Forum ItaliaRomania.com
Stampa Pagina | Chiudi Finestra

obtinere carte de identitate italiana

Stampato da: Forum ItaliaRomania.com
URL Discussione: http://www.italiaromania.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2932
Stampato il: Azi

Discussione:

Autore Discussione: alexutza
Oggetto: obtinere carte de identitate italiana
Inserito il: 31/03/2011 16:35:28
Messaggio:

Buna ziua,ma numesc Alexandra.As dori sa mi oferiti o infarmatie de care am nevoie urgent.Am fost la oficiul delle Entrate pt a cere rezidenta.Acolo mi s a zis ca am nevoie de carta de identitate dar aceasta carte de identitate nu o pot obtine din cauza ca nu am acel card de sanatate european,contractul de munca nu mi se face pe carte de ident romaneasca.Cum pot face?se poate obtine acel card si de aici fiind?fara sa am nevoie sa ajung in ROM?poate cere mama acel card,in locul meu si sa mi l trimita?astept un raspuns,va multumesc

Risposte:

Autore Risposta: alexutza
Inserita il: 31/03/2011 17:02:46
Messaggio:

Help!!!!!oferiti mi un raspuns despre acel card european de sanatate?fara el nu se obtine rezidenta,carte de identitate italiana?cum sa procedez

Autore Risposta: dana
Inserita il: 31/03/2011 18:19:55
Messaggio:

La agentia delle entrate se elibereaza codul fiscal. Pentru cartea de identitate se merge in primarie.

Ar fi prea usor sa iti de rezidenta in Italia doar in baza cartii de identitate romaneasca.

Din pacate cardul romanesc de sanatate nu-ti trebuie.

Iti trebuie ori contract de munca (unde ai inclusa si asigurarea de sanatate) sau bani sa te poti intretine (si sa-ti platesti o asigurare de sanatate privata).

Inserita il: 31/03/2011 18:40:33
Messaggio:

Dana dar acolo la primarie,imi zic ca mi trebuie acest card sau cum spui tu acei bani pe un cont,dar contractul de munca nu l pot obtine din cauza ca n am carte de identitate italiana iar aceasta nu o pot rezolva din cauza rezidentei care se loveste de acel card___Ce pot face?acei bani daca i depun pe un cont,dupa o perioada ii mai pot retrage?multumesc frumos

deci mergi pe varianta ca te poti intretine singura ..

cu siguranta banii sunt ai tai si ii poti folosi dupa ce demonstrezi ca ai posibilitatea de a te intretine.

Acum depinde ce cere primaria, un cont bancar pe numele tau sau un cec la purtator.

Si cu siguranta asigurarea de sanatate privata.

Inserita il: 31/03/2011 18:48:53
Messaggio:

alexuta, raspunde direct la acest topic ... nu incepe pentru fiecare raspuns un altul...

Mai exista alta varianta in cazul in care nu as putea sa ma intretin singura?adik daca nu am disponibili acei bani?pt ca am fost la Entrate si acolo asa au zis de rezidenta si carte de identitate,astia de la Mantova sustin ca la Entrate se face act de ident.Ce ma sfatuiesti?

Rezidenta se face in Primarie, din cate stiu eu, acum nu stiu cum este la Mantova ...

Mai exista varianta sa te ... casatoresti si sa treci in intretinerea sotului (asta in care el este deja rezident in Italia sau cu un cetatean italian) ....

Daca nu ai un prieten si intentie sa te casatoresti, cauta-ti un contract de munca din domeniile liberalizate.

Inserita il: 31/03/2011 18:55:43
Messaggio:

Dana,multumesc pentru raspunsuri.Problema este ca tocmai prietenul italian vrea sa mi faca contractul de munca doar ca ma lovesc de aceste 2 probleme.El imi declara rezidenta la el dar problema este acel card.Iar contractul de munca cica nu se poate face pe carte de identitate rom.Asta e problema mea....plus ca...n are intentii de casatorie in viitorul prea apropiat.

Inserita il: 31/03/2011 19:01:07
Messaggio:

alexutza a scris:

Dana,multumesc pentru raspunsuri.Problema este ca tocmai prietenul italian vrea sa mi faca contractul de munca doar ca ma lovesc de aceste 2 probleme.El imi declara rezidenta la el dar problema este acel card.Iar contractul de munca cica nu se poate face pe carte de identitate rom.Asta e problema mea....plus ca...n are intentii de casatorie in viitorul prea apropiat.

Cu siguranta el are un domeniu neliberalizat si nu-ti poate face contract de munca fara cartea de identitate italiana.

Sa-ti caute pe cineva, chiar mama lui, sa-ti faca un contract de munca domestic. Dupa ce primesti rezidenta ti-l poate inchide.

Te costa contributia la INPS, dar rezolvi cu rezidenta, dupa care iti poti face contract de munca in toate domeniile.

Inserita il: 31/03/2011 19:04:30
Messaggio:

El vinde si face asistenta la motostivuitoare,adik are o firma de carrelli,vendita.

Inserita il: 31/03/2011 19:22:59
Messaggio:

comert sau servicii ... domeniu neliberalizat.

Spune-i sa gaseasca o persoana sa te angajeze ca domestica, cu minumul de ore pe saptamana, importul minim. Pe trimestru se plateste circa 350 de euro.

Oricum in cateva luni primesti rezidenta. La Milano dureaza 7 luni, la Mantova banuiesc ca mult mai putin.

Facand 2 socoteli chiar daca dureaza 6 luni, documentele te ajung la circa 700 de euro si nu se platesc toti pe loc. De exemplu pt. trim. 2 (aprilie-iunie) se platesc pana pe 10 iulie.

Eu zic ca daca nu ai o alta sansa, se merita.

