statistiche web Forum ItaliaRomania.com - Intrebare! Asistenta in Italia
Forum ItaliaRomania.com

Forum ItaliaRomania.com
Nume Membru:

Password:

Inregistreaza-te
Salveaza Password
Password Uitata?

Menu rezervat Membrilor - Inregistreaza-te  numai asa iti vei gasi noi prieteni si vei avea acces la toate informatiile 

>> Daca ma bucur ca invat ceva nou, este ca sa-l impartasesc altora.
Mergi la pagina Facebook Dupa 6 ani, 3.509 subiecte si 51.465 de mesaje, Vechiul Forum
a devenit arhiva. Cauti ceva? Da click aici!

Lista Forum
 Informatii Utile
 Despre munca
 Intrebare! Asistenta in Italia
Urmatori membri citesc acest forum Aici Este:

Bookmark this Topic 
Autore Discutia  

amaliabila

Nou Membru

Introdus In - 30/12/2009 : 15:02:44  Link direct la aceasta discutie  Arata Profilul  Trimite lui amaliabila un mesaj Yahoo! Trimite lui amaliabila un Mesaj Privat Adauga amaliabila la lista ta de prieteni  Raspunde Quotand
ciao! Anul urmator termin scoala postliceala de asistente in Romainia (in Italia as fii infirmiera), si as avea nevoie de informatii privind actele de care am nevoie, unde trebuie sa ma duc cu ele, pasii care trebuie sa ii fac pentru a ajunge sa imi gasesc un loc de munca in Italia. Multumesc si astept un raspuns, bineanteles daca stiti

Modificat de - amaliabila in Data 30/12/2009 15:41:28

Regiune Romania  ~ Provincia.: Romania  ~ Oras: Baia Mare  ~  Mesaje: 1  ~  Membru din: 30/12/2009  ~  Ultima vizita: 30/12/2009

Google Adsense

Mountain View

AdminFlorin

Forum Admin

Introdus in - 30/12/2009 : 15:25:45  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite AdminFlorin un Mesaj Privat Adauga AdminFlorin la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Ciao amaliabila, bine ai venit in forum - am modificat un pic mesajul tau pentru ca prea era de "messenger" si ar fi putut crea confuzie

Semnatura lui AdminFlorin 
Florin

Regiune Lombardia  ~ Provincia.: Milano  ~ Oras: Milano  ~  Mesaje: 2936  ~  Membru din: 02/03/2008  ~  Ultima vizita: 25/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

Habana

Membru Activ

Introdus in - 30/12/2009 : 15:31:35  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite Habana un Mesaj Privat Adauga Habana la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Scuzati...am inteles gresit! Pardon

Modificato da - Habana in data 30/12/2009 15:49:00

Semnatura lui Habana 
If you have a particular faith or religion, that is good. But you can survive without it.
(Dalai Lama)

Provincia.: Extern  ~ Oras: Praga  ~  Mesaje: 822  ~  Membru din: 30/09/2009  ~  Ultima vizita: 14/07/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

andredani

Membru Activ

Introdus in - 30/12/2009 : 15:37:26  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite andredani un Mesaj Privat Adauga andredani la lista de prieteni  Raspunde Quotand
si daca cumva ai gresit postarea,si scoala o termini in Romania poti arunca o privire aici http://www.declaratia-de-valoare.ro...nali.html#c4

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Pescara  ~ Oras: pescara  ~  Mesaje: 550  ~  Membru din: 28/07/2009  ~  Ultima vizita: 03/11/2011 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 30/12/2009 : 18:54:11  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Mesajul lui amaliabila

ciao! Anul urmator termin scoala postliceala de asistente in Romainia (in Italia as fii infirmiera), si as avea nevoie de informatii privind actele de care am nevoie, unde trebuie sa ma duc cu ele, pasii care trebuie sa ii fac pentru a ajunge sa imi gasesc un loc de munca in Italia. Multumesc si astept un raspuns, bineanteles daca stiti

tu trebuie sa termini scoala...dupa aia trebuie sa incepi sa iti faci actele, si cel mai bine il poti afla tu la fata locului, numai ca trebuie sa te interesezi singura...este si in avantajul tau sa te informezi personal, ca poate se schimb legile...dar fiecare poate avea experienza lui buna sau mai putin buna........

