Forum ItaliaRomania.com
Stampa Pagina | Chiudi Finestra

alocatie pt copii=asegni famigliare???????

Stampato da: Forum ItaliaRomania.com
URL Discussione: http://www.italiaromania.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3946
Stampato il: Azi

Discussione:

Autore Discussione: dragos79
Oggetto: alocatie pt copii=asegni famigliare???????
Inserito il: 19/10/2012 02:17:19
Messaggio:

salut la toti. o lamurire .sunt ani de cind prieteni de ai mei lucreaza in regula aici in it ,in fabrica,si iau alocatie din tara(primimul an 2 mil de lei si apoi 400de mii pe luna).AM UITAT SA SPECIFIC TOTI DIN NORDUL MOLDOVEI(IASI ,BOTOSANI,SUCEAVA).EU am depus actele la primaria din anina ,jud caras severin (vestul tarii,BANAT ),acum 3 ani de zile si mi-au cerut cartea de identitate it si mi-au spus ca ei trimit la autoritatile de acolo si verifica daca eu primesc aici alocatie.eu am semnat tot atunci o declaratie pe propria raspundere ca nu iau alocatie in italia,nu stiu de ce tre sa mai verifice ei .DE 3 ANI TOT ASTEPT SA IMI BAGE BANII IN CONT LA CEC IN RO .INTREBAREA ESTE DACA ASEGNI FAMIGLIARE CE LUAM NOI AICI ESTE =CU ALOCATIA DIN TARA???????? VA MULTUMESC LA TOTI.(ultima noutate care miau spuso de la primarie acuma ,sa merg la inps si sa cer modelul 404 completat si sa il trimit in tara,,,,,nu stiu ce vrea sa spuna modelul acesta)????

Risposte:

Autore Risposta: dany
Inserita il: 19/10/2012 12:20:13
Messaggio:

eu nu am luat alocatie de aici sau asegno familiare, dar sigur stiu ca este aceiasi chestie... adica alocatia de aici, este acest asegno familiar,. care il iei, nu este o suma fixa, dar este in baza veniturilor, daca este si sotia in intretinerea ta, atunci va fi o auma mai mare.... stiu, ca pt 2 copii, sunt in jur de 80-90 de euro, ti-am spus, depinde de multe chestii

daca tu in romania, ai declarat ca nu iei alocatie de aici, si primeai acei bani...vezi, ca mai devreme sau mai tarziu, iti va cere banii inapoi, sa nu spun ca esti pasibil de declaratii false.... daca nu cunosti termenii si situatiile, este cel mai bine sa nu declari nimic, pt ca este in devafoarea ta....

Autore Risposta: dana
Inserita il: 21/10/2012 11:08:30
Messaggio:

Da, alocatia din Romania in Italia este assegno familiare. In teorie nu se poate lua in ambele tari. Daca se primeste in Romania, in Italia se poate primi doar diferenta.

Autore Risposta: dragos79
Inserita il: 21/10/2012 21:24:40
Messaggio:

dana am scris la inceput am prieteni din moldova(suceava ,iasi ,botosani ,focsani,bacau)care au copii nascuti aici in it de virsta de 14-15 ani si ei angajati aici si au luat SEMPRE asegnii fam aici si alocatie in tara de cind sunt nascuti copii. Altceva daca eu merg la vara in ro si merg la fortele de munca si iau adeverinta de somer de acolo ca eu doar in ro sun fara servici,si dupa aia merg si am sa le bag de alocatie la copii si sa vad atunci ce model 404 are sa imi mai ceara. eu le spun ca sotia a fost in vizita in it si a nascut acolo. nu am eu nici o treaba sa le spun ca eu lucrez in strainatate. doar sunt cetatean romin trebuie sa imi dea alocatie . atunci cind au nevoie de voturi vin si ne cauta si fac sctii de votare prin toate orasele din italia. atunci sunt roman si au nevoie de votul meu. asa ma invatat un prieten sa fac eu declar ca sunt somer si am sa iau alocatie si in ro ca doar ei nu cauta ca lucrez inafara daca eu le aduc adeverinta de somer.