Inserita il: 31/03/2011 19:40:57
Messaggio:

Daca as avea carte de identitate italiana ar fi mai convenabil pt mine,asa as obtine si rezidenta si contract de munca.Oricum iti multumesc foarte mult pt timpul acordat,imi pare rau daca te am agasat.

Inserita il: 31/03/2011 19:52:06
Messaggio:

alexutza a scris:

Daca as avea carte de identitate italiana ar fi mai convenabil pt mine,asa as obtine si rezidenta si contract de munca.

cartea de identitate italiana = rezidenta in Italia.

Inserita il: 31/03/2011 19:58:11
Messaggio:

asa este.....O seara buna,pt mine nu prea este ...dar asta e.Pupici

Inserita il: 31/03/2011 20:05:08
Messaggio:

Sus cu moralul, vei vedea ca se va rezolva totul. Putina rabdare si incredere in ceea ce construiesti.

Inserita il: 31/03/2011 20:09:25
Messaggio:

Multumesc foarte mult pt incurajare,ho bisognio e anche tanto.Practic sunt chiar singura aici.Voi intra mai des pe acest site,simt nevoia de comunicare cu oameni pozitivi.

Autore Risposta: Nelumbo
Inserita il: 31/03/2011 23:02:48
Messaggio:

dana
Felicitari. Te admir sincer pentru rabdare. Nu stiu exact de când este Alexandra în IT, dar se pare ca este "încurcata" rau.
alexutza
Cred ca întâi ar trebui sa-ti explice cineva care este ordinea în care trebuie sa-ti faci documentele si felul în care le poti cere.
Din mesajele tale, eu cel putin, înteleg ca tu habar nu ai de aceste lucruri. Ma mira faptul, de exemplu, cum de prietenul tau italian nu ti-a explicat aceste lucruri si te-ai dus la Agenzia delle Entrate sa ceri rezidenza! ...
Bafta.

Autore Risposta: dany
Inserita il: 01/04/2011 10:38:31
Messaggio:

Mesajul lui alexutza

Buna ziua,ma numesc Alexandra.As dori sa mi oferiti o infarmatie de care am nevoie urgent.Am fost la oficiul delle Entrate pt a cere rezidenta.Acolo mi s a zis ca am nevoie de carta de identitate dar aceasta carte de identitate nu o pot obtine din cauza ca nu am acel card de sanatate european,contractul de munca nu mi se face pe carte de ident romaneasca.Cum pot face?se poate obtine acel card si de aici fiind?fara sa am nevoie sa ajung in ROM?poate cere mama acel card,in locul meu si sa mi l trimita?astept un raspuns,va multumesc

scuze, ieri cand am citit mp, nu reuseam sa conectez nimic, din ce spuneai....
-vad ca incurci tare mult lucrurile...exact ca si in topicul celalalt cu pensie drepturi, facilitati, etc ...

1.la Agenzia delle Entrate, te duci si iti iei Codul Fiscal, care iti trebuie peste tot...fara el, nu poti face nimic...
2.pt residenza, se aude multe, dar singurul lucru sigur, este contractul de munca... cum spui ca acum ai un convivent (prima credeam ca te interesa pensia , scuze am glumit), iti poate face si un contract de colf, cu un part-time cel mai simplu, ...asta pt ca deja ai spus ca el iti da casa...
3.acest contract se face numai cu buletinul romanesc sau pasaportul, care este un document mult mai important decat buletinul

exact cum ti-a spus si Dana, contractul se inregistreaza, dupa ce este inregistrat, te duci cu el in comuna, unde se cere residenza...aici trebuie sa te duci cu persoana care iti ofera gazduire:convivent, amant, prieten, bunic etc etc...pt ca trebuie sa semneze ca te accepta in casa...apoi, normal trebuie sa vina vigili acasa, sa te vada, face verbalul pe care-l depune la anagrafe, apoi tu in acel moment, ceri CI-italiana...durata este, timpul de cand faci cererea unde semneaza el, si pina cand ajung acasa vigili, pt ca dupa ce el a depus verbalul, deja in comuna esti inregistrata, pt a cere CI....

daca tu ai alt loc de munca, dupa ce ai luat CI si esti residenta, poti sa inchizi contractul asta de colf-domestica, sa platesti tot ce trebuie, adica taxele INPS, apoi iti faci contract la noul loc de munca...

dar, ATENTIE, exact cum se spunea, nu toate muncile sunt liberalizate

@ nelumbo, nu fi asa rau..lumea stie asa de multe, dar pina la urma se ineaca intr-o picatura

Autore Risposta: joitamonic
Inserita il: 17/06/2011 15:51:56
Messaggio:

multumim celor care au explicat in clar cum se obtine cartea de identitate italiana(rezidenta)
intrebare:la cat timp vin vigilii sa vada daca esti acasa,si daca nu te gasesc acasa,ce se intampla?se controleaza sigur?nu pot sa lucrez in alta parte in timpul mei liber?
astept un raspuns
multumesc

Inserita il: 17/06/2011 15:54:58
Messaggio:

joitamonic a scris:

multumim celor care au explicat in clar cum se obtine cartea de identitate italiana(rezidenta)
intrebare:la cat timp vin vigilii sa vada daca esti acasa,si daca nu te gasesc acasa,ce se intampla?se controleaza sigur?nu pot sa lucrez in alta parte in timpul mei liber?
astept un raspuns
multumesc

depinde de la o localitate la alta, oricum in primele 2-3 saptamani vin sa controleze.

chiar daca nu te gasesc acasa, se intereseaza si la portar, eventual daca ai scris numele pe cutia de la posta, se intereseaza pe la vecini.