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

erika.m

Nou Membru

Introdus in - 15/01/2010 : 20:36:27  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite erika.m un Mesaj Privat Adauga erika.m la lista de prieteni  Raspunde Quotand
salutare.eu ma confrunt cu o problema asemanatoare.as dori a vin in italia ca asistenta medicala.daca ieste cineva pe forum cu acesta meserie si imi poate da cateva raspunsuri as fi foarte bucuroasa.sanatate

Regiune Romania  ~ Provincia.: Romania  ~ Oras: bucuresti  ~  Mesaje: 4  ~  Membru din: 14/01/2010  ~  Ultima vizita: 19/01/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

janina

Nou Membru

Introdus in - 28/01/2010 : 19:31:03  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite janina un Mesaj Privat Adauga janina la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Salut!
Actele de care aveti nevoie le gasiti pe site-ul ambasadei Italiei in Romania, la declaratia de valoare, dar iti pot spune eu cateva : diploma de bac, foaie matricola, diploma de absolvire scoala profesionala/licenta, foaie matricola, plan de invatamant, etc.
TRebuie vizate mai intai de Inspectoratul Scolar, respectiv de Centrul de Echivalare a studiilor, apoi apostilate, traduse, legalizate si in cele din urma supralegalizate.
Nu va adresati firmelor ca sunt exagerat de scumpe.
Vizele si apostilele ar trebui sa vi le puneti voi, iar un traducator autorizat va face traducerile mai ieftin.

Regiune Romania  ~ Provincia.: Romania  ~ Oras: baia mare  ~  Mesaje: 6  ~  Membru din: 28/01/2010  ~  Ultima vizita: 28/01/2010 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 30/01/2010 : 18:20:00  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
as vrea sa va dau un sfat....

daca tot sunte-ti hotarite sa veniti in Italia sa munciti dupa ce terminati scoala, de ce nu veniti sa faceti scoala aici, asa scapati de o gramada de bani si drumuri pe care v-a trebui sa-i aruncati...dar si de nervi si de gindurile ca nu gasiti de munca pt ca sunt rasisti etc etc...

eu spun pt acele persoane care au terminat acum sau trebuie sa termine dar sunt deja hotarate sa munceasca in Italia

de ce spun asta, pt ca cunosc persoana care sta de 10 ani in Italia, si anul trecut a terminat scoala in tara, cu naveta, pendolar cum se spune...intre timp a luat si cetatenia italiana, dar se vaita ca nu gaseste de munca, ca trebuie sa faca IPASVI chiar daca e cetatean italian...si totul e numai din cauza ca italienii sunt rasisti...asta e concluzia ei....numai ca aici nu faci scoala cu bani, sau la ff cum se intimpla in Romania...

totul e normal atita timp cat ai facut scoala in afara granitelor italiei, chiar italian daca esti, facand scoala in afara tarii, tot trebuie sa faci IPASVI

Regiune Toscana  ~ Provincia.: Pisa  ~ Oras: S.M a Monte- Trieste: Toscana-Friuli a/r  ~  Mesaje: 4093  ~  Membru din: 21/03/2009  ~  Ultima vizita: 31/12/2013 Intoarce-te la inceputul paginii

bogdy

Moderator

Introdus in - 31/01/2010 : 02:00:14  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite bogdy un Mesaj Privat Adauga bogdy la lista de prieteni  Raspunde Quotand
dany, pentru cei care inca sunt in ro, e mai simplu si mai ieftin sa faca scoala acolo si apoi recunosterea aici, e clar.
Cei care stau aici si o fac in ro, o fac ca-i mai comod...aici practic nu poti lucra in timp ce fac scola..dimineata ai cursuri si dupa-masa stagii in spital...si atunci din ce traiesti??
Facand scoala in ro toate astea.."se aranjeaza", pe un principiu foarte simplu:odata ajunsi cu patalamaua in mana, pusi sa lucreze efectiv, sint "c..zi loro" adica raspund cu capul pentru ceea ce fac (cel putin aici), asa ca daca stiu sau nu efectiv meserie nu intereseaza pe nimeni, decat pe cei interesati !!
Mi se pare evident ca inscrierea la IPASVI nu are nici o treaba cu rasismul, este doar ordinul profesional care ne reprezinta, iar ca amica ta nu gasete de munca ca infermiera..da-mi voie sa apun ca nu vrea sa lucreze constienta fiind ca-i tabula rasa..e absurd lipsesc inca 50-60 000 infermieri la nivel national..

