Forum ItaliaRomania.com
Stampa Pagina | Chiudi Finestra

Stii la ce e bun bicarbonatul?

Stampato da: Forum ItaliaRomania.com
URL Discussione: http://www.italiaromania.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2293
Stampato il: Azi

Discussione:

Autore Discussione: anda01
Oggetto: Stii la ce e bun bicarbonatul?
Inserito il: 08/10/2010 16:13:06
Messaggio:

Este folosit in special la prepararea prajiturilor, insa bicarbonatul de sodiu are multe alte intrebuintari si in alte domenii, cum ar fi la curatenie sau pentru ameliorarea unor probleme de sanatate. Unele intrebuintari sunt destul de cunoscute, altele mai putin.

Daca vrei sa afli cat de polivalent este acest praf citeste randurile de mai jos. Care2.com a scos in evidenta cele mai utile roluri pe care le are bicarbonatul de sodiu, mai ales ca poate ajuta la protejarea mediului in care traim prin folosirea lui in locul unor produse chimice de curatat care au efecte nocive atat pentru noi cat si pentru mediul inconjurator (prin chimicalele pe care le contin).

Ingrijirea personala

1. Pentru dantura

Pune bicarbonat de sodiu pe periuta de dinti (fie dupa ce ai pus si pasta, fie direct) si spala-te. Acesta ajuta la indepartarea petelor de pe dinti, mai ales datorita proprietatilor abrazive. De asemenea, este foarte bun pentru intretinerea protezelor si a altor aparate dentare (scufunda-le intr-o solutie preparata din doua lingurite de bicarbonat peste care ai pus un pahar cu apa calda).

2. Pentru o respiratie urat mirositoare

Pune o lingurita de bicarbonat de sodiu intr-o jumatate de pahar cu apa si clateste-te de cateva ori cu aceasta solutie. Mirosurile sunt neutralizate, nu doar acoperite.

3. Pentru exfolierea pielii

Amesteca trei parti din acest praf si o parte apa pana se formeaza o pasta. Aplica apoi pe piele si freaca usor prin miscari circulare. Clateste-te. Totodata, poti adauga o jumatate de ceasca cu bicarbonat in apa de baie. Face pielea sa fie mai fina.

4. Pentru curatarea mainilor

Pune trei parti bicarbonat si o parte apa sau trei parti bicarbonat si o parte sapun lichid si spala-te pe maini. Aceasta solutie are rolul de a indeparta mirosurile neplacute, de a curata si catifela.

5. Pentru par

Presara putin din acest praf peste cantitatea de sampon pe care ai pus-o in palma si spala-ti parul. Astfel vei avea parul mai curat si mai usor de aranjat. De asemenea, bicarbonatul curata foarte bine si periile de par sau pieptenii.

6. Pentru picioare

Pune trei lingurite de bicarbonat de sodiu intr-un lighean cu apa calda si scufunda-ti picioarele frecandu-le apoi usor.

Curatenia casnica

1. Pentru curatarea baii

Suprafetele din baie (chiuveta, gresie, chiar si fibra de sticla) pot fi curatate eficient frecandu-le cu acest praf (si un burete). Daca vrei o solutie si mai puternica, amesteca bicarbonat de sodiu cu sare grunjoasa si detergent lichid de vase. Nu uita sa clatesti.

2. Pentru improspatarea buretilor

Scufunda buretii intr-o solutie preparata din patru lingurite de bicarbonat si un litru de apa. Mirosurile urate vor fi indepartate.

3. Pentru curatarea ibricelor si ceainicelor

Petele de cafea si ceai de pe vasele in care acestea sunt pregatite pot fi curatate folosind o solutie facuta dintr-un sfert de ceasca cu bicarbonat si un litru de apa.

Pentru petele dificile lasa vasul la inmuiat peste noapte in aceeasi solutie si apoi curata-l si cu detergent.

4. Pentru curatarea petelor de pe hainele de copii

Deoarece pielea copiilor este mai sensibila, acestea trebuiesc spalate cu detergenti mai delicati, insa cu acestia deseori petele raman pe haine. Pentru a le indeparta adauga o jumatate de ceasca de bicarbonat in detergentul lichid pentru haine.

5. Pentru curatarea masinilor

Foloseste o solutie facuta dintr-un sfert de ceasca de bicarbonat si un litru de apa pentru curatarea farurilor, a geamurilor, a pneurilor, presurilor si a caroseriei, fara sa iti faci griji ca se vor zgaria.

Dezodorizare

1. Pentru frigider

Mirosurile neplacute din frigider sunt indepartate daca asezi o cutie cu bicarbonat de sodiu, deschisa, pe unul din rafturile acestuia.