Inserita il: 17/06/2011 15:59:52
Messaggio:

multumesc mult dana pt raspuns,
important este,pot sa te refuze daca nu te gasesc acasa?
oricum am pierduttimpul asteptand codicele fiscal 2 luni dupa care am fost din nou la entrate ca sa constat ca era vina mea ca nu mi am trecut numele pe poarta...si crede ma stau cu italieni care nu mi au spus nimic de treaba asta
multam

Inserita il: 17/06/2011 16:03:32
Messaggio:

joitamonic a scris:

oricum am pierduttimpul asteptand codicele fiscal 2 luni dupa care am fost din nou la entrate ca sa constat ca era vina mea ca nu mi am trecut numele pe poarta...si crede ma stau cu italieni care nu mi au spus nimic de treaba asta
multam

dupa cate stiu codul fiscal se elibereaza pe loc, acasa ajunge cel plasticat, oricum tu ai deja cod fiscal italian din momentul in care ai facut cererea la agenzia delle entrate si ti s-a eliberat acea foaie A4, care se accepta la primarie cand ceri rezidenta.

Inserita il: 17/06/2011 16:20:13
Messaggio:

dana a scris:

joitamonic a scris:

multam

dupa cate stiu codul fiscal se elibereaza pe loc, acasa ajunge cel plasticat, oricum tu ai deja cod fiscal italian din momentul in care ai facut cererea la agenzia delle entrate si ti s-a eliberat acea foaie A4, care se accepta la primarie cand ceri rezidenta.

intrebarea era daca iti pot refuza rezidenta daca nu te gaessc acasa in oraraul stabilit...
multam

Inserita il: 17/06/2011 16:21:46
Messaggio:

nu am auzit nici un caz ca nu a primit rezidenta din acest motiv, o modalitate de a se informa gasesc ei.

Inserita il: 17/06/2011 16:25:34
Messaggio:

pentru linistea ta, daca ai facut cererea de ceva timp, poti merge la primarie sa intrebi in ce stadiu este practica.

Autore Risposta: Chanel
Inserita il: 17/06/2011 16:29:45
Messaggio:

Imi aduc aminte ca mie mi-au spus asa ori 3 luni un contract de munca ,ori ma casatoresc cu cetatean italian de vreau rezidenza.

Autore Risposta: Chanel
Inserita il: 17/06/2011 16:31:11
Messaggio:

La mine a venit un politist sa vada daca locuiesc dupa 6 luni de zile (vorbesc ptr firenze) de la depunerea documentelor.

Inserita il: 17/06/2011 22:02:20
Messaggio:

da,cred ca are dreptate dana...depinde si de localitate si din cate m am mai informat depinde de la caz la caz...uneori te verifica alteori da telefon...important este sa te sustina cei care ti au facut rezidenta
sper sa am noroc...
va multumesc pt informatii
e singurul topic la care cand pui o intrebare intr un fel sau altul primesti un raspuns...e bine sa ne impartasim din experientele deja traite,ca lectii pt cei ce vor sa invete

Autore Risposta: adryblue9
Inserita il: 08/02/2012 12:37:24
Messaggio:

Buna,

Am nevoie de niste informatii si sper sa ma puteti ajuta. Sunt in Italia de 5 luni insa nu imi pot face CI, am doar codice fiscal. Sotul meu are CI si ne-am gandit ca imi pot face si eu prin "reconcilierea familiei" insa ni s-a spus ca imi trebuie contract de munca sau 5000 de euro in cont plus asig medicala. Nu exista o alta cale? Mi se pare absurd ca suntem in EU si tot ne lovim de impedimente. Contract de munca nu imi face nimeni fara CI iar 5000 de euro nu am de unde sa scot plus ca nu am incredere sa bag o asemenea suma intr-un cont.

Aveti vreun sfat pt mine, va rog?

Multumesc

Autore Risposta: veronicad
Inserita il: 08/02/2012 14:56:54
Messaggio:

Buna ziua Adryblue,

Pentru "reintregirea familiei", nu reconciliere ca aia e doar la tribunal sau intr-o faza premergatoare unui proces, pe care sotul dvs. ar putea sa o faca, ar trebui sa intruniti urmatoarele conditii (din pacate, am doar textul in italiana, daca ceva nu e clar: intrebati-ma):
1) demonstrarea existentei unor conditii adecvate de cazare a rudei in cauza si 2) a unui venit minim pe familie sau personal.

"Per l'alloggio, un certificato deve attestare che rientri nei parametri minimi previsti dalla legge regionale per gli alloggi di edilizia residenziale, con espressa l'idoneità alloggiativa o certificato di idoneità igienico-sanitaria, originale più fotocopia, (questo certificato deve essere richiesto dallo straniero presso l#8217;Ufficio Tecnico del Municipio competente per residenza o presso la Asl di appartenenza).
Se il richiedente è ospite, deve allegare dichiarazione redatta dal titolare dell#8217;appartamento su mod. #8220;T2#8221;, attestante il consenso ad ospitare anche i ricongiunti.
In caso di ricongiungimento a favore di un solo minore di anni 14, il certificato comunale può essere sostituito:
- da una dichiarazione di ospitalità del titolare dell#8217;appartamento su mod. #8220;S1#8221; (originale e fotocopia),
- da copia del contratto di locazione/comodato/proprietà di durata non inferiore a sei mesi a decorrere dalla data di presentazione della domanda (duplice copia).

