statistiche web Forum ItaliaRomania.com - ASISTENTI ITALIA
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Paste fericit si multa lumina in suflet romanilor de pretutindeni!
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Despre munca
 ASISTENTI ITALIA
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Pagina Precedenta | Pagina Urmatoare
Autore Discutia
Pagina: di 9

bogdy

Moderator

Introdus in - 27/01/2010 : 20:44:53  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite bogdy un Mesaj Privat Adauga bogdy la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Eu personal,n-o sa mai raspund in acest topic, pentru ca s-a hotarat sa concentram toate subiectele de interes pentru asistentii medicali intr-un singur topic care deja exista.
Si asta nu pentru ca l-am deschis eu, ci pentru ca e in folosul celorlalti care gasesc informatiile de care au nevoie in acelasi loc, fara sa faca zeci de ture pe forum.

Sper ca m-am facut inteles, o sa cer oricum si sprijinul adminului sa mute discutiile in acel topic ca atfel nu ajungem la capat...

Modificato da - bogdy in data 27/01/2010 20:49:08

Semnatura lui bogdy 

When there is a will, there is a way too.

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Teramo  ~ Oras: Giulianova  ~  Mesaje: 1018  ~  Membru din: 18/02/2009  ~  Ultima vizita: 21/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

dana

Deleted

Introdus in - 31/01/2010 : 12:39:56  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Cred ca un topic cu si despre agentile de munca pentru asistenti sanitari (si numai) ar fi binevenit.

Unde toti sa aduca informatii PRO sau CONTRA.

De exemplu citeam in internet despre problemele unor asistente la Torino.

Infirmierele romance-profesioniste sau victime
Publicat în 7.12.2009

Cotidianul La Repubblica publica marti, 5 ianuarie 2010 o ancheta privind o suta de infirmiere romance care au căzut victime unor traficanti de persoane. Printre persoanele acuzate se numara si o romanca, Didina Darabanu (59 ani).

Cazul infirmierelor romance inselate de catre Vincenzo Fedele, titularul unei cooperative de recrutare a fortei de muncă fusese deja publicat pe Stampa si ulterior preluat de Sindicatul Profesiilor infirmierilor Nursind.

Initial Fedele si asociata sa au fondat societatea Il Sole, apoi Consult enteprise srl, devenita ulterior studio Ipsia.

Inca din anii 2000 cei doi racolau infirmiere pe care le plasau in diferite clinici, neplatind insa contributiile cuvenite statului italian. Infirmierele care au lucrat ani de zile s-au văzut nevoite sa plateasca impozitele restante, sumele ajungand la peste 15.000 Euro.

informatii in internet

http://www.comune.torino.it/ro/soci...profes.shtml

Il caporalato delle infermiere romene
Il caso riguarda cento donne che hanno lavorato in ospedali pubblici e case di cura private. Ottenere il posto costava duemila euro una tantum più eventuali provvigioni
di Lorenzo Pleuteri

Le infermiere romene più combattive, assistite dagli avvocati Carla Ardoino e Andrea Serlenga, sono riuscite a far portare alla sbarra i due "benefattori", i procacciatori di mano d´opera e di contratti di lavoro rinviati a giudizio al termine delle indagini coordinate dal pm Dionigi Tibone e finiti sotto processo. Il filantropo che in aula ha giurato di aver fatto di tutto e di più solo per il bene delle ragazze, «affrontando il rischio d´impresa», è un ex dipendente della Italgas, l´ingegner Vincenzo Fedele di 55 anni. Il braccio destro è una signora romena, Didina Darabanu di 59 anni, fidata spalla e factoum. Entrambi sono accusati di appropriazione indebita aggravata dei soldi destinati a tasse e contributi, per una somma stimata in 450 mila euro dai legali delle parte offese.

http://torino.repubblica.it/dettagl...mene/1820078

http://www.nursind.it/nursind2/modu...icle.php?369

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 31/01/2010 : 18:32:55  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
ar putea sa ramina acest topic, unde sa se vorbeasca de aceste urite experiente....

dar oare de ce nu ma minunez ca capul este si o romanca?????asta ar trebui sa puna pe multi pe ganduri, ca de multe ori se intimpla ca de fapt romanii sunt cei mai multi care pacalesc-sfruta persoanele, cum se intimpla si in constructii

si un sfat, nu dati bani...nu dati bani, ca nimic nu se plateste, nu este adevarat ca o coop trebuie sa fie platita, ci ea are banii ei de la spitalele in discutie, sau casele de cura..