Semnatura lui bogdy 

When there is a will, there is a way too.

Regiune Abruzzo  ~ Provincia.: Teramo  ~ Oras: Giulianova  ~  Mesaje: 1029  ~  Membru din: 18/02/2009  ~  Ultima vizita: 28/08/2014 Intoarce-te la inceputul paginii

dany

Membru Virtuoz

Introdus in - 31/01/2010 : 11:15:56  Link direct la acest raspuns  Arata Profilul Trimite dany un Mesaj Privat Adauga dany la lista de prieteni  Raspunde Quotand
Bogdy, exact eu am vrut sa spun ca in Romania scoala se face cu bani...sau la fara frecventa, cum spuneam...

atunci de ce se mai vaita toti ca cheltuiesc o gramada de bani cu echivalarea studiilor a scolilor???? ma refer si la ceilalti care se plang de alte facultati...

sa iti spun ca exact cum ai spus, sti cum e scoala aici???:
-anul 1, oct-noiem scoala, decembrie -ian practica, febr examene, mart-april scoala, iunie-iulie practica, d obicei termini pe 26 iunie daca nu lipsesti...concluzia scoala este luni, marti, joi de la 14-20 si mercuri-vineri de la 8-20, practica sunt 7 ore pe zi, exact acelasi program de infermieri, total 590 ore in primul an, se fac 3 reparti-sectii de spital
-anul 2 acelasi program ca si anul 1 numai ca sunt 790 ore de practica si u se termina la inceputul lui iulie, ci la sfirsit...sunt 3 reparti
-anul 3 este cu orele in toate zilele de la 14-20, incepe din oct se terminain aprilie scoala, numai ca practica sunt 990 ore, sunt 6 luni, pe care acum ai dreptul sa incepi din noiembrie, numai ca trebuie sa frecventezi si scoala...

si pt ca tot ai spus, atunci sti de ce se face in Romania si la ora actuala????pt ca inca se merge pe bani pe pile...si ai dreptate, aici nu poti lucra asa cum spui tu, dar si aici te contrazic, pt ca prietena mea lucreaza, e OSS in azienda ospedaliera din Pisa, face si laurea pt infermier, adica lucreaza are familie si universitatea...dar intr-adevar poate sa ramina in urma...

diferenza ca aici pe linga acei citiva cu pile, ca presupunind ca si aici mai sunt ...oricum se invata se invata si se invata...asta e diferenta

si apoi sa va mai spun exact cum am mai spus, aici sunt scutirile de taxe, eu le-am avut pe toti anii, bursa de studiu la fel, depinde de redit, in toti 3 ani am avut 1400 pe an + gratis la mensa universitara...adica sunt multe facilitati, care punindule in cont cu acei care fac in tara, sa sti ca nu se cheltuieste asa mult aici....

plus ca e casa studentului, unde poti sa stai...sa sti ca sunt multe facilitati....dar exact cum imi spunea si tipa care a devenit cetatean italian si se inflacara ca trebuie sa faca IPASVI, dar a facut scoala in romania, o luna prezent si 2 absent...asta e diferenza
a, nu e amica mea ci o cunostinta, dar in acelasi timp eu sunt ca effectiv nu as avea curajul sa angajez unul care a terminat acum in tara, cu sau fara pile...dar doar cu gandul la lipsurile limbii italiene...

eu de asta spun, ca tot se gandesc sa vina aici, cheltuielile nu sunt asa de speriat....dar este de speriat scoala, asta da...si cu timpul se pun la punct si cu vorbitul, apoi la sfirsit scapa si de calvarul actelor si bani aruncati la traducatori si firme....

adica concluzia e muuuult mai simpla

exact cum am spus in un alt topic, de acei albanezi care au hotarit sa plece cu universitatea, si sunt constientii de greutatile de aici, dar stiu ca vor reusi..

Discutie  
      Bookmark this Topic 

Mergi la:

Herniasurgery.it | Snitz.it | Crediti Snitz Forums 2000
Aceasta pagina a fost generata in 0,34 seconde.
Search Engine Optimization