2. Pentru tocatoare

Presara acest praf pe suprafata tocatorului, freaca cu un burete si apoi clateste.

3. Pentru cosurile de gunoi

Presara bicarbonat pe fundul cosului si vei scapa de mirosurile urate. Spala si clateste.

4. Pentru canalizare

Pune o jumatate de ceasca de bicarbonat chiar in canalizare (de la chiuveta sau cada) si apoi toarna apa fierbinte peste.

5. Pentru adidasi

Presara bicarbonat in acestia si lasa-i asa cel putin o noapte. Inainte sa ii incalti scutura-i.

Ameliorarea unor afectiuni

1. Pentru arsurile de stomac

Pune o lingurita de bicarbonat intr-un pahar cu apa si bea-l imediat. Important de stiut insa este ca nu e bine sa apelezi prea des la aceasta solutie.

2. Pentru durerile de gat

Fa gargara cu o solutie din doua lingurite de bicarbonat si un pahar cu apa calda.

3. Pentru intepaturile de insecte

Mancarimile provocate de acestea pot fi ameliorate daca pui pe locul afectat putin bicarbonat amestecat cu cateva picaturi de apa.

Risposte:

Autore Risposta: dana
Inserita il: 08/10/2010 16:30:55
Messaggio:

Un produs care nu poate lipsi din casa

Este recomandat si pentru spalarea fructelor si legumelor.

Autore Risposta: alina-ionela
Inserita il: 08/10/2010 17:54:40
Messaggio:

Ai dreptate Dana.Eu il mai folosesc si la curatarea argintului si a periutelor de dinti.

Autore Risposta: angelique
Inserita il: 08/10/2010 21:19:20
Messaggio:

Intr-adevar ,bicarbonatul este extrem de util !Eu mai pun si in masina de spalat vase ,asa ,cam odata pe saptamana ,cand mi se pare mie ca s-a format un miros urat ,sau cand am vase unsuroase.
http://www.bicarbonato.it/static/wm...NATO2005.pdf puteti citi o mie si unu de modalitati de a folosi bicarbonatul

Autore Risposta: crinomo
Inserita il: 08/10/2010 23:59:11
Messaggio:

Eu il folosesc foarte mult la curatat frigiderul.

Autore Risposta: Cocolina
Inserita il: 09/10/2010 00:04:45
Messaggio:

Un secret tare pe care l-am aflat!!In loc sa dati bani grei pe anticalcare la masina de spalat folositi bicarbonat!!Exact aceeasi chestie dar mai economica si la fel de eficace!Mi-a dat pontul cel care a venit sa-mi instaleze cucina si lavastoviglie.

Inserita il: 09/10/2010 12:59:00
Messaggio:

eu in masina de spalat nu mai pun anticalcare de mult .....folosesc otet la fiecare spalare .

Autore Risposta: gaby
Inserita il: 09/10/2010 18:02:31
Messaggio:

De cum vazui titlul mi-am zis: "ia zi-ne Anda"

Multumesc de topic!
Eu bicarbonatul nu il folosesc deloc.... dar poate incet incet reusesc sa mi-l fac aliat

Super si chestia ca anticalcar... calgonul, care cica ar fi cel mai eficient anticalcar, este super scump

Inserita il: 09/10/2010 20:40:04
Messaggio:

Eu am eliminat atat amorbidentul cat si anticalcarul ....nu din motive economice ,ci din motive ecologice ,am auzit ca amorbidentul este foarte nociv pt natura ,ca sa nu mai zic ca nu imi place ca murdareste sertarasul unde se pune in masina si se formeaza o substanta mizgoasa de culoare neagra ,trebuia sa spal mereu sertarul iar mai multi hidraulici mi-au zis ca infunda tevile si tuburile (cred si eu mizga aia se depune in timp).Acum pregatesc o solutie de otet -apa si picaturi de la Nuncas (parfum pt haine),asa hainele sant limpezite bine ,miroase placut si se calca usor .Si nu ramane miros de otet cum credeam eu la inceput .Bicarbonatul nu imi lipseste din casa ,il folosesc pe post de TIX ,degrasant (la tigai e minunat)curata bine si marmura si blatul de bucatarie daca e patat probati cu bicarbonat si un burete umed.