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

bogdy

Moderator

Introdus in - 31/01/2010 : 22:33:32  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite bogdy un Mesaj Privat Adauga bogdy la lista de prieteni  Raspunde Quotand
si un sfat, nu dati bani...nu dati bani, ca nimic nu se plateste, nu este adevarat ca o coop trebuie sa fie platita, ci ea are banii ei de la spitalele in discutie, sau casele de cura..

E adevarat, firme, coop de intermediere iau bani de la spitale/clinici carora le furnizeaza personal.

Dar am cunoscut si cazuri in care asistentul este de fapt angajatul cooperativei la un salar prestabilit (inferior), iar cooperativa incaseaza o anumita suma de la spital (desigur superioara), diferenta o baga(legal) in buzunar.Se intampla noilor laureati care gasesc mai greu posturi, sau celor care tin neaparat sa lucreze intr-o anumita sectie, intr-un anumit spital...
Se intampla si mai des strainilor pina se dezmeticesc ca pierd lunar vreo 100-150 euro la salar, si atunci incearca sa se angajeze direct pe barba lor.

Apropo de salarii, cele mentionate de mine anterior se refera la un orar standard de 36 ore saptamanale distribuite in 3 ture.

Nu am nici o treaba cu topicul, dar unele chestii care s-au intrebat aici deja exista pe topicul dedicat.

Semnatura lui bogdy 

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Teramo  ~ Oras: Giulianova  ~  Mesaje: 1018  ~  Membru din: 18/02/2009  ~  Ultima vizita: 21/04/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 01/02/2010 : 08:52:42  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
bogdy poate sa fie 2 topicuri pt infermieri, unul unde se scrie toate ce se stie si unul unde se pot scrie pasii relativi de urmare a actelor, echivalarii etc etc...

ce spuneai de coop, poti salariatul, dar de fapt esti soci-asociat al coop, si ei iti opresc o taxa sa spunem care depinde poate fi intre 100-200 euro

de obicei cooperativele care lucreaza cu appalturile in structuri sanitare, isi castiga banii din acest appalt...sa spunem ca appaltul este pt 3 ani, cu o valoare de citeva zeci de milioane de euro, unde trebuie sa asigure un nr de asistenti, personal pt a muncii...ei fac in asa fel, ca in reparturile-sectiile respective sa aiba personal mai putin, adica cum am auzit 2 infermieri pt un repart de 40 pacienti, care este ffff putin...pt ca intr-un statal sunt cel putin 5 de noapte, iar de zi sunt cu 2-3 mai mult...de aici iese castigul lor...al cooperativelor

salariile sunt in jur de 1200-1300 pe luna sa spunem curat, lucrind numai de zii...cand sunt si schimburi atunci creste cu citeva sute de euro, dar pina sa vorbim de salarii sa incercam sa vedem realitatea, cat si cum stim sa ne facem meseria, mai ales acei care vin acum si nu cunosc limba care este de fapt principalul, nu numai in relatia cu bolnavul, dar si sa vobesti cu doctorul cind face vizita, cu colegii, cu terapia, medicamentele...asta e lucrul cel mai important sa incercam sa invatam limba...

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

bogdy

Moderator

Introdus in - 01/02/2010 : 12:57:45  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite bogdy un Mesaj Privat Adauga bogdy la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dany, si tu Brutus...?
Ar trebui sa pun tot postul la "gramatica"...altfel ma acuza de favoritisme...

Turele iti aduc vreo 120 euro net in busta..si cam atat...
Limba este esentiala !!

Semnatura lui bogdy 

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 01/02/2010 : 15:20:07  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
bogdy a scris:

dany, si tu Brutus...?
Ar trebui sa pun tot postul la "gramatica"...altfel ma acuza de favoritisme...

Turele iti aduc vreo 120 euro net in busta..si cam atat...
Limba este esentiala !!

nu iti face probleme, puteai sa-l muti la gramatica, nu era nici o suparate

eu am vrut sa arat de obicei cam cit este un salariu, pt ca prima grija si intrebare este cat se castiga....mie imi e frica sa ma trezesc pe mana unuia venit acum din tara....

ca am folosit appalt in locul contractului intre o cooperativa si un spital....

dana

Deleted

Introdus in - 01/02/2010 : 15:54:11  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dany a scris:
ca am folosit appalt in locul contractului intre o cooperativa si un spital....

dany, ce treaba au contractele de achizitie publica/contractele de concesiune de lucrari publice/contractele de concesiune de servicii cu asistentii sanitari si munca lor in spitale?