Per il reddito, occorre disporre di un reddito annuo derivante da fonti lecite non inferiore allŽimporto annuo dell#8217;assegno sociale aumentato della metà dell'importo per ogni familiare che si deve ricongiungere. Per il ricongiungimento di due o più figli di età inferiore a 14 anni o di due o più familiari dei titolari dello status di protezione sussidiaria sarà necessaria un reddito non inferiore al doppio dell'assegno sociale annuo.
Esempi di reddito in relazione al numero dei familiari da ricongiungere:
- un solo familiare, reddito minimo di euro 7.714,00 (5.142,67 pari all#8217;importo annuo dell#8217;assegno sociale, più 2.571,33 pari alla metà dell#8217;importo annuo dell#8217;assegno sociale)
- due familiari, reddito minimo di euro 10.285,34
- due o più figli di età inferiore ai 14 anni, reddito minimo di euro 10.285,34
- tre familiari, reddito minimo #8364; 12.856,67

Ai fini della determinazione del reddito del richiedente il ricongiungimento familiare, è necessario tenere conto anche dei familiari precedentemente ricongiunti e a carico dello stesso. Secondo le norme in vigore (art. 29, comma 3, lett. b del Testo Unico) ai fini della determinazione del reddito si tiene conto anche del reddito annuo complessivo dei familiari conviventi con il richiedente.
Qualora il richiedente non sia in possesso di un reddito personale, lo stesso potrà essere dimostrato anche presentando idonea documentazione relativa ai redditi posseduti dai familiari conviventi.
Nel caso di richiesta di nulla osta al ricongiungimento per figli maggiorenni affetti da invalidità totale, la condizione di #8220;a carico#8221; viene valutata dalla rappresentanza diplomatica italiana nel Paese di origine o di provenienza, dopo aver accertato i motivi di salute che determinano l#8217;inabilità al lavoro dei figli stessi.
Analogamente, nel caso di richiesta di nulla osta al ricongiungimento per genitori ultrasessantacinquenni, qualora gli altri figli, residenti nel paese di origine, siano impossibilitati al loro sostentamento per documentati gravi motivi di salute, la condizione di #8220;a carico#8221; viene valutata dalla rappresentanza diplomatica italiana dopo aver accertato lo stato di salute dei figli in questione. Per i genitori ultrasessantacinquenni, inoltre, sarà richiesta un#8217;assicurazione sanitaria obbligatoria o altro titolo idoneo a garantire la copertura di tutti i rischi nel territorio nazionale ovvero l#8217;iscrizione al Servizio sanitario nazionale previo pagamento di un contributo da determinarsi con decreto del Ministro del lavoro, della salute e delle politiche sociali, di concerto con il Ministro dell'economia e delle finanze, da adottarsi entro il 30 ottobre 2008 e da aggiornarsi con cadenza biennale."

Sursa: www.immigrazioneoggi.it

Sa recapitulam: am tras concluzia ca spatiul locativ nu e o problema, ramane venitul.
Asadar sotul castiga sub venitul minim cerut de lege?
Bine, haideti sa consideram ca din pacate nu castiga cat pretinde legislatorul, ramane sa va faceti acea asigurare medicala privata.
Stiu din experienta ca costa in jur de 400,00 euro/an.
De ce spuneti ca nu va incredeti sa puneti 5.000,00 euro intr-un cont (de altfel cont personal) care va constitui o garantie pentru statul italian ca aveti din ce sa va intretineti?
Nu va fura nimeni banii din PROPRIUL CONT!
Si in acelasi timp, cand ati decis sa retrageti suma, nu exista nicio banca care sa va poata impiedica sa o faceti!!!

Intr-adevar birocratia este absurda, si pare facuta special sa impiedice cetatenii sa-si regularizeze situatia dar, va asigur, ca nu este chiar asa.
Puteti avea ghinionul sa dati peste niste functionarii incompetenti sau dificili dar daca obiectiv veti intruni conditiile, veti primi in final si mult dorita CI.

Cand vi se refuza un drept care stiti ca e al dvs. si vi se cuvine, cereti sa vi se dea inscris cu stampila si semnatura lizibila motivatia refuzului (daca abordati din acest pdv, veti constata ca multi contopisti se "inmoaie" ca prin farmec! )

Ca sa va dau un ex. al absurdului si a pusului betelor in roate, eu stiu o romanca care are buletin de Italia de 7 ani dar i s-a furat portofelul cu bani si documente si s-a mutat intre timp cu familia iar cand a mers sa isi refaca CI, pe motiv ca ea castiga 700,00 euro, sotul e somer iar chiria costa 500,00 euro - un nesimtit de functionar - ca nu pot sa ii spun altfel - a intrebat-o cum se intretin ei! Nu cumva sotul se ocupa de furturi si alte ilegalitati??!!!Efectiv, asa i-a spus, direct si la obraz!!!Si in plus, pe moment refuza sa ii refaca CI caci, chipurile, nu are in cont 5.000,00 euro!!!
Eu am intrebat-o daca stie numele functionarului si am convins-o sa faca plangere la seful biroului de la primarie caci un asemenea comportament este clar discriminatoriu!

Sfatul meu e sa va inarmati cu rabdare si sa incercati sa parcurgeti etapele necesare obtinerii CI!
Nu uitati ca aveti nevoie si de-o traducere in italiana a certificatului de casatorie.

Bafta,

VERONICA

Inserita il: 08/02/2012 15:11:35
Messaggio:

veronicad a scris:
....................
Nu uitati ca aveti nevoie si de-o traducere in italiana a certificatului de casatorie.

Bafta,

VERONICA

Dar aveti certificat de casatorie? Ca daca da, trebuie sa va faca.