Autore Risposta: gaby
Inserita il: 10/10/2010 12:07:49
Messaggio:

Angi ce este Nuncas si unde il gasesti sa cumperi ? Mi-ar place sa-l incerc si eu

Inserita il: 10/10/2010 13:01:44
Messaggio:

gaby a scris:

Angi ce este Nuncas si unde il gasesti sa cumperi ? Mi-ar place sa-l incerc si eu

Nuncas e ca si Ajax sau Pronto,un nume care are produse de curatat pavimente,mobila,sticla,perdele,rufe..etc.Il gasesti pe la Fai-da-te-urile mai mari.Sunt produse de calitate,dar un pic mai scumpisoare

Inserita il: 10/10/2010 13:16:34
Messaggio:

Cum zicea si Alina ,le gasesti in magazinele mai mari ,in drogherie sau cum cumpar eu dintr-un magazin de vopsele .E drept ca e scumput dar e foarte placut si mirosul dureaza mult timp.
http://www.nuncas.it/prodotti/IT_pr...ncheria.aspx

Inserita il: 11/10/2010 09:12:41
Messaggio:

Nuncas il folosesc si eu la calcat.

Am auzit si de folosirea otetului la spalarea hainelor ...dar nu l-am folosit.

Autore Risposta: anda01
Inserita il: 11/10/2010 11:15:34
Messaggio:

dana a scris:

Nuncas il folosesc si eu la calcat.

Am auzit si de folosirea otetului la spalarea hainelor ...dar nu l-am folosit.

Eu folosesc otetul, limpezeste f. bine, dezinfecteaza; dar n-at fi bine sa facem un nou subiect ? ar fi multe de spus si de el

Inserita il: 11/10/2010 11:32:51
Messaggio:

anda01 a scris:
Eu folosesc otetul, limpezeste f. bine, dezinfecteaza; dar n-at fi bine sa facem un nou subiect ? ar fi multe de spus si de el

ok

Autore Risposta: crinomo
Inserita il: 11/10/2010 22:19:51
Messaggio:

Nuncas eu il folosesc la multe:fier de calcat,masina de vase,geamuri,masina,mocroonde ecc de cand l-am decoperit m-am indragostit!!!!!!
Otetul il mai folosesc cateodata si eu la geamuri sau la curatat baia,bazinul de la wc(pt calcar),dopurile de la robinet(pe unde trece apa ca nu stiu cum se numesc) paharele cand nu-mi plac ca au prea mult calcar ecc

Inserita il: 11/10/2010 22:57:27
Messaggio:

Folosesc bicarbonat de sodiu si in apa de baie a copilului,reduce duritatea apei si previne sau calmeaza mancarimile provocate de ciuperca de pe talpa sau degete(daca deja a fost luata)Aceasta ciuperca se ia usor din piscina...am avut ceva batai de cap cu ea.

Autore Risposta: dany
Inserita il: 12/10/2010 17:09:09
Messaggio:

eu nu folosesc bicarbonatul...chiar deloc....poate ca nu am nevoie, dar eu pt curatenie sunt cu clasicele...

apoi pt spalat pe dinti, se spune ca sa te speli odata pe luna, nu mai des, pt ca de fapt mananca smaltul...adica noi spunem ca se albesc dintii,dar...

Autore Risposta: sanda
Inserita il: 20/10/2010 20:20:41
Messaggio:

imi spuneti si mie cat otet puneti la o masina de rufe?si in care compartiment?cel pentru detergent?

Autore Risposta: assai
Inserita il: 20/10/2010 20:48:52
Messaggio:

Eu bicarbonatul, printre altele il folosesc la albirea perdelelor si la dulceata de nuci si de caise, cand nu am apa de var.

Inserita il: 20/10/2010 22:01:35
Messaggio:

Sanda - eu pun otetul in partea unde se pune amorbidentul ,am masina mare de 8 kg si pun cam 50 ml .Daca il faci un amestec de apa ,otet si picaturi parfumate pt haine ,eu pun cantitate egala de apa si otet .Picaturile parfumate nu sant obligatorii .

Autore Risposta: Habana
Inserita il: 21/10/2010 15:36:52
Messaggio:

Fetelor, frumoaselor! Sunteti o adevarata Enciclopedie!
Si eu cunosteam unele calitati ale bicarbonatului si otetului.....dar voi sunteti mai ceva ca un Google!
Citindu-va mi-am adus aminte ca mama imi punea in apa de clatit parul cam 1-2 linguri de otet. Zicea ca da luciu parului. Bunica punea zeama de la o lamaie. Apoi ca e adevarat sau nu, nu stiu.
Cu trecerea timpului am uitat de multe din aceste "obiceiuri" Credeam ca se foloseau pt ca ca pe vremea lui Ceau nu se gaseau sampoane si balsamuri, ca azi.
Insa, cred ca nu asta era problema. Erau mult mai naturale. Azi toate cosmeticele (sau o parte) sunt pline de chimicale.
Voi ce ziceti?!

Inserita il: 21/10/2010 16:04:24
Messaggio:

Anto ...stii ce minunate reflexe primeste parul daca il clatesti cu ceai de musetel?