Mesaje: 460  ~  Membru din: 08/01/2009  ~  Ultima vizita: 06/12/2012 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 01/02/2010 : 16:07:23  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
pt ca si contractele pe care le fac cooperativele cu spitalele sau clinici private totul se cheama appalt....

cooperativele au appalturi si cu spitalele, exemplu Roma, unde nu exista salariati ai spitalelor ci ai cooperativelor....si sunt in marea majoritate si casele de cura private, unde nu sunt numai azile ci spitale in adevaratele sens al cuvintului

si cooperativele care gestioneaza munca asistentilor in spitale, pot jongla cu nr de asistenti pe sectie-reparto, adica intr-o sectie unde ar trebui sa fie 5-6 infermieri, ei duc numai 3...de aici iese castigul cooperativei, exact ce vroiam sa spun, sa nu dea niciodata bani la nimeni...

dana

Deleted

Introdus in - 01/02/2010 : 16:50:25  Link direct la acest raspuns Adauga dana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dany a scris:

pt ca si contractele pe care le fac cooperativele cu spitalele sau clinici private totul se cheama appalt....

cooperativele au appalturi si cu spitalele, exemplu Roma, unde nu exista salariati ai spitalelor ci ai cooperativelor....si sunt in marea majoritate si casele de cura private, unde nu sunt numai azile ci spitale in adevaratele sens al cuvintului

si cooperativele care gestioneaza munca asistentilor in spitale, pot jongla cu nr de asistenti pe sectie-reparto, adica intr-o sectie unde ar trebui sa fie 5-6 infermieri, ei duc numai 3...de aici iese castigul cooperativei, exact ce vroiam sa spun, sa nu dea niciodata bani la nimeni...

au appalturi, ce haios suna

deci tu te referi la appalto di servizi la fornitura di infermieri ad ospedali pubblici.

intradevar spitalele platesc cooperativelor pentru furnizarea fortei de munca, insa depinde daca interesatii vin direct prin cooperative sau mai exista si alte societati de intermediere.

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 01/02/2010 : 19:45:48  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
nuuu, spre explu Roma, nu au facut un concurs public de 15 ani, se lucreaza numai cu coop....apoi sunt spitalele care pina mai organizeaza concursuri, lucreaza cu agentiile, dar astea sunt altceva, ca e numai a tempo dett, pe cind cei cu coop pot lucra indeterminat, chiar si toata viata...

de acolo e sfrutamentul pt ca lucreaza 3, pt munca ce trebuie facuta de 7 persoane, vorbesc de coop

AAALY

Nou Membru

Introdus in - 06/02/2010 : 17:45:04  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite AAALY un Mesaj Privat Adauga AAALY la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Buna seara tuturor

Am si eu o intrebare celor care cunosc
O agentie de plasare asistenti imi cere documentele originale pentru dosar la Ministerul de la ROMA.Eu ma gandesc ca nu e normal .Voi ce ziceti?
Am mai intrebat,si mai intreb o data exista cineva care a plecat cu OBIETTIVO LAVORO?
Daca sunt seriosi?
TUTUROR WEKEND PLACUT.

Semnatura lui AAALY 
AAALY

Regiune Romania  ~ Provincia.: Romania  ~ Oras: BUZAU  ~  Mesaje: 21  ~  Membru din: 14/01/2010  ~  Ultima vizita: 29/10/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 07/02/2010 : 11:03:50  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
ce imi amintesc pt orice act care v-a trebui echivalat, se da si actele originale + copiile care se cer...la urma iti vor inapoia toate originalele , ei isi opresc un rand de copii, si ti-e iti v-a da si hartia unde iti este recunoscuta meseria

asa mi s-a intimplat si la consulatul italiei in tara, pt diploma de bac

AAALY

Nou Membru

Introdus in - 05/03/2010 : 20:32:39  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite AAALY un Mesaj Privat Adauga AAALY la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Buna seara tuturor,
Am reusit si am ajuns in Italia saptamana trecuta si am trimis actele de acolo la minister la Roma.Acum astept si stau cu burta pe carte.
Vreau sa ma insriu la ipasvi in zona Novara.Este cineva care a facut cursul in Novara?Cum este si daca e greu?

Semnatura lui AAALY 
AAALY

Regiune Romania  ~ Provincia.: Romania  ~ Oras: BUZAU  ~  Mesaje: 21  ~  Membru din: 14/01/2010  ~  Ultima vizita: 29/10/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

bogdy

Moderator

Introdus in - 05/03/2010 : 20:36:57  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite bogdy un Mesaj Privat Adauga bogdy la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Cel mai bine este sa-i contactezi direct pe ei, iti vor cu siguranta amanunte despre ce se da...e mai bine sa-i cunosti dinainte..

Semnatura lui bogdy 

Pagina: di 9 Discutie  
Pagina Precedenta | Pagina Urmatoare
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,45 seconde.
Search Engine Optimization