Autore Risposta: alina-ionela
Inserita il: 21/10/2012 21:48:56
Messaggio:

dragos79 a scris:

dana am scris la inceput am prieteni din moldova(suceava ,iasi ,botosani ,focsani,bacau)care au copii nascuti aici in it de virsta de 14-15 ani si ei angajati aici si au luat SEMPRE asegnii fam aici si alocatie in tara de cind sunt nascuti copii. Altceva daca eu merg la vara in ro si merg la fortele de munca si iau adeverinta de somer de acolo ca eu doar in ro sun fara servici,si dupa aia merg si am sa le bag de alocatie la copii si sa vad atunci ce model 404 are sa imi mai ceara. eu le spun ca sotia a fost in vizita in it si a nascut acolo. nu am eu nici o treaba sa le spun ca eu lucrez in strainatate. doar sunt cetatean romin trebuie sa imi dea alocatie . atunci cind au nevoie de voturi vin si ne cauta si fac sctii de votare prin toate orasele din italia. atunci sunt roman si au nevoie de votul meu. asa ma invatat un prieten sa fac eu declar ca sunt somer si am sa iau alocatie si in ro ca doar ei nu cauta ca lucrez inafara daca eu le aduc adeverinta de somer.

Dragos,daca tu primesti deja assegno aici,multumeste-te cu asta.Lacomindu-te si la ala din RO,care e si foarte mic,nu faci decat sa devii evazor,iar mai devreme sau mai tarziu te vor descoperi si va trebui sa returnezi tot,ori aici ,ori acolo.Am prieteni care au facut la fel si care au crezut ca-s mai smecheri decat statul si acum au de dat 2800 de euro inapoi in rate. pana in 6 luni.
Faptul ca esti cetatean roman si TREBUIE SA-TI DEA,e o prostie,ce lucrezi in Romania???
Iar in priviinta voturilor,nu te strange nimeni de fund sa votezi,esti tu care decizi,da ori ba.

ps:Si eu sunt din Suceava si am nascut copilul aici.Am lucrat si in tara, lucrez si aici,dar nu am ravnit niciodata la ceea ce nu mi s-a cuvenit.

Autore Risposta: PEPI
Inserita il: 21/10/2012 21:57:53
Messaggio:

dragos79 a scris:

Scuza-ma, dar tu cam vrei sa pacalesti autoritatile din ambele state. In Italia cand complectezi formularul pentru asegni, declari pe propria raspundere, si tu si sotia ta ca nu primesti alti bani sub forma de alocatie(cam asa ceva) din alta tara. Iar autoritatile romane deasemenea, nu merge asa amico, asa cum tia scris Gaby, te gasesc si trebuie sa dai banii inapoi. Eu stiu ca in Romania nu mai primeste alocatie de stat un copil care depaseste vrsta de 7 ani si nu merge la scoala. Cred ca colegii tai te prind in giro cand spun ca primesc alocatie pentru copiii lar de 14-15 ani, fiind la scoala in Italia.

Autore Risposta: dany
Inserita il: 22/10/2012 11:26:26
Messaggio:

stiti cum se spune in romania... si cu s...a in cur, si cu sufletul in rai....

dragos, vezi ca vrei si ceri cam multe... im i amintesc, ca alocatia in romania, se ia si daca parintii muncesc, dar si daca merg la scoala copilul...exact cum spunea mai sus, cineva isi bate joc de tine....

vezi, ca ai cerut si cetatenia, sa nu spui dupa aia, ca au cxev a cu tine, ca totul se controleaza si se verifica

Autore Risposta: fair_fax2001
Inserita il: 22/10/2012 18:20:15
Messaggio:

hmmmmmmmm!!!!......fara cuvinte....

Autore Risposta: Geronimo
Inserita il: 22/10/2012 19:09:44
Messaggio:

Mai bine intrebai ceva despre cum e vremea...

Morala e cu noi!