Inserita il: 08/02/2012 15:24:24
Messaggio:

problema este exact cum se spune: trebuie spatiul pt 2 persoane + venitul, adica daca sotul are contract de munca si castiga 1000 de euro pe luna, poate sa iti faca actele si tie.. daca in acte castiga numai 700 si plateste chirie 400, atunci nu poate, pt ca nu reuseste cu venitul sa va intretineti...

ce spunea Veronica, functionarul a facut o intrebare pertinenta, reala, fara sa intram in amanunte: cum traiesti, daca ai cheltuielile mai mari de cat castigi...

asta va fi problema de viitor a multora, cu noile legi a lui Monti, ca nu ai cum sa cheltuiesti mai mult decat castigi

Inserita il: 08/02/2012 15:40:17
Messaggio:

dany
Functionarii de la primarii nu pot face astfel de întrebari, evaluari. Chiar daca are 700 /luna, CUD-ul depaseste minimul necesar pentru înca o persoana. El nu este pus acolo sa simuleze calculul ISEE (Indicatore della Situazione Economica Equivalente). Oricât de pertinenta ar fi întrebarea, nu este treaba lui.

Inserita il: 08/02/2012 17:26:07
Messaggio:

hai sa fim seriosi... de fapt ai dreptate, ei pot numai sa accepte actele pt ajutoare, case etc etc... concret, ca fara un minim nu poti trai, si daca traiesti, deja se intreaba... sa nu uitam, ca acum primariile impreuna cu agenzia delle entrate si equitalia, au mana libera sa constate si sa evalueze patrimoniul fiecarui resident, SA NU UITATI ASTA....

Inserita il: 08/02/2012 18:31:37
Messaggio:

adryblue9 a scris:

Buna,

Am nevoie de niste informatii si sper sa ma puteti ajuta. Sunt in Italia de 5 luni insa nu imi pot face CI, am doar codice fiscal. Sotul meu are CI si ne-am gandit ca imi pot face si eu prin "reconcilierea familiei" insa ni s-a spus ca imi trebuie contract de munca sau 5000 de euro in cont plus asig medicala. Nu exista o alta cale? Mi se pare absurd ca suntem in EU si tot ne lovim de impedimente. Contract de munca nu imi face nimeni fara CI iar 5000 de euro nu am de unde sa scot plus ca nu am incredere sa bag o asemenea suma intr-un cont.

Multumesc

prin reintregire nu se cere sa ai 5.000 de euro in cont, ci doar ca sotul sa te poata intretina trebuie sa demonstreze (CUD sau 730/declaratia de venit) ca are venitul anual de minim 5.577,00 + 1/2 din aceast import care este importul minim social (deve dimostrare di avere un reddito, pari almeno all'importo annuo dell'assegno sociale aumentato della sua metà per ogni persona da ricongiungere)

Deci trebuie sa demonstreze ca are un venit minim pe an de euro 8.365,50

Si daca el munceste este asigurat si iti poate face asigurarea de sanatate si tie, deci daca esti casatorita nu iti trebuie asigurare de sanatate privata pentru a primi rezidenta.

http://www.meltingpot.org/articolo12046.html

contractul sau banii in cont trebuie doar pentru cei care nu sunt casatoriti si nu pot fi intretinuti de nimeni ....

Autore Risposta: florinellove
Inserita il: 08/02/2012 21:15:45
Messaggio:

Am sa incerc aici sa postez pentru cei care vor sa vina in Italia sau care sunt la inceput. Am sa scriu in special pentru orasul Genova, dupa cum se vede difera de la oras la oras, nici eu nu ma pricep foarte bine dar am sa incerc sa arat cam ce trebuie sa faci cand esti nou venit in Italia, cu siguranta colegii de pe forum ma vor corecta daca gresesc sau vor aduce si alte informatii. Nu mai deschid alt topic pentru ca ce voi scrie iti serveste pentru a obtine cartea de identitate italiana.

Ai ajuns in Italia, locuiesti la o ruda sau un prieten sau ai un loc de munca si iti ofera si cazare... Ce faci mai departe?
Te interesezi unde se afla "Agenzia delle Entrate" in zona unde locuiesti, acolo iti elibereaza "codicele fiscal" acesta este foarte important, fara codice nu poti face mai nimic in Italia. Nu se plateste nimic pentru eliberare codice fiscal, se completeaza o cerere simpla care o gasesti la agenzia delle entrate, cu cererea completata si cartea de identitate romanesca iti elibereaza codicele fiscal care vine in cutia postala la adresa care ai scris-o in cerere.
Dupa ce ai depus cererea iti elibereaza pe loc un document pe care este trecut "codul" de la codice si care il poti folosi pana iti ajunge acasa codicele fiscal (cardul).

Site-ul de la Agenzia delle entrate:
http://www.agenziaentrate.gov.it/wp...entrate/home

Immagine:

147,66 KB

Inserita il: 08/02/2012 21:16:03
Messaggio:

Multumesc mult ptr raspuns . Reintregirea familiei am vrut sa spun si eu :) ca nu ne-am certat ca sa incercam sa ne reconciliem :)

Intre timp ne-am mai interesat si cineva ne-a spus cam ceea ce mi-ati spus si dvs. Sotul meu ia cam 1000 EUR pe luna deci nu se pune problema venitului. Certificatul il avem tradus si cu apostila.Deci ar mai trebui sa imi fac asigurarea medicala.

Cred ca functionara de la primarie nu a vrut sa ne ajute, pur si simplu.

Multumesc inca o data.

Adriana

Inserita il: 08/02/2012 21:20:57
Messaggio:

dana a scris:

adryblue9 a scris:

Buna,

Multumesc

prin reintregire nu se cere sa ai 5.000 de euro in cont, ci doar ca sotul sa te poata intretina trebuie sa demonstreze (CUD sau 730/declaratia de venit) ca are venitul anual de minim 5.577,00 + 1/2 din aceast import care este importul minim social (deve dimostrare di avere un reddito, pari almeno all'importo annuo dell'assegno sociale aumentato della sua met#224; per ogni persona da ricongiungere)

Si daca el munceste este asigurat si iti poate face asigurarea de sanatate si tie, deci daca esti casatorita nu iti trebuie asigurare de sanatate privata pentru a primi rezidenta.

contractul sau banii in cont trebuie doar pentru cei care nu sunt casatoriti si nu pot fi intretinuti de nimeni ....