Inserita il: 21/10/2010 16:09:27
Messaggio:

Cu musetel obtii reflexe mai deschise. In schimb cu frunze de nuc.......devine superb.

Inserita il: 21/10/2010 16:12:21
Messaggio:

pt mine ca sant saten inchis ,culorile calde aurii date care in lumina soarelui sant pline de lumina ,sant preferabile.Frunza de nuc o folosea mult mama mea ,are intr-adevar reflexe minunate.

Inserita il: 21/10/2010 16:24:08
Messaggio:

assai a scris:

Cu musetel obtii relexe mai deschise. In schimb cu frunze de nuc.......devine superb.

Exact!!!....Mi-am amintit!

Inserita il: 21/10/2010 16:32:18
Messaggio:

Ce ziceti de o "crema" naturala....si care nu costa?!

14,34 KB

Coaja de banana si de portocala sunt perfecte pt a da un luciu incaltamintei de piele. Treceti coaja peste pantof si apoi cu o carpa moale si uscata se sterge usor. Se foloseste partea interna a coajei de banana si partea externa a coajei de portocala.

Autore Risposta: rosablu
Inserita il: 21/10/2010 16:35:18
Messaggio:

Ce topic simpatic! Ma destind cand va citesc

Inserita il: 21/10/2010 16:36:00
Messaggio:

de asta nu am mai auzit ....pana acum pantofi si posetele de piele alba le spalam cu lapte ,cele de culoare inchisa cu un amestec de apa si lapte.

Inserita il: 21/10/2010 16:44:52
Messaggio:

Pantofi stramti?! .....Va salvez eu!

13,65KB
Nu e usor sa maschezi o durere de picioare cand pantofii sunt noi si stramti! Daca nu aveti mult timp la dispozitie pt a "largi" pantoful, va propun acest mod foarte rapid.
In fiecare pantof introduceti un saculet de plastic cu cca 200-250 ml apa. Puneti pantofii intr-o punga tot de plastic (numai pt igiena frigiderului!) si introduceti-i in congelator pt cca 30 min. Apoi, ii scoateti din punga mare si ii lasati sa se dezghete pt cca 20 min , apoi scoateti pungile de plastic cu apa. Stergeti incaltamintea cu o carpa moale si uscata....si drum bun!

Inserita il: 21/10/2010 16:50:41
Messaggio:

nici de asta nu am mai auzit!e tare interesant sistemul!

Inserita il: 21/10/2010 16:54:02
Messaggio:

..........sau putin spirt in interiorul pantofului........

Inserita il: 21/10/2010 17:49:50
Messaggio:

Chiar ca o sa incerc si eu....

Cu cati pantofi ''imi calc pe ochi''....

Problema ca nu am nici 39 si nici 40; si am multe incaltari 39..

Geox m-a pacalit si nu costa nici putin.........

Inserita il: 21/10/2010 17:52:19
Messaggio:

Eu pun un varf de cutit cand fac supa cu galusti; ai siguranta ca nu ies tari.

Inserita il: 22/10/2010 11:36:45
Messaggio:

anda01 a scris:

Eu pun un varf de cutit cand fac supa cu galusti; ai siguranta ca nu ies tari.

...Si eu care nu pricepeam, cum pui tu un varf de cutit in pantofi???!!!! ....Mai ales sa nu iasa galustele tari!!!

Ai posta imediat dupa discutia cu pantofii....si nu m-am prins ca era vb de bicarbonat!!!

Cred ca Dana ar trebui sa separe discutiile. Sa deschida alt topic cu aceste teme. O rog frumos! .... Scuze, mea copla, m-am bagat peste Anda!

Inserita il: 22/10/2010 12:45:53
Messaggio:

Din pacate nu se pot muta raspunsurile, doar se pot ... sterge.

Habana, deschide discutia dorita, dupa care fac curatenie pe acest topic .

Autore Risposta: pichona
Inserita il: 18/12/2010 01:30:35
Messaggio:

Fetele ,v-am urmarit cu drag si bagare de seama in acest topic,bravo
Deci am experimentat,heeeee...
Bicarbonat la spalat prin baie,bucatarie ... este extraordinar de bun...
La masina de spalat ,la fel de bun...
Am folosit si otet la clatit , am inlocuit balsamu de rufe ,dar am fost multumita doar primele spalari ,apoi prosoapele le scoteam scoarta,de ce oare,o fi ca am schimbat marca la otet?

Autore Risposta: yasmina
Inserita il: 10/12/2012 08:16:48
Messaggio:

ce interesant subiect

Forum ItaliaRomania.com : http://www.italiaromania.com/forum/

© 2000-06 Snitz Communications

Chiudi Finestra