Inserita il: 22/10/2012 19:42:42
Messaggio:

Mesajul lui dragos79,acum 3 ani de zile si mi-au cerut cartea de identitate it si mi-au spus ca ei trimit la autoritatile de acolo si verifica daca eu primesc aici alocatie.eu am semnat tot atunci o declaratie pe propria raspundere ca nu iau alocatie in italia,nu stiu de ce tre sa mai verifice ei .DE 3 ANI TOT ASTEPT SA IMI BAGE BANII IN CONT LA CEC IN RO .INTREBAREA ESTE DACA ASEGNI FAMIGLIARE CE LUAM NOI AICI ESTE =CU ALOCATIA DIN TARA???????? VA MULTUMESC LA TOTI.(ultima noutate care miau spuso de la primarie acuma ,sa merg la inps si sa cer modelul 404 completat si sa il trimit in tara,,,,,nu stiu ce vrea sa spuna modelul acesta)????

Nu vreau sa te judec, dar deja cand ai facut cererea in Romania ai facut declaratie falsa avand in vedere ca tu primesti in Italia cecul familiar. Din acest motiv stiu bine ei de c' trebuie sa verifice. Sunt destui cei care vor sa beneficieze din ambele tari de acesti bani, desi legea spune clar ca nu se poate primi din ambele tari. Eu cred ca astepti degeaba, ca ai deja te-au descoperit ca primesti alocatia in Italia.

Inserita il: 22/10/2012 20:02:35
Messaggio:

Economia Moldovei este extraordinara, dar... lipseste cu desavarsire.......!!!!
imi place mult......din ce in ce mai mult.....ce citesc...........imi vine sa.......

Nu trage dom` Semaca, sunt eu.......Lascarica

http://www.mamicamea.ro/legislatie/...u-copil.html

......

Inserita il: 22/10/2012 20:12:38
Messaggio:

12 Oct 2012, 11:54

Este un topic dedicat celor care au parintii la munca in strainatate intr-o tara comunitara,sau celor care au cunostinte sau rude in aceasta situatie.
Alocatia Europeana este un drept legal al romanilor care lucreaza cu acte legale in tarile comunitar europene si au COPII IN ROMANIA
Despre cat mai multe informatii va puteti adresa aici:AJPS-institutia care se ocupa cu prestariile familiale sau la Ministerul Afacerilor Externe
Informatii mai gasiti si aici:

http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_237448/Formularele-E411-si-E401-Ghid-practic-de-accesare-a-alocatiilor-europene-pentru-copii.html

Pentru a beneficia de o alocatie europeana, minorii trebuie sa aiba unul sau ambii parinti la munca in strainatate si sa lucreze cu contract legal. De asemenea, daca primeste alocatie din Romania trebuie sa renunte la ea in favoarea celei din statul unde lucreaza parintele.

Pentru obtinerea alocatiei europene, cei care au copii trebuie sa se adreseze atat institutiei care se ocupa cu plata prestatiilor familiale din Romania (AJPS), cat si celei din statul in care isi desfasoara activitatea.
In plus, alocatia se da si retroactiv."

sau La MInisterul Afacerilor Externe : http://www.mae.ro/node/5987
Pentru completarea formularului 411 va las un format pdf
http://www.singuracasa.ro/_images/i...r%20E411.pdf

Alocatia depinde de la tara la tara ,in momentul in care se primeste raspunsul alocatia din Romania va fi sistata sau scazuta din alocatia europeana.
"In tari precum Danemarca aceasta ajunge la 250 Euro pe luna si este urmata de Belgia cu 200E, Germania - 184E, sau Italia cu 137E (pentru un singur copil). La polul opus se afla Grecia, cu doar 8 Euro pe luna"

V-as ruga sa lasati comentariile pe langa subiect,nu este momentul si nici locul.Pentru veridicitatea topicului se poate da un simplu telefon la Minister sau la sediile AJPS-institutia care se ocupa cu prestatiile familiale din Romania sau la Serviciile Sociale din tara de resedinta -intrebati de formularul european 411 si alocatia europeana.

Pentru cei care stau in Italia-Domanda di informazione riguardante il diretto a prestazioni familiari negli stati membri di rezidenza del familiari.