Multumesc. Te rog explica-mi partea cu asigurarea medicala. Sotul meu este asigurat. Cum trebuie sa procedam ca sa imi faca si mie?

Inserita il: 08/02/2012 21:48:41
Messaggio:

Acum ai codice fiscal, ai un loc de munca sa zicem ca "badanta fixa" adica locuiesti cu persoana la care lucrezi, vrea sa iti faca contract de munca, perfect. Ce documete iti trebuie: cartea de identitate romaneasca, pasaportul si codicele fiscal. Dupa ce iti face contractul sa ii ceri angajatorului si "ricevuta de la INPS, denuncia rapporto di lavoro domestico" din ce am inteles aceasta dovedeste ca acel contract este inscris la INPS si este adevarat, aceasta ricevuta iti trebuie si cand depui actele pentru CI italiana.

Am sa pun mai jos doua modele de contract, amadoua pentru badante:

Acesta este facut in 2011
Immagine:

178,33 KB
Immagine:

200,96 KB

Acesta este facut in 2012
Immagine:

174,46 KB

Model "Ricevuta"
Immagine:

175,03 KB
Immagine:

85,59 KB

Dupa cum se vede in ricevuta este completat seria de la CI romanesc la cel angajat deci nu iti trebuie CI italian pentru contractul de munca.

Inserita il: 08/02/2012 23:09:15
Messaggio:

Acum ai codice fiscal ai si contract de munca, vrei carte de identitate italiana, rezidenta...
Te interesezi unde e "Comune" in orasul in care locuiesti, trebuie sa ajungi la "Ufficio Cittadini Unione Europea" poti merge prima data sa te interesezi exact ce documente iti trebuie pentru eliberare CI sau daca este posibil cauti pe site-ul lor.

Model documente necesare pentru CI italiana, rezidenta:
Immagine:

172,04 KB
Este necesar doar ce este marcat cu galben, repet, aceste documente sunt necesare pentru obtinere CI italiana in Genova, este posibil sa difere de la oras la oras.

Dupa ce ai toate documentele necesare plus acel timbru (bollo, care se cumpara de la tabacchi...) te duci si le depui la "comune".

Dupa ce ai depus actele vei primi pe loc "Attestato di ricevuta della richiesta di iscrizione anagrafica"
Immagine:

163,23 KB

Acum astepti maxim doua luni pentru ca, sa vina politistul (vigile) unde ai declarat ca locuiesti. Nu trebuie sa te gaseasca acasa dar trebuie sa fie cineva care sa declare ca locuiesti acolo (vecini, angajator, etc) la prietena mea cand a venit nu era acasa dar era angajatorul ei, la pus sa ii arate unde este camera ei, unde doarme... nu toti "vigili" sunt la fel, oricum din ce am inteles este obligatoriu sa fie cineva chiar daca esti tu acasa, care sa declare ca locuiesti acolo.

Inserita il: 08/02/2012 23:27:21
Messaggio:

OffTopic: Tot ce am scris mai sus, nu este din ce am citit pe internet sau din auzite, prin toate etapele am trecut eu personal, toate documentele depuse ca model sunt propietate personala.

Inserita il: 09/02/2012 18:34:59
Messaggio:

adryblue9 a scris:

dana a scris:

adryblue9 a scris:

Buna,

Multumesc

prin reintregire nu se cere sa ai 5.000 de euro in cont, ci doar ca sotul sa te poata intretina trebuie sa demonstreze (CUD sau 730/declaratia de venit) ca are venitul anual de minim 5.577,00 + 1/2 din aceast import care este importul minim social (deve dimostrare di avere un reddito, pari almeno all'importo annuo dell'assegno sociale aumentato della sua met#224; per ogni persona da ricongiungere)

Multumesc. Te rog explica-mi partea cu asigurarea medicala. Sotul meu este asigurat. Cum trebuie sa procedam ca sa imi faca si mie?

trebuie sa mergeti la ASL-ul de care apartineti si faci cererea pentru asigurarea de sanatate. Si acolo trebuie sa demonstrezi gradul de rudenie (certificatul de casatorie) si ca sotul tau te poate intretine (CUD-ul de anul trecut).

Inserita il: 11/02/2012 10:01:59
Messaggio:

adryblue9 a scris:

Multumesc mult ptr raspuns . Reintregirea familiei am vrut sa spun si eu :) ca nu ne-am certat ca sa incercam sa ne reconciliem :)

Intre timp ne-am mai interesat si cineva ne-a spus cam ceea ce mi-ati spus si dvs. Sotul meu ia cam 1000 EUR pe luna deci nu se pune problema venitului. Certificatul il avem tradus si cu apostila.Deci ar mai trebui sa imi fac asigurarea medicala.

daca sotul tau are contract de munca, si in busta paga sunt acesti 1000 de euro, nu exista nici un motiv sa va nege residenza... sa nu uitam ca trebuie si spatiul, iar daca el are deja residenza in o casa, unde mai este o familie si nu rezulta spatiu suficient, da, atunci va poate refuza... daca este singur si are contract de casa, trebuie sa vezi si ce scrie in contract, pt ca sunt fel si fel de contracte, unde pot scrie ca nu pot inchiria sau sa vina chiar cineva in casa respectiva... de obicei, chiar daca este contract, multe primarii cer si semnatura patronului casei....
sa nu uitati certificatul de casatorie, tradus apostilat legalizat, care este singurul act doveditor pt voi sa sunteti casatoriti, si in acelasi timp, sotul tau, poate sa ceara unde munceste, sa te treaca deja a suo carico, asa deja esti pe tessera sanitara a lui....

