02/2010 : 17:28:07  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul  Trimite lui pichona un mesaj Yahoo! Trimite pichona un Mesaj Privat Adauga pichona la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Cum sa uitam o asa poezie?
Si mamica o intreba .....

Eu ma duc la gradinita...

Semnatura lui pichona 
M@M@C@

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 17/02/2010 : 20:52:01  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
pichona a scris:

Cum sa uitam o asa poezie?
Si mamica o intreba .....

Eu ma duc la gradinita...

Pe asta n-o mai stiu...am uitat-o

Khrishnamurti

rosablu

Membru Senior

Introdus in - 17/02/2010 : 21:19:05  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite rosablu un Mesaj Privat Adauga rosablu la lista de prieteni  Raspunde Quotand
O fetita cu fundita,
Se ducea la gradinita.
Si mamica o-ntreba:
"Un'te duci fetita mea?"
Eu ma duc la gradinita, sa ma fac o doctorita!

Regiune Emilia Romagna  ~ Provincia.: Ferrara  ~ Oras: Ferrara  ~  Mesaje: 1088  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 29/04/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 17/02/2010 : 21:23:05  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Rau Ratusca Ramurica le-am invatat si pe colegele mele, ca tot mi-au cerut sa le invat ceva in limba romana

Rică nu știa să zică Râu, rățușcă, rămurică
Dar de când băiatu-nvață Poezia despre rață
Rică știe-acum sa zică Râu, rățușcă, rămurică

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

alina-ionela

Moderator

Introdus in - 17/02/2010 : 22:36:16  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite alina-ionela un Mesaj Privat Adauga alina-ionela la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Mersi mult Rosa

Dana,poezia cu Rau ratusca...,i-am zis-o,dar nu prea prinde,oricum insist

Khrishnamurti

Cocolina

Membru Master

Introdus in - 18/02/2010 : 16:04:03  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Cocolina un Mesaj Privat Adauga Cocolina la lista de prieteni  Raspunde Quotand
E tare frumoasa poezia "o fetita cu fundita"...mai ales pt noi mamici de printese....

O fetita cu fundita
Se ducea la gradinita
Iar mamica o-ntreba:unde te duci fetita mea?
Ia,ma duc la gradinita
Sa ma fac o doctorita.
Ca taticu-i suparat
Ca nu are un baiat...
Dar asa cum ma vedeti
Nu ma dau pe cinci baieti!

Semnatura lui Cocolina 

Cerul n-ar avea curcubeul,daca ochii n-ar avea lacrimi...

Regiune Romania  ~ Provincia.: Romania  ~ Oras: Oradea  ~  Mesaje: 2646  ~  Membru din: 17/02/2009  ~  Ultima vizita: 12/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Tabry

deleted

Introdus in - 18/02/2010 : 16:59:30  Link direct la acest raspuns Adauga Tabry la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Zdreanta

L-ati vazut cumva pe Zdreanta,
Cel cu ochii de faianta?
E un caine zdrenturos
De flocos, dar e frumos.
Parca-i strans din petice,
Ca sa-l tot impiedice,
Ferfenitele-i atarna
Si pe ochi, pe nara carna,
Si se-ncurca si descurca,
Parca-i scos din calti pe furca.
Are insa o ureche
De pungas fara pareche.
Da tarcoale la cotet,
Ciufulit si-asa laiet,
Asteptand un ceas si doua
O gaina sa se oua,
Care canta cotcodace,
Proaspat oul cand si-l face.
De cand e-n gospodarie
Multe a-nvatat si stie,
Si, pe branci, taras, grabis,
Se strecoară pe furis.
Pune laba, ia cu botul
Si-nghite oul cu totul.

- "Unde-i oul? a intrebat
Gospodina. - "L-a mancat!"
"Stai nitel, că te dezvat
Fara matura si bat.
Te invata mama minte."
Si i-a dat un ou fierbinte.
Dar decum l-a imbucat,
Zdreanta l-a si lepadat
Si a-njurat cu un latrat.

Cand se uita la gaina,
Cu culcusul lui, vecina,
Zice Zdreanta-n gandul lui
"S-a făcut a dracului!"

Provincia.: Extern  ~ Oras: R  ~  Mesaje: 2536  ~  Membru din: 19/03/2009  ~  Ultima vizita: 24/01/2011 Intoarce-te la inceputul paginii

Tabry

deleted

Introdus in - 18/02/2010 : 17:03:03  Link direct la acest raspuns Adauga Tabry la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Castravete, cucuiete
Nu mai sta langa perete:
Soricelul te pandeste
Si codita ti-o ciupeste.
Si te duce asa , hai-hui
Hrana la copii lui.

Provincia.: Extern  ~ Oras: R  ~  Mesaje: 2536  ~  Membru din: 19/03/2009  ~  Ultima vizita: 24/01/2011 Intoarce-te la inceputul paginii

Tabry

deleted

Introdus in - 18/02/2010 : 17:05:00  Link direct la acest raspuns Adauga Tabry la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Dimineata

Cu sapun ma spal
Si cu apa rece.
Peste fata toata
Mult clabuc imi trece.

Si ce daca somnul
Nu vrea ca sa plece?
Eu, daca ma spal,
Sunt vioi cat zece.

Tabry

deleted

Introdus in - 18/02/2010 : 17:07:05  Link direct la acest raspuns Adauga Tabry la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Daca vreti, va mai scriu cateva........
Eu am adunat intr-un dosarel tot ce a invatat Adelina.

Pagina: di 2 Discutie  
Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,32 seconde.
Search Engine Optimization