E 411 (1 - Inps www.inps.it/Modulistica/legg...ile=E_411.pdf

www.eva.ro/forum/viewtopic.p...378&forum=4&0" target="_blank">http://www.eva.ro/forum/viewtopic.p...78&forum=4&0

Inserita il: 22/10/2012 20:15:39
Messaggio:

deci......nu cred ca au rostul asemenea intrebari......sa le zic doar puerile....!]
se da simplu......www(ce caut).ro....
ps ..............ma simt jignit......sunt nascut si traiesc undeva in enumeratiile tale......din acea paranteza......HALAL!!!!!!!!

Inserita il: 22/10/2012 20:31:30
Messaggio:

fair_fax2001 a scris:

Economia Moldovei este extraordinara, dar... lipseste cu desavarsire.......!!!!
imi place mult......din ce in ce mai mult.....ce citesc...........imi vine sa.......

Nu trage dom` Semaca, sunt eu.......Lascarica

http://www.mamicamea.ro/legislatie/...u-copil.html

......

Nu toti sunt asa descurcareti ca tine

Inserita il: 22/10/2012 20:35:58
Messaggio:

scuze stimata dana.............era o......gluma.....

dar am vazut subiectul asta.....cam asa....

-Buna ziua domnule , unde mergeti asa grabit?
-Merg la dentist sa-mi fac control la ochi ca nu mai aud.

Inserita il: 22/10/2012 21:45:27
Messaggio:

Poate mergea la biserica.

Inserita il: 22/10/2012 22:07:23
Messaggio:

mda.......cata dreptate ai.........
am sa fiu mai atent de acum .....promit!!!

Inserita il: 23/10/2012 02:24:44
Messaggio:

scuzami ignoranza vdar eu nu am inteles nimic din ce ai spus tu FAIR_FOX 2001. am dreptul la alocatie sau nu ???? eu lucrez de 10 ani in it si am sotia si 2 copii in carico .. lucrez angajat in ffabrica si iau asegnii familiare in busta paga . MAI AM DREPTUL SI LA ALOCATIE EUROPEANA ???? ITI MULTUMESC MULT DE RASPUNS . ( daca da unde si cum trebuie sa fac si sa merg ).

Inserita il: 23/10/2012 08:00:12
Messaggio:

Dragos, scusa-ma, chiar nu ai inteles?

Din toate mesajele (in legatura cu subiectul!) rezulta ca daca primesti deja cecul familiar in ITalia, in Romania nu primesti nici o alocatie (cred ca la asta te referi cand zici alocatie europeana)

Inserita il: 24/10/2012 04:10:37
Messaggio:

drpt sa spun nu am prea inteles nimic din tot ce spui tu fair_fox 2001.alocatia europeana de care vorbesti este altceva decit asegni famikiari care le luam in busta paga.daca da unde trebuie sa le duc dupa ce le compltez .grazie.

Autore Risposta: alina-ionela
Inserita il: 24/10/2012 08:23:49
Messaggio:

dragos79 a scris:

drpt sa spun nu am prea inteles nimic din tot ce spui tu fair_fox 2001.alocatia europeana de care vorbesti este altceva decit asegni famikiari care le luam in busta paga.daca da unde trebuie sa le duc dupa ce le compltez .grazie.

Esti de coma,mai baiete!!!!
-Iei pe busta,alocatie/assegni/cec...(sau oricum i se mai spune in ro-it)pt copii,aici in Italia???...Ok!!!
-Ai copiii cu tine???...Ok!!!
-In cazul asta fa ruta,casa-servici si invers si nu te mai du sa faci domanda nicaieri...esti in regula asa...acu ai priceput???

Autore Risposta: PEPI
Inserita il: 24/10/2012 12:11:46
Messaggio:

Fair mai lasa-te de prostii! Inocenta are si parti bune. Daca ramaneam toti asa, astazi fericirea ne curgea prin vene.

Inserita il: 24/10/2012 15:17:03
Messaggio:

inocenta se numeste?????

inrtrebarea colegului nostru pare destul de clara........

alocatie pt copii=asegni famigliare???????
deci...........

Inserita il: 24/10/2012 19:06:50
Messaggio:

Ne intoarcem la domnul grabit

Forum ItaliaRomania.com : http://www.italiaromania.com/forum/

© 2000-06 Snitz Communications

Chiudi Finestra