off topic:
florinellove, tot ce ai pus, sunt lucruri stiute si ras-stiute...eu am avut CF in 2000 cand am venit, eram clandestina... cererea facuta cu pasaportul, la agenzia delle entrate de firenze si un domicilio, unde stateam de fapt atunci...acolo mi-a ajuns cardul, care este acelasi si in timpul cand mi-am facut actele, nu mi-au dat alt CF-card, pt ca deja il aveam

Inserita il: 11/02/2012 11:44:35
Messaggio:

Dany sunt lucruri stiute de cei care au trecut prin asa ceva dar de cei care nu au trecut nu cred ca sunt stiute. Eu am postat pentru cei care nu cunosc, imi pare rau daca crezi ca nu este util ce am scris.

Autore Risposta: angelique
Inserita il: 11/02/2012 13:26:58
Messaggio:

Florinell - dupa parerea mea ai facut bine ca ai scris si mai ales pus si documentele facute de tine si mama ta!Cine este interesat se uita si pricepe mai usor pasi pe care ii are de facut si mai ales intelege mai bine ce hartii are in mana.

Inserita il: 11/02/2012 21:04:03
Messaggio:

Multumesc mult Angelique! Eu le-am pus special pentru cei care nu cunosc, ma gandesc ca asa nu trebuie sa le explici la fiecare in parte. Probabil sunt romani care citesc de acasa si asa vad cam ce pasi au de facut daca vor sa vina in Italia. O chestie care e interesanta, contractele de munca aici nu sunt stampilate cel putin astea care le am eu, acasa toate contractele au stampila cel putin de la ITM. Eu cand am vazut contractul de munca al mamei am zis ca e facut la pc si nu valoreaza nimic

Inserita il: 12/02/2012 01:10:25
Messaggio:

Florinel, sunt informatii foarte utile celor nou veniti în IT. Practic sunt primii pasi. Bine ca ai avut rabdare sa scanezi si restul...
În privinta:

Eu cand am vazut contractul de munca al mamei am zis ca e facut la pc si nu valoreaza nimic

As spune ca falsul se pedepseste aspru. Pe urma contractele sunt înregistrate la mai multe institutii si usor se descopera un eventual fals.

Inserita il: 13/02/2012 17:05:32
Messaggio:

scuza-ti eu nu spun ca informatiile puse de Florin nu sunt bune, spun doar ca multi- foarte multi cunosc aceste informatii simple dar legale, dar nu se multumesc... ca un contract, multi l-au considerat fals sau ilegal, pt ca era scris numai pe o foie de hartie, fara multe stampile, dar acel contract a fost transmis telematic la INPS, asta multi nu l-au acceptat...

un exemplu: cineva si-a facut contract de munca pt orele pe care le muncea, cu pretul pe care-l primea, exact totul legal, perfect legal... pacat, ca nu a pus in calcul, ca sunt si taxele pe care trebuia sa le plateasca personal si atunci socoteala nu ia mai convenit... astea sunt lucrurile reale si legale

Autore Risposta: DrAdrian007
Inserita il: 13/02/2012 18:34:05
Messaggio:

Banuesc ca cine scrie un contract si i-si asuma responsabilitatea legala sa te angajeze cel putin cere opinia unui avocat sa stie daca totul e in regula si respecta legea. Daca nu, cum poti avea incredere ca va respecta legea cand te angajeaza?

Inserita il: 13/02/2012 19:18:00
Messaggio:

Aceste contracte sunt contracte interne intre angajat si angajator si in multe cazuri sunt inlocuite cu scrisoarea de angajare unde este specificat contractul national, categoria si nivelul salarial, importul brut anual, zilele de concediu sau alte clauze contractuale interne.

O societate trebuie sa faca comunicarea angajarii la Centro per l'Impiego, iar persoanele fizice si contractele din agricultura trebuie inregistrate la INPS.

Autore Risposta: adrian_pindici
Inserita il: 14/02/2012 13:14:23
Messaggio:

Astazi imi spunea cineva de la o agenzia del lavoro ca pentru a obtine carte de identitate italiana, cetatenii romani si bulgari nu mai au nevoie de prezentarea unui contract de munca, in primarie se cere cartea de identitate romaneasca si dovada viitoarei rezidente. Saptamana viitoare merg la primarie pentru a cere rezidenta, sunt tare curios!!! Am contract de munca, insa vreau sa vad daca e adevarat.

Inserita il: 14/02/2012 21:37:40
Messaggio:

Povesti!
Uneori nu stiu nici cei care ar trebui sa stie... si atunci stiu aceia de la o agenzie de munca???

Autore Risposta: veronicad
Inserita il: 16/02/2012 19:59:02
Messaggio:

Apropo de conditii necesare pentru reintregirea familiei, sedere in Italia si indemnizatii/ajutoare sociale...cititi mai jos:

"429 de euro pe lună pentru a trăi în Italia

Valoarea indemnizației sociale a fost actualizată. Se acordă numai bătrânilor cei mai nevoiași, însă este și o referință fundamentală pentru permise de ședere, reîntregiri și alte proceduri ce țin de imigrație.

429 de euro pe lună, care înmulțiți cu treisprezece plăți lunare fac 5.577 de euro anual. Aceasta este pentru 2012 valoarea indemnizației sociale. Indemnizația se acordă cetățenilor italieni de peste 65 de ani sau comunitari care trăiesc în Italia de cel puțin 10 ani și care au un venit inferior acestei valori. Cetățenii extracomunitari o pot încasa numai dacă, în afară de îndeplinirea acestor cerințe, au carte de ședere. Valoarea indemnizației sociale se folosește în birocrația imigrației.

Un cetățean extracomunitar care, de exemplu, dorește să-și reînnoiască permisul de ședere, trebuie să demonstreze că încasează un venit cel puțin egal cu valoarea indemnizației sociale, adică 5.577 euro.

Dacă vrea să-și aducă în Italia soția, venitul trebuie să fie de cel puțin 1,5 ori valoarea indemnizației, adică 8.365,50 euro.

Raportarea la indemnizație este importantă și pentru cetățenii comunitari. Românii care vor să rămână în Italia mai mult de trei luni și nu au un loc de muncă trebuie să demonstreze că dețin resurse de o valoare cel puțin egală cu cea a indemnizației sociale."

Sursa:Gazeta romaneasca

Autore Risposta: florentinaw
Inserita il: 04/04/2012 10:48:33
Messaggio:

Buna. florentinaw@yahoo.com si iti voi spune cum am luat eu rezidenta si cartea de identitate si asigurarea medicala, doar cu 100 euro , dar eu am mers pe unde a fost de mers.

Inserita il: 04/04/2012 12:19:05
Messaggio:

Florentina detaliaza putin, te rog. Ai facut toate acestea fara un contract de munca?

Autore Risposta: crystal
Inserita il: 04/04/2012 12:32:40
Messaggio:

florinellove a scris:

Florentina detaliaza putin, te rog. Ai facut toate acestea fara un contract de munca?

Se poate face rezidenta si fara un contract de munca, este vorba de asa zisa "residenza elettiva"

Inserita il: 04/04/2012 18:17:50
Messaggio:

crystal a scris:
Se poate face rezidenta si fara un contract de munca, este vorba de asa zisa "residenza elettiva"

Unde este indeajuns sa demonstrezi ca ai garantii/resurse economice pt. intretinere.

Insa nu cred ca aceasta rezidenta se poate obtine doar cu 100 de euro, asta legal ...

Inserita il: 04/04/2012 20:37:51
Messaggio:

cum a spus Veronica, 429euro x 13 luni....5577 euro pe an, pentru o singura persoana

Inserita il: 04/04/2012 20:52:28
Messaggio:

am inteles care este suma minima pt. a supravietui in Italia, mesajul meu era adresat lui "florentinaw", ca a rezolvat totul cu 100 de euro.

Inserita il: 04/04/2012 20:56:39
Messaggio:

probabil se refera la asigurarea de sanatate privata Cred ca era in jur de 130-150euro
M-ai confundat vorbind de suma minima de supravietuire

Autore Risposta: cristian_firenze
Inserita il: 11/04/2012 03:29:14
Messaggio:

La mine a fost cam asa :
1. Am fost cu maica-mea la Agenzia delle Entrate unde a trebuit sa declare ca ma ia in grija ei si a dovedit cu fluturasul de salariu ca dispune de resurse financiare
2. Am apostilat/tradus/legalizat certificat de nastere
3. Am mers la Anagrafe unde am depus cerere de rezidenta (sunt agentii de munca gen Life in Spa care cer rezidenta+obligatoriu carte de identitate ca sa ia CVul tau)
M-am dus cu un teanc de acte care mi le ceruse de la Anagrafe si din care a triat peste jumatate spunand ca nu sunt necesare. Grija mare ca functionarii publici nu cunosc legislatia indiferent cat de veche este ea si te trezesti ca dai bani pe documente care nu erau nevoie.
La anagrafe a completat in system cererea urmand sa vina Vigilele acasa in control in maxim 3 luni.
4. In 3 luni fara 2-3 zile a venit o tanti acasa, care a vorbit cu vecinii sa vada ce fel de persoana sunt, de cat timp sunt acolo etc.
5. M-am dus dupa o luna la Anagrafe iarasi cu vreo 5 euro si 2 fotografi tip CI pt a ridica cartea de identitate.
6. Ma duc maine dimineata la ASL sa cer tessera sanitara (am inteles ca se da pe loc o foaie ce contine codul si urmeaz sa vina acasa prin posta tesera propriu zisa)

Autore Risposta: DrAdrian
Inserita il: 11/04/2012 13:15:07
Messaggio:

Explicati-mi va rog diferenta intre permiso di segiorno si carte de identitate..Ce exact e o carte de identitate parca toate ar fi, inclusiv cartea de servicii regionala..

Inserita il: 11/04/2012 18:29:37
Messaggio:

DrAdrian a scris:

Explicati-mi va rog diferenta intre permiso di segiorno si carte de identitate..Ce exact e o carte de identitate parca toate ar fi, inclusiv cartea de servicii regionala..

Permisul de sedere este un document pentru cetatenii extracomunitari, deci poti sa stai in Italia.

In baza permisului de sedere poti cere rezidenta si iti vor da cartea de identitate italiana (pe timpuri la noi era buletinul, acum avem si in Romania cartea de identitate). Rezidenta este inscrierea la primaria de care apartii, de unde rezulta unde locuiesti. Acum vei primi cartea de identitate pt. o adresa, daca in viitor vei schimba casa, trebuie sa schimbi si rezidenta, automat si cartea de identitate.

Carta de servizi regionale, tine loc de cod fiscal si tesera sanitara.
Cu acest document poti sa mergi la urgente, sa-ti cumperi medicamente in farmacie (bonuri care iti vor trebui daca anul viitor vei face declaratia de venituri).
Separat trebuie sa treci pe la ASL pentru medicul de familie care cred ca l-ai primit doar pe un an, deci peste un an trebuie sa mergi sa-ti reinoiesti medicul de familie.

Forum ItaliaRomania.com : http://www.italiaromania.com/forum/

© 2000-06 Snitz Communications

Chiudi Finestra